طرح درس روزانه علوم تجربی اول دبستان
درس13: آهن ربای من
نام آموزشگاه: نام آموزگار: زمان تدریس:
یا رب مددی
اهداف
کلی
آشنایی فراگیران با آهن ربا و استفاده ی آن ها
جزئی
دانش آموزان…
با دیدن تصویر عنوانی در مورد آهن ربا و اشکال آن گفت و گو کنند.
بتوانند آهن ربا را که آورده اند طبقه بندی کنند. (آن هایی که جذب می شوند و جذب می شوند. )
با مشاهده آهن ربای خود و اعضای گروه به تفاوت و شباهت های آهن رباها پی ببرند.
با مسابقه گذاشتن در گروه، میزان قدرت آهن رباها را با هم مقایسه کنند.
با بازی در گروه در مورد آهن ربا اطلاعاتی را جمع آوری کنند و با این فعالیت از کار کردن با آهن ربا لذت ببرند.
درباره ی آهن ربا و گذشتن نیروی آن از چیزهایی مثل شیشه و کاغذ و… در گروه مشورت و گفت و گو کنند.
اطلاعاتی در مورد استفاده ی آهن ربا در زندگی روزمره جمع آوری کنند.
جذب و دفع دو آهن ربا را مشاهده و مقایسه کنند.
رفتاری
در مورد تهیه ابزارها و وسایل مورد نیاز احساس مسئولیت کنند.
ضوابط کار گروهی را رعایت کنند.
آماده سازی
آوردن انواع آهن رباها به کلاس، هماهنگی با مدیر و معاونین برای بردن بچه ها به حیاط و انجام بازی و مسابقه ماهی گیری.
وسایل کمک آموزشی
انواع آهن ربا، تصاویر مختلف، کلیپ آموزشی، شیشه، کاغذ، بطری آب، گیره، سنجاق، قطب نما
روش تدریس
مدل کلاس
مشاهده، آزمایش و تحقیق، توضیحی، پرسش و پاسخ، نمایش تصویر و فیلم
گروه بندی دانش آموزان و قرار گرفتن آنها در مکان مشخص.
مدت زمان
فعالیت های مقدماتی
برقراری ارتباط
سلام و احوال پرسی
حضور و غیاب
بیان یک روایت یا یک داستان کوتاه آموزنده
ارزشیابی تشخیصی
فرگیران با دیدن تصویر عنوانی در مورد علت شادی دانش آموزان بحث و گفت و گو می کنند و با آهن ربا هایی که برای خود آورده اند (به صورت گروهی) گیره های رنگی را با آهن رباهایشان جدا کرده و بر اساس رنگ گیره، آن ها را طبقه بندی می کنند.
ایجاد انگیزه
آوردن جعبه سنجاق ته گرد به کلاس و در بدو ورود، انداختن روی زمین و سپس پرسیدن این سوال از دانش آموزان، بهترین روش برای جمع کردن چیست؟
همچنین به بچه ها می گوییم: چند دقیقه فرصت دارید با آهن رباها بازی کنید. با این کار علاقه دانش آموزان به درس زیاد می شود.
اجرای تدریس
اجرای تدریس
فعالیت ها
تمام اعضای گروه وسایلی را که از قبل آماده کرده اند را بر روی میز قرار داده و هر کس با آهن ربای خودش اجسامی که جذب می شوند و آن هایی که جذب نمی شوند را جدا کرده و با هم مقایسه می کنند و در مورد آن بحث و گفت و گو می کنند.
هر گروه آهن ربای خود را روی میز قرار داده، شکل، رنگ، بزرگی و کوچکی آن را با هم مقایسه می کنند سپس اعضای هر گروه در مورد ویژگی های آهن ربایش برای کل دانش آموزان توضیح می دهد (به انتخاب معلم) سپس هر دانش آموز آن چه مشاهده کرده و شنیده را نقاشی می کند و نقاشی ها به دیوار کلاس نصب می شود.
برای انجام فعالیت به حیاط می رویم. (از قبل هماهنگی شده است) ابتدا 2نفر 2نفر نشانده و با سوت معلم شروع می کنند به گیره جمع کردن و بعد از چند ثانیه (40 ثانیه) با سوت معلم تمام می شود. هر کدام گیره بیش تری جذب کرده، برنده است و به همین ترتیب فقط به صورت گروهی این مسابقه را انجام می دهند.
فیلمی را که از قبل آماده کرده ایم می گذاریم و بعد از دیدن آن همان فعالیت ها را با وسایلی که آورده اند انجام می دهیم سپس نتیجه ی فیلم و فعالیتی که انجام داده اند توسط نماینده گروه (با انتخاب معلم ) بیان می شود.
تصاویر را مشاهده، در گروه مشورت و استفاده های روزمره آهن ربا را بیان می کنند و مثال هایی غیر از کتاب هم می گویند.
فیلمی در مورد جذب آهن ربای هم نام و غیر هم نام می گذاریم، پس از دیدن فیلم فعالیت را انجام داده و در مورد چگونگی و نتایج آن بحث و گفت و گو می کنند.
فرگیران در مورد این که آیا قدرت آهن ربا در همه ی قسمت هایش یکسان است و این که چگونه بفهمیم کدام قسمت آهن ربا قوی تر است چند دقیقه ای فکر کنند و سپس در مورد فکرهایشان با هم صحبت کنند و بعد از آن نماینده هر گروه نتیجه مشورت اعضای گروه را بیان کند.
فعالیت های پایانی
ارزشیابی
پرسش و پاسخ، استفاده از چک لیست
از پرسش های که به پیوست طرح درس موجود است می توان برای ارزشیابی پایانی استفاده کرد.
جمع بندی
به دانش آموزان می گوییم: بار دیگر به تصاویر کتاب نگاه کنند. معلم بار دیگر به طور مختصر درس را مرور کرده و نکات مهم و کلیدی درس را روی تخته یادداشت می کند.
ارائه تکلیف
با آهن ربای خود در خانه آزمایش کنند و وسایلی که جذب آهن ربا می شود روی برگه و آن هایی که جذب نمی شوند را پشت برگه نقاشی کنند و به کلاس بیاورند.
به فراگیران تحقیقی داده می شود در مورد جمله هشدار و از آن ها خواسته می شود در جلسه بعد با توجه به تحقیق ها دلایل این که چرا آهن ربا را در کنار این وسایل نگذاریم بحث و گفت و گو و نتیجه گیری کنیم.
طرح درس روزانه علوم تجربی اول دبستان
درس13: آهن ربای من
نام آموزشگاه: نام آموزگار: زمان تدریس:
الهی دلی ده که شوق طاعت افزون کند
اهداف
کلی
آشنایی فراگیران با آهن ربا و تقویت روحیه تفکر و تعقل آن ها در جمع آوری اطلاعات درباره ی مشخصات آهن رباها.
جزئی
در فرآیند آموزش این درس هر دانش آموز:
با مشاهده انواع آهن ربا، آن ها را از نظر شکل و اندازه دسته بندی کند.
درباره اشکال مختلف آهن ربا به همکلاسی های خود گزارش دهد.
دانسته های خود را درباره ی انواع و کاربرد آن در زندگی به دیگر دانش آموزان ارائه نماید.
با انجام آزمایش به این مسئله که برخی از اشیاء جذب آهن ربا می شوند و برخی دیگر جذب نمی شوند، پی ببرد.
در مورد اشیایی که جذب آهن ربا می شوند و یا نمی شوند به همکلاسی های خود گزارش دهد.
استفاده ی آهن ربا را در زندگی، صنعت، کشاورزی و وسایل برقی بیان کند.
به این نکته توجه داشته باشد که آهن ربا برای بعضی از وسایل (مانند تلفن همراه، تلویزیون، کارت پول و… ) اثر مخرب دارد.
رفتاری
در فرایند آموزش این درس هر دانش آموز:
با انجام آزمایش قوی ترین آهن ربا را مشخص کند.
با انجام آزمایش کشف کند آهن ربا از پشت کدام وسیله (کاغذ، مقوا، صفحه چوبی، شیشه، نایلون )گیره ی کاغذ را جذب می کند.
با انجام آزمایش نشان دهد که عقربه قطب نما، آهن ربا است.
با انجام فعالیت های یاددهی یادگیری، (مثلا کاربرد آهن ربا) به عظمت و قدرت خدا پی ببرد.
در فرایند یادگیری این درس از وسایلی که به کلاس آورده شده است، مواظبت کند.
مفاهیم درس
آهن ربا اشکال مختلف دارد، آهن ربا ها همدیگر را جذب و یا دفع می کنند، قدرت جذب آهن رباها متفاوت است، آهن ربا در زندگی به ما کمک می کند، آهن ربا به بعضی وسایل آسیب می زند.
وسایل کمک آموزشی
انواع مختلف آهن ربا، تصاویر مختلف، اشیاء مختلف، فیلم آموزشی، کتاب، دو جعبه
روش تدریس
مدل کلاس
پرسش و پاسخ، ایفای نقش، آزمایش، بازی
دانش آموزان را گروه بندی کرده و با توجه به موقعیت کلاس آنها را چیدمان می کنیم. می توان از گروه های از پیش تعیین شده استفاده کرد.
بهتر است نام هر گروه را از موضوعات یا عناوین درس انتخاب کرد. مثلا گروه آهن ربا و گروه…
مدت زمان
فعالیت های مقدماتی
برقراری ارتباط
سلام و خوش و بش کردن با دانش آموزان
حضور و غیاب و کنترل وضعیت ظاهری و روحی دانش آموزان
دیدن تکالیف جلسه قبل
ارزشیابی تشخیصی
جهت انجام ارزشیابی تشخیصی، سوالاتی که پیش نیاز است را از دانش آموزان می پرسیم.
مثلا می توان پرسید.
میخ از آهن ساخته شده یا از چوب؟
آهن ربا به دیوار هم می چسبد؟
ایجاد انگیزه
دو جعبه داریم در یکی آهن ربا کار شده است به صورتی که دیده نشود و در دیگری آهن ربایی وجود ندارد. می توان از جعبه مقوایی سوزن ته گرد استفاده کرد) سوزن ته گردها را میان دانش آموزان پخش می کنیم و کمی از سوزن ها را عمدا روی زمین می ریزیم.
از دانش آموزان می خواهیم سوزن ته گرد ها را جمع آوری کنند و به آن ها تذکر می دهیم که سوزن ها در دستشان فرو نرود. با جعبه ای که آهن ربا دارد سوزن ها را جمع آوری می کنیم.
از دانش آموزان می خواهیم با جعبه ای که آهن ربا ندارد سوزن ها را جمع کنند. دانش آموزان علت تفاوت دو جعبه را می پرسند در این هنگام آن ها را متوجه آهن ربای داخل جعبه می کنیم.
اجرای تدریس
اجرای تدریس
فعالیت ها
1. از دانش آموزان خواسته می شود به تصویر عنوانی کتاب توجه کنند و یک آنچه را که درباره آن درک کرده اند به دیگران بگویند.
2. از دانش آموزان خواسته می شود که هرکدام یک آهن ربا بردارند و برای آشنایی با آهن ربا فعالیت های مشخص شده را انجام دهند. ( مثل جمع کردن گیره کاغذ، براده آهن و… )
3. دانش آموز با انجام فعالیت مشخص می کند که کدام یک از اشیاء روی میز ( از جنس های مختلف ) جذب آهن ربا می شود و در مورد آنها با همکلاسی های خود گفت و گو کند.
4. دانش آموز در مورد شکل های مختلف آهن ربا با همکلاسی های خود گفت و گو کند.
5. با انجام مسابقه ماهیگیری، قویترین آهن ربا را مشخص کند.
6. ترغیب و تشویق شوند تا برای دقایقی کوتاه فیلم آموزشی در مورد خاصیت جذب آهن ربا ( ازپشت بعضی چیزها مثل کاغذ ) را ببینند و در پایان حاصل مشاهدات خود را به کلاس ارائه کنند یا به پرسش ها پاسخ دهند. سپس از دانش آموز می خواهیم آزمایشی در مورد این خاصیت انجام دهند و یک نمایش علمی ارائه دهند.
7. از دانش آموزان خواسته می شود در گروه خود درمورد کاربرد آهن ربا اطلاعات جمع آوری کنند و گزارش دهند.
8. از دانش آموز خواسته می شود که به پرسش ایستگاه فکر توجه کنند و هرکدام با ذکر دلیل نظر خود را به کلاس ارائه کنند.
9. در محیطی آرام همراه با آرامش خواسته می شود تا هردانش آموز خاطره خوش آیند و شادی بخش در مورد آهن ربا برای همکلاسی های خود تعریف کند.
10. برای درک عمیق دانش آموزان و هدایت آن ها به عظمت خلقت، پرسش هایی مطرح می شود تا آن ها را پاسخ دهند.
فعالیت های پایانی
ارزشیابی
انجام ارزشیابی ( بر اساس ثبت سیاهه ی رفتار و آزمون عملکرد در پایان)
از سوالاتی که به پیوست طرح درس موجود است می توان برای انجام ارزشیابی پایانی استفاده کرد.
جمع بندی
معلم با توجه به ارزشیابی که انجام می دهد، نقاط ضعف دانش آموزان را شناخته و و دوباره آنها را مرور می کند.
در نهایت معلم درس را با کمک دانش آموزان جمع بندی می کند.
ارائه تکلیف
برای جلسه آینده به کمک بزرگترها لیستی از وسایل منزل که درآن ها آهن ربا به کار رفته همراه با تصاویر آن ها تهیه کرده به کلاس بیاورید.
علاوه بر آزمایشات داخل کتاب با استفاده از چند آهن ربا مقداری براده آهن و یک ورق کاغذ و یک تخته چوبی آزمایشاتی را انجام داده و نتبجه را به کلاس گزارش کنید.
ارزشیابی فرایند یادگیری: ( ارزشیابی توصیفی – مهارت های یادگیری )
ردیف
هدف ها و حدود انتظارات معلم در فرایند آموزش
اسامی دانش آموزان گروه
مینا
مریم
لاله
زهرا
….
1.
2.
3.
4.
5.
آزمون عملکردی: در جدول تصاویر مناسب بکش و یا بچسبان.
آهن ربای قوی تر
آهن ربای ضعیف تر
وسایلی که در آن آهن ربا به کار رفته
وسایلی که جذب آهن ربا می شود