تارا فایل

طرح درس علوم اول، درس12 از خانه تا مدرسه


طرح درس علوم تجربی اول ابتدایی
درس12: از خانه تا مدرسه
نام آموزشگاه: نام آموزگار: زمان:
هدف کلی
آشنایی فراگیران با راه خانه تا مدرسه

اهداف جزیی و
رفتاری
۱- فراگیران بیان کنند در راه خانه تا مدرسه چه چیز هایی را می بینند.
2- فراگیران بیان کنند تفاوت وسایل ثابت و متحرک در چیست.
3- فراگیران تفاوت بین جاده های کوهستانی و جاده های صاف را بیان کنند.
4- فراگیران چگونگی حرکت روی برف و یخ را بیان کنند.
5- فراگیران آزمایش کشیدن کتاب روی سطوح مختلف را انجام دهند و نتیجه را بیان کنند.
۶ – فراگیران با مشاهدات و آزمایشات مختلف بیان کنند که چرخ حرکت اجسام را آسان می کند.
7- فراگیران بیان کنند که چه وسایلی با حرکت کردن به ما کمک می کنند وکارهای ما را آسان می کنند.
8- فراگیران بیان کنند که انسان برای رفتن به کره ی ماه از چه وسایلی استفاده می کند.

مقدمات کار

1- آماده سازی فضای کلاس و حیاط برای تدریس
2- وسایل مورد نیاز: کتاب، تصویر و وسائل بازی کردن برای حرکت یا ساکن بودن

نقش معلم

راهنمایی دانش آموزان و هدایت آن ها به تصاویر کتاب وگروه بندی کردن دانش آموزان و همچنین تهیه چک لیست برای ارزشیابی از گروه ها یا انفرادی
روش ها
انجام آزمایش، مشاهده، تشکیل نمایشگاه، پرسش و پاسخ

نقشه راه
(ارائه مطلب)

نقشه راه
(ارائه مطلب)
با نام خدا و حضور و غیاب و احوال پرسی ابتدا سئوالاتی پیرامون مفاهیم درس از بچه ها می پرسیم تا بفهمیم زمینه ذهنی بچه ها در مورد درس چقدر است.
تصاویر تم را نشان داده و توضیحات دانش آموزان را می شنویم و با پرسش و پاسخ های مکرر آن ها را به هدف سوق می دهیم و صحبت در مورد این که هر دانش آموز چگونه به مدرسه می آید و در راه خانه تا مدرسه چه چیز هایی می بیند که در حال حرکت هستند.
گذشتن از پل را توضیح دهد و مزایای استفاده از چرخ را در وسایل مختلف بیان کند. و این که چه وسایلی را می شناسد که با حرکت کردن به انسان کمک می کند و کارها را آسان می کند.
نکته ایمنی:
* مثلا دانش آموز در مکان هایی که پل عابر پیاده وجود دارد باید از آن استفاده کند و برای عبور از چهار راه ها به چراغ راهنما توجه کند.
* اتفاقات غیره مترقبه: مراقب زمین خوردن یا سقوط از پله و یا وسط خیابان پریدن بدون توجه به ماشین ها باشد.
ارزشیابی
چگونگی عبور را از خیابان (خط کشی و چراغ راهنمایی) را توضیح دهند.

تعین تکلیف

دانش آموزان در منزل با کمک والدین جدولی تهیه کنند که لیست اجسام متحرک و ثابت موجود در خانه
را بطور جداگانه در آن بنویسند.

طرح درس روزانه علوم تجربی اول دبستان
از خانه تا مدرسه
نام آموزشگاه: نام آموزگار: زمان تدریس:
الهی دلی ده که شوق طاعت افزون کند

اهداف
کلی
از فراگیران انتظار می رود در پایان درس با راه خانه تا مدرسه آشنا شوند.

جزئی
و

رفتاری
فراگیر پوشاک مناسب هر فصل را نام ببرد.
فراگیر چند نمونه از کاربردهای گرما در زندگی را بیان کند.
فراگیران بیان کنند در راه خانه تا مدرسه چه چیز هایی را می بینند.
فراگیران بیان کنند تفاوت وسایل ثابت و متحرک در چیست.
فراگیران تفاوت بین جاده های کوهستانی وجاده های صاف را بیان کنند.
فراگیران چگونگی حرکت روی برف ویخ را بیان کنند.
فراگیران آزمایش کشیدن کتاب روی سطوح مختلف را انجام دهند و نتیجه را بیان کنند.
فراگیران با مشاهدات و آزمایشات مختلف بیان کنند که چرخ حرکت اجسام را آسان می کند.
فراگیران بیان کنند که چه وسایلی با حرکت کردن به ما کمک می کنند وکارهای ما را آسان می کنند.
فراگیران بیان کنند که انسان برای رفتن به کره ی ماه از چه وسایلی استفاده می کند.
وسایل کمک آموزشی
کتاب علوم اول ابتدایی، تابلو، ماژیک، تصاویر آموزشی، وسایل بازی چرخ دار، پاورپوینت یا کلیپ آموزشی
روش تدریس

مدل کلاس
انجام آزمایش، مشاهده، تشکیل نمایشگاه، پرسش وپاسخ
دانش آموزان گروه بندی شده و به صورت گروهی می نشینند.
مدت زمان

فعالیت های مقدماتی

فعالیت های مقدماتی

برقراری ارتباط
سلام و احوالپرسی و خوش و بش کردن با دانش آموزان.
حضور و غیاب دانش آموزان و بررسی وضعیت جسمی و روحی آن ها.
دیدن تکالیف جلسه قبل و بیان تذکرات لازم.

ارزشیابی تشخیصی
چند سوال از درس قبل از دانش آموزان پرسیده تا میزان یادگیری آنها ارزیابی شود. در ادامه چند سوال هم جهت شروع درس جدید از آنها می پرسیم تا مقدمه ای باشد برای شروع درس جدید.

ایجاد انگیزه
آوردن وسایل بازی مختلف که چرخ داشته باشند ( مثل ماشین، موتور و… ) در بچه ها ایجاد انگیزه و علاقه می کند.

اجرای تدریس

فعالیت ها

با لبخند وارد کلاس می شویم اول با نام خدا درس شروع می کنیم بعد احوالپرسی و حضور و غیاب ازدانش آموزان (ضمن توجه به حال و روحیه آنان ) و پرسیدن دلیل غیبت دانش آموزان چند سوال درمورد درس قبلی که در دنیای سرد و گرم بود می پرسیم. تا بفهمیم زمینه ذهنی بچه ها در مورد درس چقدر است.
تصاویرآموزشی را نشان داده و در مورد ضرورت عبور از پل عابر پیاده سوالاتی از دانش آموزان می پرسیم و توضیحات دانش آموزان را می شنویم و با پرسش و پاسخ های مکرر آن ها را به هدف سوق می دهیم و صحبت در مورد این که هر دانش آموز چگونه به مدرسه می آید و در راه خانه تا مدرسه چه چیز هایی می بیند که در حال حرکت هستنند.
گذشتن از پل را توضیح می دهیم. مزایای استفاده از چرخ را در وسایل مختلف بیان می کنیم. و در مورد این که چه وسایلی را می شناسند که با حرکت کردن به انسان کمک می کند و کارها را آسان می کند.
سوالاتی از دانش آموزان می پرسیم و توضیحاتی ارائه می دهیم. توضیح می دهیم که دانش آموز در مکان هایی که پل عابر پیاده وجود دارد باید از آن استفاده کند و برای عبور از چهار راه ها به چراغ راهنما توجه کند. و نیز در مورد طریقه رفت و آمد دانش آموزان در نقاط مختلف تصاویری نشان می دهیم.
آزمایش صفحه 85 را توسط دانش آموزان انجام می دهیم و درمورد جهت حرکت توضیحاتی را ارائه می دهیم.
در هر مبحثی که معلم می خواهدتدریس کند، توجه دانش آموزان را به تصاویر کتاب جلب نموده و از روی متن کتاب نیز می خواند.

فعالیت های پایانی

ارزشیابی
سوالات مختلفی جهت ارزشیابی پایانی از بچه ها می پرسیم.
نمونه سوال ها:
* چه چیزی حرکت دادن اجسام را آسان می کند؟ چرخ
* اجسام سبک راحت تر حرکت می کنند یا اجسام سنگین؟ اجسام سبک
* اجسام چرخ دار راحت وبهتر حرکت می کنند یا اجسام بدون چرخ؟ اجسام چرخ دار
* چند چیز که در اطراف ما حرکت می کنند نام ببرید؟ ماشین ها- آدم ها- هواپیما- موتور- دوچرخه

جمع بندی
معلم درس را با کمک دانش آموزان جمع بندی می کند.

ارائه تکلیف
دانش آموزان در منزل با کمک والدین، جدولی تهیه کنند که لیست اجسام متحرک و ثابت موجود در خانه را بطور جداگانه در آن بنویسند.


تعداد صفحات : 6 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود