نکات آموزشی، روش تدریس و طرح درس
کتاب: ریاضی
پایـه: سوم دبستان
فصل8: ضرب عددها
مبحث: محاسبه ی ضرب
مباحث و عناوین این فصل: ضرب در عدد ده، ضرب عددهای یک رقمی در چند رقمی، محاسبه ی ضرب، تقسیم با باقی مانده
مقدمه فصل8
عنوان فصل8 کتاب ریاضی پایه سوم دبستان ضرب عددها بوده و شامل چهار درس(ضرب در عدد ده، ضرب عددهای یک رقمی در چند رقمی، محاسبه ی ضرب، تقسیم با باقی مانده) می باشد. عنوان سومین درس این فصل، محاسبه ی ضرب بوده و در درس مذکور به موضوعات مختلفی از جمله: محاسبه ضرب دو رقمی در یک رقمی، حاصل ضرب های تقریبی، استفاده از ضرب در حل مسئله، کاربرد ضرب در محیط پیرامونی پرداخته شده است.
نکات آموزشی و روش تدریس
* پیشبرد ﺗﺪﺭﻳﺲ
* ﺩﺭ ﻛﻼﺱ ﺩﺭﺱ ﻣﻌﻠﻢ ﺑﺎ ﺩﺍﺩﻥ ﭼﺮﺗﻜﻪ ﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯشى ﺭﺍ ﺑﻪ ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺎ ﺩﺍﺩﻩ ﻭ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻫﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﺮﺍى ﺿﺮﺏ ﻫﺎى ﻳﻚ ﺭﻗﻤﻲ ﺩﺭ ﺩﻭ ﺭﻗﻤﻲ ﺭﻭى ﻛﺎﺭﺕ ﺩﺭ ﭼﺮﺗﻜﻪ ﻣﻬﺮﻩ ﺟﺪﺍ ﻛﻨﻨﺪ.
* ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﻴﺪ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺻﻔﺤﻪ ﺁﻏﺎﺯﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺷﺮﻭﻉ ﻛﻨﻴﺪ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺨﻮﺍﻫﻴﺪ ﺿﺮﺏ ﺁﺟﺮﻫﺎى ﺭﻧﮕﻲ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺳﺘﻮﻧﻲ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ.
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ١٣٦ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺎ ﺭﺳﻢ ﺷﻜﻞ ﻭ ﺗﻮﺿﻴﺤﺎﺕ ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺕ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﻲ ﺩﻫﻨﺪ.
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ١٣٧ ﺿﺮﺏ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺳﺘﻮﻧﻲ ﻭ ﺗﻘﺮﻳﺒﻲ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﻲ ﺩﻫﻨﺪ.
* ﺑﺮﺍی ﺿﺮﺏ ٤×٢١ ﺍﺑﺘﺪﺍ ٤ ﺩﺭ ٢٠ ﺿﺮﺏ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﻭ ﭘﺎﺳﺦ ﺁﻥ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻭ ﺳﭙﺲ ٤ ﺩﺭ ﻳﻚ ﺿﺮﺏ ﺷﺪﻩ ﻭ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﺭ ﺯﻳﺮ ﻋﺪﺩ ٨٠ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﺎ ﺁﻥ ﺟﻤﻊ ﻣﻲ ﮔﺮﺩﺩ. ﻫﻤﻜﺎﺭﺍﻥ ﻋﺰﻳﺰ ﺗﻮﺟﻪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻛﻪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺟﻤﻊ ﻓﺮﺍﻳﻨﺪی ﺍﻳﻦ ﻧﻮﻉ ﺿﺮﺏ ﺍﺯ ﺩﻫﮕﺎﻥ ﺁﻏﺎﺯ ﻣﻲ ﮔﺮﺩﺩ ﻭ ﻫﺪﻑ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺩﺭ ﺍﺑﺘﺪﺍی ﺿﺮﺏ ﺑﺮﺁﻭﺭﺩی ﺍﺯ ﻛﻞ ﺿﺮﺏ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ.
* دﺭ ﺿﺮﺏ ﻫﺎی ﺳﻪ ﺭﻗﻤﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ٥ ×٢٤٣ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﻴﺪ ﻋﺎﻣﻞ ﺍﻭﻝ ﺭﺍ ﺑﺎﺯ ﻛﻨﻴﺪ ﺳﭙﺲ ﺍﺑﺘﺪﺍ ٥ ﺩﺭ ٢٠٠ ﺿﺮﺏ ﺷﺪﻩ ﺳﭙﺲ ﺩﺭ ٤٠ ﺿﺮﺏ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺩﺭ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺁﺧﺮ ﺩﺭ ﺳﻪ ﺿﺮﺏ ﺷﺪﻩ ﻭ ﭘﺎﺳﺦ ﻫﺎ ﺑﺎ ﻫﻢ ﺟﻤﻊ ﻣﻲ ﮔﺮﺩﺩ.
٢٤٣
٥×
١٠٠٠
٢٠٠+
١٥ +
١٢١٥
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ١٣٨ ﺿﺮﺏ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺣﻞ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﻪ ﻛﺎﺭ ﻣﻲ ﺑﺮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺗﻌﻤﻴﻖ ﻳﺎﺩﮔﻴﺮی ﻣﻲ ﺭﺳﻨﺪ.
* ﺗﻮﺻﻴﻪ ﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ
– ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﺑﺰﺍﺭﻫﺎی ﺩﺭ ﺩﺳﺖ ﻭﺭﺯی ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ
– ﻳﺎﺩﺁﻭﺭی ﮔﺴﺘﺮﺩﻩ ﻧﻮﻳﺴﻲ
* ﻫﺪﻑ
ﺁﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﺿﺮﺏ
* ﭘﻴﺎﻣﺪﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ
ﺩﺭ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺩﺭﺱ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﻲ ﺭﻭﺩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺘﻮﺍﻧﻨﺪ ﺳﺘﻮﻧﻲ ﺿﺮﺏ ﻳﻚ ﺭﻗﻤﻲ ﺩﺭ ﭼﻨﺪ ﺭﻗﻤﻲ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﻨﺪ.
– ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺕ ﺧﻮﺩ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩﻫﻨﺪ
– ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺷﻜﻞ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﻫﻨﺪ.
* ﻣﻬﺎﺭﺕ ﻫﺎ
ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺗﻲ ﻭ ﺍﻟﮕﻮﻳﺎﺑﻲ
* ﭘﻴﺶ ﺩﺍﻧﺴﺘﻪ ﻫﺎ
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺩﺭ ﻭﺍﺣﺪﻫﺎی ﻳﺎﺩﮔﻴﺮی ﻗﺒﻠﻲ ﺑﺎ ﻣﻔﻬﻮﻡ ﻭ ﺿﺮﺏ ﻫﺎی ﻳﻚ ﺭﻗﻤﻲ ﺩﺭ ﭼﻨﺪ ﺭﻗﻤﻲ ﺁﺷﻨﺎ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ.
چگونگی تدریس(طرح درس)
* هدف کلی
آشنایی شاگردان با ضرب چند رقمی با یک رقمی
* اهداف جزئی
انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند که…
– برای ضرب عدد چند رقمی در یک رقمی آنها را به صورت ستونی می نویسیم.
– برای بدست آوردن حاصل ضرب اعداد دو رقمی بر یک رقمی ابتدا عدد یک رقمی را بر مرتبه دهگان و سپس بر مرتبه یکان ضرب می کنیم.
– برای بدست آوردن حاصل ضرب اعداد سه رقمی بر یک رقمی ابتدا عدد یک رقمی را بر صدگان سپس بر دهگان و یکان ضرب می نمائیم.
* اهداف رفتاری
انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درست بتوانند…
ضرب اعداد چند رقمی را انجام دهند.
* رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
* ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
* رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی سوم ابتدایی، تابلو، ماژیک، گچ
* روش های یاددهی یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
* مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی و گروهی
* فعالیت های مقدماتی
بعد از سلام و احوال پرسی معلم کلاس را با نام و یاد خدا آغاز کرده و پس از حضور غیاب و بررسی تکالیف، برای ارزشیابی می تواند سوالاتی درباره درس قبل بپرسد.
* ارائه درس
معلم: این جلسه می خواهیم یاد بگیریم که یک عدد چند رقمی بر یک رقمی را چگونه باید ضرب کنیم برای این منظور ضرب زیر را (2× 24) می نویسیم.
24
2×
معلم بچه ها 24 یعنی چه؟
شاگردان 24 یعنی 4 + 20
معلم پس دو را باید به آنها ضرب کرد و زیر خط نوشت. اول 2 را در 20 ضرب کنیم.
معلم: 2 × 20 چند می شود؟
شاگردان: 40
معلم پس می نوسیم 40
معلم حالا 2 را در 4 ضرب بکنیم چند می شود؟
شاگردان: 8
معلم پس می نویسیم 8
حالا 40 را با 8 جمع می کنیم. 8 + 40
جواب چند می شود: 48
معلم حالا ضرب 356 در 3 را در نظر می گیریم.
معلم بچه ها 356 یعنی چه؟
شاگردان یعنی 6 + 50 + 300
حالا 3 را یکبار در 6، یکبار در 50 و بار دیگر در 300 ضرب می کینم.
معلم: 3 ضربدر 300 چند می شود؟
شاگردان: 900
معلم: 3 ضرب در 50 چند می شود؟
شاگردان 150
معلم: 3 ضربدر 6 چند می شود؟
شاگردان: 18
معلم حالا آنها را جمع می کنیم.
18 + 150 + 900
که می شود 1068
معلم با توضیحات لازم، به یادگیری کمک می کند.
* ارزشیابی پایانی
دو ضرب روی تابلو نوشته تا بچه ها آن را انجام دهند.
* تعیین تکلیف
چند نمونه ضرب به بچه ها می گویم تا در خانه پاسخ دهند.