تارا فایل

طرح درس و روش تدریس ریاضی دوم، فصل8 نمودار تصویری


نکات آموزشی، روش تدریس و طرح درس
کتاب: ریاضی
پایـه: دوم دبستان
فصل8 : آمار و نمودار
مبحث: نمودار تصویری
مباحث این فصل: سرشماری، نمودار ستونی، حل مسئله (راهبرد روش نمادین)، نمودار تصویری، انتخاب نمودار

مقدمه فصل8
عنوان فصل8 کتاب ریاضی پایه دوم دبستان، آمار و نمودار است. هدف از صفحه عنوان این فصل آشنایی دانش آموزان با انواع نمودارها برای تحلیل و تفسیر اطلاعات می باشد.
از دانش آموزان می خواهیم با روش داستان گویی و تعریف خاطرات و عملکرد یک روز خود از صبح تا شب بگویند و بیان کنند برای هر یک از فعالیت های شبانه روزی خود چقدر زمان اختصاص می دهند. تمام عملکرد خود را توصیف نمایند حتی روی یک دایره رنگ بزنند و بعد ارجاع می دهیم که همین را می توان روی نمودار ستونی نشان داد. اشاره به آمار و اطلاعات نقشه های هوایی کرده و گزارش عملکرد یک هواشناس را بیان می کنیم و نحوه جمع آوری اطلاعات و نمایش آن ها را توضیح می دهیم. در این فصل به مباحث مختلفی پرداخته شده است از جمله: سرشماری، نمودار ستونی، راهبرد روش نمادین، نمودار تصویری، انتخاب نمودار.

** در ادامه، نکات آموزشی و روش تدریس برای آموزش مبحث نمودار تصویری آورده شده است. **
اهداف کلی
نمایش اطلاعات با نمودار تصویری و تفسیر آن

اهداف جزئی
– تقویت مهارت تقریب زدن
– به نمایش درآوردن اطلاعات با نمودار تصویری
– استفاده از ماشین ریاضی در محاسبات جمع و تفریق

پیامدهای آموزشی
– دانش آموز بتواند اطلاعات و ارقام را به واحد تصویری تبدیل نماید.
– بتواند تقریب بزند و روی نمودار تصویری نمایش دهد.

مهارت ها
– تقریب زدن
– نشان دادن اطلاعات روی نمودار به صورت تصویری
– تفسیر اطلاعات از روی نمودار تصویری

پیشنهاداتی برای تدریس و پیشبرد درس
* دانش آموزان ابتدا اعداد دو رقمی را تقریب بزنند، سپس عدد تقریبی به دست آمده را با نمودار تصویری به نمایش می گذارند. مثلاً هر 10 دانش آموز را نماد و سمبل تصویر یک تصویرک قرار می دهند، و روی تصویر و نمودار نشان می دهند، آنان باید بتوانند تصویرک ها را تفسیر کنند.
* کار در کلاس و تمرین صفحه 138 نیز به همین عنوان عمل می شود یک بار تقریب می زنند و تصویر می کشند بار دیگر تصویر را به عدد و رقم تبدیل می کنند و تعداد آمار آن را به دست می آورند.
* مثلاً در تمرین 1 صفحه 138 خیابان سعیدی 50 درخت دارد با 5 تا نشان می دهد چون هر 10 درخت را با نشان می دهد و 65 چون 6 درخت کامل و نصفه می کشد.
* در مورد سوال 2 کتاب های کتابخانه را باتقریب نشان داده است هر 100 کتاب را با یک سمبل کتاب نشان می دهند و نمودار را تفسیر می کنند کتاب شعر 100 کتاب، کتاب سرگرمی 100 کتاب، کتاب درسی 300، کتاب های مذهبی 400، کتاب علمی 300 و کتاب داستانی 500 جلد است و به آمار کتاب های کتابخانه می رسد.
در صفحه 138 با قراردادن اعداد در ماشین محاسباتی، به جواب می رسد و جاهای خالی را کامل می کند.

چگونگی تدریس(طرح درس)
* هدف کلی
آشنایی شاگردان با انواع نمودار
* اهداف جزئی
انتظار می رود شاگردان بعداز تدریس این درس بدانند که…
– نمودار تصویری یکی از انواع نمودارها است.
– نمودار تصویری، نموداری است که در آن برای بخش معینی از موضوع مورد نظر یک تصویر انتخاب می شود.
– نمودار تصویری برای نشان دادن اعداد بسیار بزرگ کاربرد دارد.
– برای رسم نمودار تصویری، تنظیم جدول داده ها ضرورت دارد.
* اهداف رفتاری
انتظار می رود شاگردان بعد از پایان این درس بتوانند…
– توضیح دهند که یکی از انواع نمودارها، نمودار تصویری است.
– توضیح دهند که از نمودار تصویری برای نشان دادن اعداد بسیار بزرگ استفاده می کنند.
– نمودار تصویری را رسم کنند.
* رفتار ورودی
– دانش آموزان با اعداد یک تا 100 آشنا هستند.
– دانش آموزان مفهوم دسته بندی را می دانند.
* ارزشیابی تشخیصی
– از دانش آوزان می خواهیم اعداد بین 80 تا 95 را بخوانند.
– از دانش آموزان می خواهیم اشکال مثل هم را دسته بندی کنند.
* رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی دوم ابتدایی، ماژیک، تصاویر آموزشی، مهره های رنگی، تابلو
* روش های یاددهی یادگیری
تلقیفی از روش های پرسش و پاسخ، مشارکتی و بحث گروهی
* مدل چینش کلاس
به صورت گروه بندی تصادفی
* فعالیت های مقدماتی
با نام خدا بعد احوالپرسی و حضور و غیاب از دانش آموزان و پرسیدن دلیل غیبت دانش آموزان و پرسش از درس قبل و نیز گروه بندی، درس را شروع می کنیم. برای ایجاد انگیزه چند مهره رنگی در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم.
* ارائه درس
به دلیل اینک در نمودار تصویری برای خلاصه کردن تصاویر برای هر 10 دانش آموز، شی، درخت و… از یک تصویر استفاده می شود لذا اعدادی مثل 23، 47، 62 و… را باید با تقریب محاسبه نمایند و هر کدام را به نزدیک ترین ده تایی به صورت تقریبی بنویسند.
مثال 23 را 20 و 47 را 50 و 62 را 60 در نظر می گیرند و اگر قرار باشد 23 دانش آموز کلاس دوم را به تصویر در آورند 23 را با تقریب، 20 محاسبه کرده و هر 10 نفر را با نمایش  می دهند که در این صورت نمودار تصویری به صورت زیر رسم می گردد.
دوم: 
معلم از دانش آموزان می خواهد که مداد های قرمز خود را روی میز بگذارند. یک نفر مداد ها را می شمارد و فرد دیگری روی تابلوی کلاس نمودار تصویری رسم می کند. (برای هر 10 مداد یک شکلک)
بار دیگر هرکس مداد بنفش دارد، آن را روی میز می گذارد و…
دفعه ی سوم مداد های مشکی دانش آموزان که روی میز قرار گرفته شمارش می شود و…
در حین فعالیت معلم محاسبه تقریبی را به مسئول رسم کردن نمودار یادآوری می کند.
* تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم تمرین ها و مسئله های تعیین شده را انجام دهند.


تعداد صفحات : 5 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود