تارا فایل

طرح درس و روش تدریس ریاضی سوم، فصل4 آموزش ضرب


طرح درس، نکات آموزشی و روش تدریس
کتاب: ریاضی
پایـه: سوم دبستان
فصل4: آموزش ضرب

طرح درس شماره1

هدف کلی
آشنایی با مفهوم ضرب

اهداف جزئی و رفتاری
در پایان این جلسه از دانش آموزان انتظار می رود که:
تعداد دسته و اعضای دسته را بتوانند از هم تشخیص دهند.
با توجه به اشیا و اشکالی که در اختیار دارند، عبارت ضرب مورد نظر را نوشته و بیان کنند.
فعالیت هایی که در کتاب طراحی شده است را پاسخ دهند.
دانش آموزان بتوانند در زندگی روزمره از عملیات ضرب استفاده کنند.

فعالیت های مقدماتی

روش تدریس و مدل کلاس
الگوی بارش فکری، بیان و تفهیم موضوع جلسه، اعلام وظایف اعضا، بیان قوانین جلسه، شروع جلسه بارش مغزی و ارایه نظرات، ثبت نظرات و آرای بیان شده.
با توجه به الگوی تدریس(بارش مغزی) دانش آموزان به 7 گروه سه نفری تقسیم می شوند و یک رئیس و یک منشی و یک نفر مشاور، که مجموعا سه نفر همگروهی هستند.

رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی، طلق و ماژیک، تخته پاک کن، قاشق، خلال دندان، چوب کبریت، اعداد ریاضی، سبد، درب بطری نوشابه، نی، لیوان یکبار مصرف، حلقه ی ورزشی، لب تاب، کارت اعداد، نماد ضرب، مداد، جایزه، خرگوش تن پوش، کارت های امتیاز، شکلات، مقوای شطرنجی، سی دی آموزشی ضرب.

آمادگی و ایجاد انگیزه
ضمن سلام و احوالپرسی و دقت در شرایط فیزیکی کلاس از جهت نور و حرارت و شادابی کلاس و حضور و غیاب و با دقت در شرایط روحی روانی و جسمی دانش آموزان و طی بازدید از تکالیف جلسه ی گذشته، در مورد آگاهی درس جدید از بچه ها چند سوالی می پرسم تا ببینم در چه سطحی از آموزش قرار دارند. سپس درس را شروع می کنم. ( توصیه می شود آیت الکرسی هم پخش شود)

جهت ایجاد انگیزه، درب کلاس زده می شود و معلم در را باز می کند، پشت در یک خرگوش ایستاده است و اجازه می گیرد که به کلاس وارد شود. معلم اجازه می دهد و می گوید: بفرمایید. دانش آموزان با دیدن آقا خرگوشه حسابی تعجب کردند.
خرگوشه: سلام بچه ها می دونید من کی هستم؟
خرگوشم و باهوشم، امتیازا هر چی بشه من دو برابر می کنم. تلاش تو هر چه باشه پاداشو بیشتر می کنم.
دانش آموزان همه با هم تعجب می کنند. معلم می پرسد آقا خرگوشه شما واقعا این کار رو می کنی؟ بچه ها بذارید من امتحانش کنم یه سر مدادی بهش بدم ببینم دو برابرش می کنه؟ خرگوشه سر مدادی رو میگیره و توی سبدش میذاره و بعد با گفتن هو، هو، یا هیاهو دست توی سبدش میکنه و میگه این دو برابر !!!!!
همه ذوق میکنند و براش دست میزنند.
خرگوشه میگه: حالا شما به حرفای خانم معلم گوش کنید و یاد بگیرید تا من امتیازتونو دو برابر کنم و جایزه بگیرید.

ارزشیابی اولیه
دانش آموزان در سال های گذشته الگوی چند تا چند تا و گذری کوتاه بر ضرب داشته اند. از دانسته های بچه ها در مورد دسته بندی به صورت بازی طراحی میشود. به طور مثال بازی با نی و لیوان یکبار مصرف که در 3 لیوان هر کدام یک نی بگذارید.

ارائه درس
گام اول: بیان و تفهیم موضوع تدریس
با کشیدن درخت روی تابلو توجه بچه ها را به موضوع جلب می کنم و می پرسم برای اینکه راحت تر بتوانیم تعداد گنجشک ها را بشماریم چه باید بکنیم؟ پاسخ دانش آموزان متفاوت می باشد. امروز می خواهیم بعد از اینکه شما جمع کردن و تفریق کردن را در کلاس اول و دوم یاد گرفتید یک نماد و عبارت دیگر را یاد می گیرید، در این بین با برگشت به اطلاعات قبلی دانش آموزان و نوشتن یک عبارت منها و یک عبارت جمع، زمینه سازی برای ضرب می کند.

گام دوم: اعلام وظایف اعضا
دانش آموزان را به 7 گروه 3 نفری تقسیم می کنیم و یک رییس برای نگهداشتن و تقسیم وقت و هماهنگ کردن گروه برای بیان نظرات گروه تعیین می کنیم.

گام سوم: بیان قوانین جلسه
به این مرحله که می رسیم، قوانین را بازگو می کنم: بچه های عزیزم، امروز قانون برای کلاس تعیین می کنم که همگی ملزم به رعایت آنها هستیم.
– انتقاد ممنوع است، یعنی هرکس باید نظر خود را بیان کند و حق نداریم نظر او را انتقاد کنیم.
– باید یاد بگیریم که بدون ترس از مسخره شدن نظراتمان را ارایه دهیم.
– هر کس نظرات غیر معمول بدهد بهتر است. منظور این است که خلاقانه باشد نه تکراری ایده ای عجیب و غریب باشد.
– هرچه تعداد ایده ها ی گروه بیشتر باشد بهتر است، البته در زمان تعیین شده بوسیله ی ساعت شنی.
– در پایان همه ی ایده ها با هم ترکیب می شود، و اصلاح می شود یعنی هرکس از اعضا باید علاوه بر ایده های خود نظرات دیگر اعضا را اصلاح و ترکیب کنند.

گام چهارم: شروع جلسه ی بارش مغزی و ارایه نظرات
خب حالا هر کس دوست داره کارت امتیاز و جایزه و ستاره بگیره و بعد بده به آقا خرگوشه و دو برابر بشه چشم و گوشو دلش رو امانت بده به من تا بعد درس تحویلتون بدم. سپس با دادن مسئولیت به هر گروه برای انجام فعالیت، تدریس را شروع می کنم.
از رئیس گروه ها می خواهم وسایلی که در اختیار دارند را بین اعضا گروه تقسیم کنند. سپس با رفتن به پای تخته و نوشتن عبارت های ضرب و دسته بندی کردنشان و عبارت های دیگر که به صورت زیر هم نوشته شده است از دانش آ موزان می خواهم که بوسیله ی وسایلی که در دسترس شان است، یک به یک عبارت ها را بسازند و روی نیمکت قرار دهند و با هم گروهی هایشان تبادل نظر کنند در مورده ی نحوه ی چیدن و کناره هم قرار دادن و بعد از اینکه هر عبارت را به صورت مجسم ساختند عبارتش را روی طلق بنویسند و نتیجه ی کارشان را به منشی بگویند تا منشی جمع آوری کند و در آخر جمع بندی کنند.
آموزگار از دانش آموزان می خواهد وسایلی را که قرار بود همراهشان باشد را روی میز قرار دهند و با نخود و لوبیا عبارت ضربی خواسته شده را روی میزهایشان بسازند.
در هنگامی که دانش آموزان مشغول فعالیت گروهی و فردی هستند آموزگار به گروه ها سر میزند و آنها را هدایت می کند، تا نمونه های جدید و بدیعی را بیان کنند و ارایه دهند و دانش آموزان ساعی مورد تشویق قرار می گیرند. در تمام مراحل تدریس چک لیست ریاضی مربوط به ضرب کامل می شود.
مجدد با رجوع به تخته و عبارت هایی که زیرهم نوشته شده است، تدریس را ادامه می دهم و با کشیدن شکل برای هر عبارت به دانش آموزان نحوه ی بدست آوردن پاسخ از روی شکل را توضیح می دهم و از دانش آموزان می خواهم روی طلق شکل هر عبارت را بکشند.
بعد از آن به بچه ها می گویم به عبارت ها نگاه کنید. چه چیزی در آنها مشترک است؟ پاسخ می دهند عدد 2

ضمن تشویق گروه ها توضیح می دهم که این عدد 2 که ثابت و وسط قرار می گیرد اعضای دسته و به عددهایی که در ابتدا قرار دارند و با الگوی یکی یکی جلو می رود تعداد دسته می گویند. به مجموع این عبارتها ضرب می گویند.
نماد ضرب را نشان می دهم و توضیح می دهم که این نماد مانند بعلاوه و تفریق یا علامت است که وقتی بین دو عدد قرار می گیرد باعث می شود یک عدد جدید به دست آید که به آن حاصلضرب می گویند. سپس از هر گروه می پرسم که نحوه ی دسته بندی کردنشان را توضیح دهند و گروه های دیگر با رعایت قانون و نظم موافقت و یا مخالفت خود را بیان می کنند.

آموزگار از دانش آموزان م خواهد که با استفاده از مقوای شطرنجی که دارند 2 دسته ی 4تایی را روی آن رنگ کنند. در این حین از دانش آموزان در مورده استفاده های دیگر از مقوای شطرنجی می پرسد که دانش آموزان با استفاده از دانسته هایشان و در مورده تقارن صحبت می کنند.
در تمام مراحل تدریس آموزگار در بین نیمکت ها راه می رود و کارهای بچه ها را نگاه می کند و با تشویق های لفظی ایجاد انگیزه ی بیشتری ایجاد می کند برای دست ورزی، آموزگار در حین راه رفتن در کلاس نظر بچه ها را به سرامیک های کف کلاس جلب می کند و گچ سرامیک ها را به 5 دسته ی دوتایی تقسیم می کند و عبارت را از بچه ها می پرسد و روی تخته می نویسد.
در ادامه، آموزگار با یک مثال ملموس در مورد زندگی روزمره، مجدد ذهن دانش آموزان را جهت یادگیری بیشتر درگیر می کند و می پرسد: بچه ها فکر کنید 4 مهمان یکباره برای شما می آید و مادرتان از شما می خواهد به او در پذیرایی کمک کنید، وشما به سر یخچال می روید و می بینید که فقط 8 میوه دارید حالا برای هر کدام باید چند میوه بگذارید؟ بچه ها می گویند در ظرف های میوه 2 عدد میوه می گذاریم، بعد آموزگار می پرسد چند دسته ی دوتایی شد؟ بچه ها پاسخ می دهند که 4 دسته ی دوتایی می شود 8 تا.
آموزگار با تشویق دانش آموزان تدریس را ادامه می دهد و از بچه ها می خواهد که با خلال دندان هایی که دارند یک عبارت ضربی بسازید و بنویسید. یک عبارت بر روی طلق هایتان برایش بنویسید.
سپس با استفاده از شکلات هایی که روی میز قرار دارد و با کمک سرگروه ها تدریس را ادامه می دهم بدین گونه که: به هر سرگروه تعداد مشخصی شکلات می دهم و می گویم با کمک همگروهی هایتان دسته های 2تایی بسازید. و هر گروه سریعتر کار انجام دهد ستاره و
کارت امتیاز می گیرد.
بعد از این مرحله، آموزگار به پای تخته می رود وبا استفاده از پیراهن های مقوایی رنگی که دارد دسته های 2تایی می سازد و از دانش آموزان می خواهد عبارت آنرا بیان کنند. بعد از شنیدن پاسخ دانش آموزان، ادامه می دهد که 4 نفر از سرگروه ها به وسط کلاس بیایند و حلقه های ورزشی را بردارند و بعد 4 نفر از دانش آموزان را می خواهد که با آنها درون حلقه ها بایستند و سپس عبارت ضربی را می پرسد و می خواهد که روی طلق هایشان بنویسند.
به این مرحله که رسیدیم بچه ها کم کم به درک مجسم ضرب دست می یابند.
در تمام مراحل تدریس دانش آموزان با راهنمایی های معلم مشغول دست ورزی هستند تا به صورت مجسم یاد بگیرند و بتوانند دسته بندی کنند و مفهوم را به کمک مدل سازی و هم فکری با هم گروهانشان پاسخ صحیح را بدست بیاورند.
در آخرین مراحل از آموزش از دانش آموزان می خواهم که یک عبارت ضرب با هر وسیله ای که دوست دارند بسازند هر گروه از یک وسیله جهت دسته بندی استفاده می کنند و عبارتش را می نویسند.

گام پنجم: ثبت نظریات و آرای بیان شده
در این مرحله با توجه به توضیحات آموزگار و مدل سازی در گروه ها دانش آموزان نظریات خود را اعلام می کنند و با هدایت آموزگار سعی میکنند آموختههای خود را از دسته بندی بیان کنند. در این مرحله نتایج و نظرات به صورت منسجم روی برگه ها توسط منشی ها نوشته می شود و به آموزگار جهت جمع بندی تحویل داده می شود، و هر گروه در مورده آن توضیح می دهند و دیگران نیز نظرات خود را بیان می کنند.
با دادن اندکی زمان به منشی ها. سپس از آنها می خواهم که تمارین مربوط به مبحث تدریس شده را با هم حل کنند. بعد از انجام و پایان این گام از دانش آموزان میخواهم جدول ضرب 2 را که روی تابلو نوشته ام را باهم بخوانند و با قاشق ریتم به خواندنشان بدهند.

ارزشیابی پایانی و جمع بندی
ارزشیابی تکوینی: در حین اجرای مراحل الگو، سوالاتی از دانش آموزان پرسیده می شود و بازخورد مناسب در نظر گرفته می شود.
مانند:
2 دسته ی 5 تایی می شود چند تا؟
2 دسته ی 4 تایی می شود چند تا؟
ارزشیابی پایانی: داخل سبد یکسری توپ قرار داده ام و روی آنها یک عبارت ضرب نوشتم، به هر گروه یک توپ پرت می کنم و توپ را وقتی گرفتند باید حاصل عبارت را بگویند و یکی از همگروهی ها باید سریع با وسایلی که در اختیار دارند شکلش را بسازند.
بر چه اساسی درب بطری نوشابه ها، نی، خلال دندان ها و… را دسته بندی کردید؟
با کدام وسیله راحت تر و سریع تر توانستید دسته بندی کنید؟

تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم در منزل با نخود و لوبیا و پولک روی برگه دسته بندی کنند و ضرب مربوط به هر یک را بنویسند. (تلفیق با هنر)
با کلمات نی، درب بطری، خلال دندان، سیب و سبد و دسته بندی و ضرب یک بند بنویسند. (تلفیق با فارسی)
ضرب 2 را در منزل با شکل در دفتر مشق بنویسند.

طرح درس شماره2

هدف کلی
آموزش ضرب

اهداف جزئی
عبارت ضربی را بخواند.
ضرب مربوط به شکل رابنویسد.
مفهوم ضرب را بیان کند.
شکل مربوط به ضرب را نشان دهد.

اهداف رفتاری
دانش آموز در کلاس درس و با استفاده از مهره هایی که در اختیار دارد ضرب ۲ پنج تا می شود ۱۰ را نشان دهد.
دانش آموز بدون استفاده از کتاب با تصاویری که روی تخته کلاس کشیده شده ضرب ۲ هفت تا می شود (۱۴) را بنویسد.
دانش آموز مفاهیم ضرب را از حفظ و با تمرکز بیان کند.

روش تدریس
دانش آموزان را گروه بندی کرده و با توجه به موقعیت کلاس چیدمان می کنیم.

رسانه های آموزشی
کتب آموزشی، مهره های رنگی، نی، سنجاق قفلی، تعدای شکلات

آمادگی و ایجاد انگیزه
سلام و احوالپرسی، حضور وغیاب دانش آموزان، خواندن سوره کوثر برای شروع کلاس. تکالیف دانش آموزان را بررسی می کنیم و اشکالات آن را برطرف می کنیم.
3 نفر از دانش آموزان را پای تخته می آوریم و به هر نفر 5 شکلات می دهیم. به بچه ها می گوییم اگر گفتید جمعا چند شکلات به این 3 نفر دادم.
هر کس درست گفت؛ جایزه دارد. ( به گونه ای عمل می کنیم تا به همه شکلات برسد. )

ارزشیابی اولیه
درس جلسه قبل را که تمرین عدد نویسی بوده را در کلاس درس اجرا می کنیم. از دانش آموزان می خواهیم پای تابلو بیایند و اعدادی را که می نویسیم به ترتیب از بزرگ به کوچک و ازکوچک به بزرگ بنویسند اگر مشکلی بود آن را رفع می کنیم.
در مورد آگاهی درس جدید از بچه ها چند سئوال می پرسیم تا ببینیم در چه سطحی از آموزش قرار دارند. سپس درس را شروع می کنیم.

ارائه درس
گام اول:
توجه بچه ها را به موضوع جلب می کنیم.
یک نقاشی از یک درخت را که قبلاً آماده کردیم را روی تابلو قرار می دهیم روی این درخت سه دسته کبوتر دو تایی نشسته اند از بچه ها می پرسیم روی این درخت چند تا کبوتر می بینید بچه ها می گویند ۶ تا.
سپس با نی ها که دسته های ۴ تایی درست کردیم را روی تابلو قرار می دهیم روی این درخت سه دسته کبوتر دو تایی نشسته اند از بچه ها می پرسیم روی این درخت چند تا کبوتر می بینید بچه ها می گویند ۶ تا.
۳ چهار تا می شود ۱۲ تا.

گام دوم:
در مرحله بعد سه دسته ۲ تایی مهره ها را نشان می دهیم می پرسیم سه دو تا می شود چند تا؟ بچه ها جواب می دهند ۶ تا.
یا با سنجاق قفلی می گوییم ۳ چهار تا می شود چند تا؟ جواب می دهند ۱۲ تا.
در این مرحله از علامت ضرب صحبتی نمی کنیم و فقط از بچه ها می خواهیم که مفهوم ضرب را درک کنند.

گام سوم:
در مرحله سوم از بچه ها می خواهیم که در گروه خود با مهره هایی که در دست دارند مفهوم ۳ پنج تای را مدلسازی کنند بچه ها باهم فکری و در گروه خود باید به عدد ۱۵ دست پیدا کنند. و بتوانند سه پنج تا را بگویند می شود ۱۵تا.
پس از آنها می خواهیم که فعالیت ها و کاردر کلاس را با همدیگر حل کنند.

ارزشیابی پایانی و جمع بندی
ارزشیابی تکوینی: سئوالاتی را از بچه ها درحین تدریس می پرسیم ارزشیابی تکوینی می گویند.
سئوالاتی مثل ۲ پنج تایی می شود چند تا؟ (۱۰تا).
۳سه تا می شود چند تا؟ (۹ تا).

ارزشیابی پایانی: چند سئوال را روی تابلو می نویسیم و از فراگیر می خواهیم که به آن پاسخ دهند. به طور مثال:
۴ دوتا می شود… تا ۳ سه تا می شود… تا

تعیین تکلیف
نوشتن چند نمونه ضرب در دفتر به عنوان تکلیف در منزل.

نکات آموزشی و روش تدریس
* مقدمه فصل4
عنوان فصل4 کتاب ریاضی پایه سوم دبستان ضرب و تقسیم بوده و شامل چهار درس(ضرب، ضرب عددهای یک رقمی، خاصیت های ضرب و تقسیم) می باشد. عنوان اولین درس این فصل، ضرب بوده و در درس مذکور به موضوعات مختلفی از جمله: درک مفهوم ضرب با ساخت دسته های چندتایی، بکار بردن نماد ضرب، بیان یک عبارت به صورت نمادین، برقراری ارتباط جمع و ضرب، بازنمایی ضرب به صورت محور اعداد و الگویابی پرداخته شده است.

* پیشبرد ﺗﺪﺭﻳﺲ
* ﺩﺭ ﻛﻼﺱ ﺩﺭﺱ ﻣﻌﻠﻢ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﻣﺪﺍﺩ ﺭﻧﮕﻲ ﻫﺎی ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺩﺳﺘﻪ ﻫﺎی ﻣﺴﺎﻭی ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﺑﺸﻤﺎﺭﻧﺪ ﻭ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺿﺮﺏ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻨﺪ ﺩﺭ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺑﻌﺪی ﺩﺳﺘﻪ ﺑﻌﺪی ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺿﺮﺏ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ.
* ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﻴﺪ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯﺻﻔﺤﻪ ﺁﻏﺎﺯﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺷﺮﻭﻉ ﻛﻨﻴﺪ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺨﻮﺍﻫﻴﺪ ﺑﺮﺍی ﮔﻞ ﻫﺎی ﺩﺍﺧﻞ ﮔﻠﺪﺍﻥ ﻫﺎ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﻫﺎی ﺿﺮﺏ ﺑﮕﻮﻳﻨﺪ.
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ٥٨ ﺑﺎ ﺁﻣﺎﺩﮔﻲ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎی ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺿﺮﺏ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ. (ﺩﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺻﻔﺤﻪ ﺍﺻﻄﻼﺡ ﺁﺟﺮﭼﻴﻨﻲ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩﺍﺩﻩ ﺷﻮﺩ. )
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ٥٩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﻋﻮﺍﻣﻞ ﺿﺮﺏ، ﺿﺮﺏ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺗﺼﻮیر ﺭﺍ ﻣﻲ ﻧﻮﻳﺴﻨﺪ.
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ٥٩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺗﻘﺎﺭﻥ ﺍﺯ ﺿﺮﺏ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩﻩ ﻭ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﻣﺮﺑﻊ ﻫﺎ ﺭﺍ ﻣﻲ ﺷﻤﺎﺭﻧﺪ.
* ﺩﺭ ﭘﺎیین ﺻﻔﺤﻪ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﻴﻦ ﺟﻤﻊ ﻭ ﺿﺮﺏ ﺭﺍ ﺩﺭﻳﺎﻓﺖ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﻣﺎﺷﻴﻦ ﺣﺴﺎﺏ ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ٦٠ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﺿﺮﺏ ﺭﻭی ﻣﺤﻮﺭ ﻭ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺍﻟﮕﻮﻳﺎﺑﻲ ﺿﺮﺏ ﺭﺍ ﺗﻤﺮﻳﻢ ﻭ ﺗﻜﺮﺍﺭ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ.

* ﻫﺪﻑ آموزشی
ﺁﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﻧﻤﺎﺩ ﺿﺮﺏ ﻭﻧﻮﺷﺘﻦ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺭﻳﺎﺿﻲ ﺿﺮﺏ

* ﭘﻴﺎﻣﺪﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ
ﺩﺭ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺩﺭﺱ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﻲ ﺭﻭﺩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺩﺳﺘﻪ ﺑﻨﺪی ﭼﻨﺪ ﺗﺎﻳﻲ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺣﺘﻤﺎ ﺑﺎ ﺍﺑﺰﺍﺭﻫﺎﻳﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﺪﺍﺩ، ﻧﻲ، ﺩﮔﻤﻪ ﻭ…
– ﺩﺭ ﺩﺳﺘﻪ ﺑﻨﺪی ﻛﺮﺩﻥ ﺗﻨﻮﻉ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ.
– ﺑﺮﺍی ﺩﺳﺘﻪ ﺑﻨﺪی ﺧﻮﺩ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺭﻳﺎﺿﻲ ﺿﺮﺏ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ.
– ﻧﻮﺷﺘﻦ ﺟﻤﻊ ﺑﺮﺍی ﭼﻨﺪ ﺗﺎﻳﻲ ﻫﺎ
– ﺩﺭﮎ ﺭﺍﺑﻄﻪ ﺟﻤﻊ ﻭ ﺿﺮﺏ
– ﻧﻮﺷﺘﻦ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺭﻳﺎﺿﻲ ﺿﺮﺏ ﻭﻧﻤﺎﺩﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ
– ﻳﺎﺩﺁﻭﺭی ﺷﻤﺎﺭﺵ ﭼﻨﺪ ﺗﺎ ﭼﻨﺪ ﺗﺎ
– ﺑﺮﺍی ﺷﻜﻞ ﺑﺘﻮﺍﻧﻦ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺭﻳﺎﺿﻲ ﺿﺮﺏ ﺭﺍ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ
– ﻧﻮﺷﺘﻦ ﺿﺮﺏ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﺷﻜﺎﻝ ﻣﺘﻘﺎﺭﻥ
– ﺁﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﻧﻤﺎﺩ ﺿﺮﺏ
– ﻧﻤﺎﻳﺶ ﺿﺮﺏ ﺭﻭی ﻣﺤﻮﺭ

* ﻣﻬﺎﺭﺕ ﻫﺎ
ﺷﻤﺎﺭﺵ ﭼﻨﺪﺗﺎ ﭼﻨﺪﺗﺎ، ﻋﻤﻠﻴﺎﺕ ﺿﺮﺏ

* ﭘﻴﺶ ﺩﺍﻧﺴﺘﻪ ﻫﺎ
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺩﺭ ﭘﺎﻳﻪ ﺩﻭﻡ ﺩﺭ ﺻﻔﺤﺎﺕ ١٣٤-١٣٣ ﺑﺎ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺩﺳﺘﻪ ﻫﺎ ﻭ ﭼﻨﺪﺗﺎﻳﻲ ﻫﺎ ﺁﺷﻨﺎ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ.

* ﺗﻮﺻﻴﻪ ﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ
– ﭘﺲ ﺍﺯ ﻧﻮﺷﺘﻦ ﻫﺮ ﺿﺮﺏ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺨﻮﺍﻫﻴﻢ ﻋﻮﺍﻣﻞ ﺿﺮﺏ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻨﺪ ﺁﻥ ﻫﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺪﺍﻧﻨﺪ ﻛﻪ ﻋﺪﺩ ﺍﻭﻝ ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺩﺳﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﺩﻭ ﺩﺳﺘﻪ ٣ ﺗﺎﻳﻲ = ٣×٢ ﺩﺳﺘﻪ
– ﺿﺮﺏ ﺭﺍ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺣﻔﻆ ﻧﻜﻨﻨﺪ ﺑﻠﻜﻪ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﺹ ﺿﺮﺏ ﻭ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺿﺮﺏ ﺑﺎ ﺗﻘﺎﺭﻥ ﻭ ﺟﻤﻊ ﻭ ﺩﻳﮕﺮ ﻣﻔﺎﻫﻴﻢ ﺣﺎﺻﻞ ﺿﺮﺏ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﺁﻭﺭﻧﺪ.


تعداد صفحات : 7 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود