نکات آموزشی، روش تدریس و طرح درس
کتاب: ریاضی
پایـه: سوم دبستان
فصل8 : ضرب عددها
مبحث: تقسیم با باقی مانده
مباحث و عناوین این فصل: ضرب در عدد ده، ضرب عددهای یک رقمی در چند رقمی، محاسبه ی ضرب، تقسیم با باقی مانده
مقدمه فصل8
عنوان فصل8 کتاب ریاضی پایه سوم دبستان ضرب عددها بوده و شامل چهار درس(ضرب در عدد ده، ضرب عددهای یک رقمی در چند رقمی، محاسبه ی ضرب، تقسیم با باقی مانده) می باشد. عنوان چهارمین درس این فصل، تقسیم با باقی مانده بوده و در درس مذکور به موضوعات مختلفی از جمله: معرفی نماد تقسیم، معرفی باقیمانده، معرفی خارج قسمت، ارتباط ضرب با تقسیم، الگوی آجر چینی و محاسبه ضرب از سمت راست پرداخته شده است.
نکات آموزشی و روش تدریس
* پیشبرد ﺗﺪﺭﻳﺲ
* ﺩﺭ ﻛﻼﺱ ﺩﺭﺱ ﻣﻌﻠﻢ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﻣﺪﺍﺩ ﺭﻧﮕﻲ ﻫﺎﻳﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﻧﻔﺮﺍﺕ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻛﻨﻨﺪ. ( به ﺻﻮﺭﺕ ﻣﺴﺎﻭی )
* ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﻴﺪ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺻﻔﺤﻪ ﺁﻏﺎﺯﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺷﺮﻭﻉ ﻛﻨﻴﺪ. ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺨﻮﺍﻫﻴﺪ ﺑﺮﺍی ﺁﺟﺮﻫﺎی ﺭﻧﮕﻲ ﻳﻚ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ.
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ١٣٩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺩﺭ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺑﺎ ﺑﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﻭ ﻧﻤﺎﺩ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎی ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﻲ ﺩﻫﻨﺪ.
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ١٤٠ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺎ ﺗﻤﺮﻳﻦ ﻭ ﺗﻜﺮﺍﺭ ﺑﻪ ﺗﺜﺒﻴﺖ ﺩﺭ ﻳﺎﺩﮔﻴﺮی ﺧﻮﺩ ﻣﻲ ﺭﺳﻨﺪ.
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ١٤٠ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺻﻔﺤﻪ ﺑﺎ ﻛﻤﻚ ﺍﺯ ﻣﺎﺷﻴﻦ ﺣﺴﺎﺏ ﺑﻪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺧﻮﺩ ﻣﻲ ﭘﺮﺩﺍﺯﻧﺪ. ﺑﻪ ﺩﺭﮎ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺯ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺑﺎ ﺑﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﻣﻲ ﺭﺳﻨﺪ.
ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ١٤٠ ﺩﺭ ﺣﻞ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺑﻪ ﺩﺭﮎ ﺑﻬﺘﺮی ﺍﺯ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺑﺎ ﺑﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﻣﻲ ﺭﺳﻨﺪ.
* ﺗﻮﺻﻴﻪ ﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ
– ﺣﺘﻤﺎ ﺍﺯ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎی ﺩﺳﺖ ﻭﺭﺯی ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺷﻮﺩ.
– ﺩﺭ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺿﺮﺏ ﻫﺎی ﻧﺰﺩﻳﻚ ﺑﻪ ﺩﻭ ﻋﺪﺩﺭﺍ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ ﻭ ﺣﺪﺱ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺁﺯﻣﺎﻳﺶ ﻛﻨﻨﺪ.
* ﻫﺪﻑ
ﺁﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﻣﻔﻬﻮﻡ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺑﺎ ﺑﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧﺪﻩ
* ﭘﻴﺎﻣﺪﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ
ﺩﺭ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺩﺭﺱ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﻲ ﺭﻭﺩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺘﻮﺍﻧﻨﺪ ﻋﻤﻞ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺭﺍ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﺩﻫﻨﺪ.
– ﻋﻤﻞ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﻨﺪ.
– ﺑﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺣﺎﺻﻞ ﺍﺯ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻨﺪ.
* ﻣﻬﺎﺭﺕ ﻫﺎ
ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺗﻲ ﻭ ﺗﻔﻜﺮ ﺍﺳﺘﻘﺮﺍﻳﻲ
* ﭘﻴﺶ ﺩﺍﻧﺴﺘﻪ ﻫﺎ
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺩﺭ ﭘﺎﻳﻪ ﺩﻭﻡ ﺩﺭ ﺻﻔﺤﺎﺕ ١١٥- ١١٤-١١٣ ﺑﺎ ﻣﻔﻬﻮﻡ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻛﺮﺩﻥ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﺴﺎﻭی ﺁﺷﻨﺎ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ.
چگونگی تدریس(طرح درس)
* هدف کلی
دانش آموزان در این درس با تقسیم با باقی مانده آشنا می شوند.
* اهداف جزیی
دانش آموزان در این درس…
– با باقی مانده تقسیم آشنا می شوند. (شناختی)
– با خارج قسمت آشنا می شوند. (شناختی)
– به مراحل محاسبه تقسیم با باقی مانده پی می برند. (درک و فهم)
* اهداف رفتاری
دانش آموزان در پایان درس…
– تفاوت بین خارج قسمت و باقی مانده را توضیح دهند. (شناختی، درک و فهم)
– بتوانند مراحل یک تقسیم با باقی مانده را به درستی انجام دهند. (شناختی، کاربرد)
– در فعالیت های فردی و گروهی با اشتیاق شرکت می کند. (عاطفی، واکنش)
* رفتار ورودی
دانش آموزان قبل از تدریس:
– می توانند عمل ضرب بین دو عدد را انجام دهند.
– قادر به حل کردن تقسیم های بدون باقی مانده هستند.
* ارزشیابی تشخیصی
ضرب بین اعداد زیر را به درستی انجام دهند.
=3×7 =8×9 =9×4
تقسیم های زیر را بدرستی حل کنند.
=7÷28 =8÷58 =5÷45
* فعالیت های قبل از تدریس
فعالیت معلم
رفتار فراگیر
رسانه های آموزشی
زمان
به کلاس وارد می شوم و از فراگیران احوالپرسی می کنم.
دانش آموزان پاسخ می دهند.
——
15 دقیقه
حضور و غیاب از دفتر کلاسی
اعلام حضور می نمایند. غایبین جلسه قبل دلیل غیبت خود را بیان می کنند.
دفتر کلاسی
سوالات ارزشیابی تشخیصی را به صورت شفاهی/ روی تابلوی کلاس انجام می دهم.
دانش آموزان به صورت داوطلب یا انتخابی پرسش ها را پاسخ می گویند.
تخته و گچ
* فعالیت های حین تدریس
فعالیت معلم
رفتار فراگیر
رسانه های آموزشی
زمان
دانش آموزان را در گروه های 4 تایی گروه بندی می کنم.
در مرحله مجسم، به هر گروه 20 عد نی می دهم.
از دانش آموزان می خواهم نی ها را در دسته های 6تایی دسته بندی کنند. (بر نحوه کار گروه ها نظارت می کنم. )
از دانش آموزان می پرسم چند دسته 6 تایی داریم، چند تا باقی ماند؟
روی تخته می نویسم:
20 برابر است با 3 تا دسته 6 تایی و 2 تا یکی
دانش آموزان با همکاری نی ها را دست بندی می کنند.
3 دسته 6 تایی، 2 تا نی باقی مانده است.
نی
20 دقیقه
در مرحله نیمه مجسم، از یکی از دانش آموزان می خواهم با گچ 7 تا ستاره بکشد و آنها را 3 تا 3 تا جدا کند. (در دسته های 3 تایی دسته بندی کند. )
بقیه دانش آموزان نیز همین تمرین را در دفتر خود یادداشت می کنند. در آخر می نویسم:
7 برابر است با 2 تا دسته 3 تایی و 1 یکی
تمرین محوله را بدرستی انجام می دهند.
گچ، تخته، دفتر ریاضی دانش آموزان
* فعالیتهای پس از تدریس
فعالیت معلم
رفتار فراگیر
رسانه های آموزشی
زمان
با دادن سوال هایی به شکل 6÷28 ارزشیابی پایانی را به انجام می رسانم.
دانش آموزان به صورت انتخاب معلم به پرسش ها پاسخ می دهند.
تمرین های معلم ساخته
10 دقیقه
تعیین تکلیف: روی یک مقوای 25 تا ستاره بکشید و ستاره ها را در دسته ها 4، 5، 6 و7 تایی دسته بندی کنید. (تمرین گروهی)
تمرین های کتاب درسی را در خانه حل می کنند.
تکالیف خود را یادداشت می کنند.
نمونه کار آماده شده برای تمرین شماره 1