طرح درس روزانه علوم تجربی اول دبستان
درس7: زمین خانه ی سنگی ما
نام آموزشگاه: نام آموزگار: زمان تدریس:
الهی دلی ده که شوق طاعت افزون کند
اهداف
کلی
از فراگیران انتظار می رود در پایان درس با سنگ ها و کاربردشان آن در زندگی روزمره آشنا شوند.
جزئی
فراگیران…
سنگ را شناخته و مفهوم آن را درک کنند.
فایده های سنگ ها را بیان کنند.
بداند سنگ ها در چه جاهای استفاده می شود.
بگویند سنگ ها را بیشتر در کجا دیده اند.
رفتاری
به جمع آوری اطلاعات درباره موارد استفاده از سنگ ها بپردازند. (عاطفی)
با مشاهده سنگ ها به شباهت ها وتفاوت ها سنگ ها پی ببرند. (درک و فهم)
سنگ ها را از روی شکل، اندازه، رنگ و… طبقه بندی کنند. (درک و فهم)
برای موارد مختلف استفاده از سنگ، مثال های بیان کنند. (دانشی)
وسایل کمک آموزشی
کتاب علوم اول ابتدایی، تابلو، ماژیک، تصاویر آموزشی، چسب، قیچی، مقوا، تعدادی سنگ، کلیپ یا پاورپوینت آموزشی مرتبط با درس
روش تدریس
مدل کلاس
انجام آزمایش، مشاهده، پرسش وپاسخ
ردیفی گروهی
مدت زمان
فعالیت های مقدماتی
فعالیت های مقدماتی
برقراری ارتباط
با لبخند وارد کلاس می شویم اول با نام خدا درس شروع می کنیم. بعد احوالپرسی و حضور و غیاب ازدانش آموزان (ضمن توجه به حال وروحیه آنان) و پرسیدن دلیل غیبت دانش آموزان.
ارزشیابی تشخیصی
جهت انجام ارزشیابی چند سوال درمورد درس قبلی که در مورد آب بود از دانش آموزان می پرسیم.
ایجاد انگیزه
در ابتدا برای ایجاد انگیزه سوالاتی را از آنان می پرسیم مثلا:
این کلاسی که شما در حال حاضر در آن حضور دارید از چه چیزهای ساخته شده است. (سعی می کنیم بچه ها را به گونه ای هدایت کنیم تا به سنگ ها که در نمای کلاس بکار رفته اشاره کنند. )
بعد از پاسخ های مختلف آن ها صفحه عنوان درس را به آن ها نشان می دهیم و به آن ها می گوئیم که در این صفحه چه می بینید؟ دانش آموزان جواب های متعددی می دهند: رودخانه، دانش آموزان، سنگ
اجرای تدریس
فعالیت
از قبل به دانش آموزان گفته شده که هر کدام از محل زندگی خود سنگ هایی را جمع آوری کنید و با خود به سر کلاس بیاورید. از آنها می خواهیم تا با سنگ هایشان در دستشان شکل بسازند. سپس دانش آموزان را بر اساس نام گل ها به گروه های چند نفره تقسیم می کنیم و بر هر کدام شماره یا نام انتخابی کرده و وظیفه ای آن را مشخص می کنیم.
محل استقرار هر گروه را مشخص می کنیم تا بهتر بتوانیم آن ها را کنترل و هدایت کنیم و از یک نفر می خواهیم تا نزد ما بیاید (معلم) و یا به دفتر مدرسه برود و وسایل لازم را تحویل بگیرد. مثل چسب و قیچی و مقوا و…
برای شکل سازی سنگ ها و جدولی پای تابلو رسم می کنبم و وظیفه هر گروه را در آن می نویسیم.
گروه1: از این گروه می خواهیم که سنگ های در دست خودشان را با هم مقایسه کنند. راجع به تفاوت ها و شباهت های رنگ و شکل آن ها با هم گفتگو کنند و سنگ هایی که شبیه هم هستند را جدا کنند و بنویسند.
گروه2: از این گروه می خواهیم که بررسی کنند تا از سنگ ها چه استفاده ها در چه جاهای پیدا می شوند و به چه نحوی؟
گروه3: از این گروه می خواهیم که بررسی کنند تا از سنگ ها چه استفاده های می شود و چگونه؟ و پاسخ های مربوط را به طور منظم بنویسیند.
گروه4: از این گروه می خواهیم که بررسی کنند تا از سنگ ها بیشتر در چه جاهای یافت می شود و چرا این سنگ به این شکل در آمده است و از آن چه استفاده های می شود؟
و بعد از آن ها می خواهیم که بحث وگروهی خود را شروع کنند و هنگامی که گروه ها فعالیت می کنند با آن ها سر می زنیم وکارشان را کنترل و هدایت می کنیم و بعد به آن ها فرصت می دهیم تا اطلاعات خود را جمع آوری کنند و مرور کنند. سپس از گروه ها می خواهیم تا از همان گروه اول به نوبت نتیجه تحقیقات خود را بیان کنند و دیگر گروه ها به دقت گوش فرا دهند. بعد از تمام گزارش از گروه ها می خواهیم تا گزارش کار خود را به صورت شفاهی بیان کنند.
فعالیت های پایانی
ارزشیابی
معلم روی کار دانش آموزان نظارت کرده و به نوعی ارزشیابی انجام می دهد. در صورت لزوم، معلم راهنمایی های لازم را انجام می دهد.
جمع بندی
معلم با کمک دانش آموزان درس را جمع بندی می کند.
ارائه تکلیف
با استفاده از سنگ ها کاردستی درست کنند.
طرح درس روزانه علوم تجربی اول دبستان
درس7: زمین خانه ی سنگی ما
نام آموزشگاه: نام آموزگار: زمان تدریس:
یا رب مکن از لطف پریشان مـا را
اهداف
کلی
آشنایی دانش آموزان با سنگ ها و گوناگونی آنها
جزئی
– آشنایی با انواع سنگ ها
– آشنایی با مشاغل مرتبط با سنگ
– آشنایی با وسایل ساخته شده از سنگ
– آشنایی با بازی ها و روشهایی که از سنگ در آنها استفاده می شود.
– آشنایی با سنگ های گرانبها
– آشنایی با آثار باستانی سنگی
رفتاری
– دانش آموز با کمک اولیا تا هفته آینده فرصت وارد با سنگ یک کارهنری بسازد. (مهارتی)
– دانش آموز باید بتواند با مشورت هم گروهی های خود 3 مورد از موارد استفاده از سنگ را برای بقیه دوستان خود بیان کند. (شناختی)
– دانش آموز دو شغل مرتبط با سنگ را نام ببرد. (شناختی)
– دانش آموز باید با کمک دوست خود بتواند از اشیایی که تا به حال دیده که با سنگ درست شده اند را برای دوستان خود نام ببرد. (شناختی)
– دانش آموز نسبت به استفاده از سنگ ها در اطراف خود علاقه نشان دهد. (عاطفی)
وسایل کمک آموزشی
کتاب درسی، سنگ های مختلف، چسب، مقوا و…
روش تدریس
مدل کلاس
سفر تخیلی، سخنرانی، استفاده از رسانه، کارگروهی، بارش فکری
به صورت گروهی با چیدمان دلخواه
مدت زمان
فعالیت های مقدماتی
برقراری ارتباط
کلاس را با سلام و احوالپرسی و حضور و غیاب و آرزوی سلامتی برای بیمه بچه ها شروع می کنیم.
ارزشیابی تشخیصی
با چند پرسش از درس قبلی با انتخاب بچه ها به صورت تصادفی کار ارزشیابی آغازین را انجام می دهیم.
– از دریا چه استفاده هایی می کنیم؟
– چند شغل مرتبط با دریا را نام ببرید؟
ایجاد انگیزه
با انداختن انگشتر و دستبند ساخته شده از سنگ و گذاشتن وسایل سنگی بر روی میز و برای بچه ها ایجاد انگیزه می کنیم.
اجرای تدریس
اجرای تدریس
فعالیت ها
توجه بچه ها را به تصویر اول این بخش را که از طریف پروژکتور بر روی تخته نمایش داده ایم جلب می کنیم.
1- بیشتر کره زمین از سنگ ساخته شده (تصویرکره زمین)
2- در اطراف ما سنگ های بیشماری قراردارند.
دراین مرحله که فکر بچه ها تا حدودی به سمت سنگها جهت دهی شده تصویر یک منظره را به آنها نشان می دهیم و به آنها می گوییم باهم می خواهیم به سفر برویم چون امکان سفر درحال حاضر برای ما وجود نداره با خیال و ذهنمان به این سفر می رویم؛ با این شعربه سفرخیالی را آغاز می کنیم:
آهای آهای خبرخبر همگی می خوایم بریم سفر
از بچه ها می خواهیم چشمانشان را ببندند و یکی یکی از آنها [با توجه به شماره دفتر نمره] می خواهیم بگویند چه می بینند تا اینکه ذهن ها را به سمت سنگ های کنار رودخانه و یا صخره و کره و حتی سنگ های زیر پایشان ببریم.
بعد از اینکه چشمانشان را باز کردند تصویر کف رودخانه که پر از سنگ های رنگی گرد و صاف است را می بینند و به آنها می گوییم سنگهای رودخانه به خاطر جریان آب روی هم می غلتند و گرد و صاف می شوند و از این نمونه سنگ را به هرگروه می دهیم تا بادیدن و لمس کردن متوجه گردو صاف بودن بشوند.
بارش فکری دانش آموزان درباره سنگ و هدایت کردن با این سوالها:
– از سنگ چه استفاده هایی می توان کرد؟
– تا حالا کجاها رو دیدید که از سنگ استفاده شده باشه؟
– تا حالا در مسافرت وسایل و مجسمه های سنگی دیده اید؟ کجا؟ چه شکلی؟
بعداز جواب دادن بچه ها به سوالات بالا تصاویری از آثار باستانی و خانه های سنگی و مجسمه های تاریخی به بچه ها برای اثبات گفته هایشان نشان می دهیم و نمونه هایی از وسایل سنگی مثل هاونگ، گلدان سنگی، که به همراه خود سرکلاس برده ایم به بچه ها نشان می دهیم.
بچه های کلاس را به صورت تصادفی به 2 گروه تقسیم می کنیم، گروه 1، گروه 2
یک کیسه که از قبل درون آن سنگ های مختلف (شسته شده و تمیز) ریخته ایم را می آوریم و به هرگروه مقداری از آن سنگ ها را می دهیم و از آنها می خواهیم آنها را دسته بندی کنند؛ دسته بندی براساس (رنگ، اندازه، شکل)
مطرح کردن معما به صورت گروهی: گروه 1: می توانید به من بگید کدوم سنگ هست که وقتی داخل آب انداخته می شه روی آب می مونه؟ گروه 2: می تونید به من بگید کدوم سنگ تنها سنگ خوراکی و قابل خوردنه؟
به آنها 3 دقیقه فرصت می دهیم تا با هم گروه هایی خود مشورت کنند و درآخر از بچه ها می خواهیم به خاطرگروهی یکدیگر را تشویق کنند.
سنگ های گرانبها: با انداختن انگشتر و دستبند که با سنگ های زینتی ساخته شده اند به بچه ها انگیزه داده می شود و سرکلاس انگشتر و دستبند را از دستمان در می آوریم و به بچه ها می دهیم و برایشان این نوع سنگ ها را توضیح می دهیم و برای آشنایی بیشتر چند عکس از جواهرات می بینند.
معرفی مشاغل: از بچه ها می خواهیم که چندشغل مرتبط با سنگ را نام ببرند.
معرفی بازیها و ورزشها با پرسش تاحالا شده با سنگ بازی کرده باشید؟
گروه 1: با اعضای گروه خودتون مشورت کنید و اسم چند تا بازی با سنگ را به من بگید؟
گروه 2 با اعضای گروه خودتون مشورت کنید و اسم چند ورزش با سنگ را به من بگید؟ بعد تصاویری از صخره نوردی و کوهنوردی می بینند.
از بچه ها می خواهیم که به صفحات کتاب خود نگاه کنند که با سنگ ها کارهای هنری زیبا انجام شده و چند کارهنری که از قبل آماده کرده ایم را به بچه ها نشان می دهیم و به آنها می گوییم شما هم می توانید از این کارها زیباتر درست کنید.
فعالیت های پایانی
فعالیت های پایانی
ارزشیابی
ارزشیابی تکمیلی را با پرسش چندسوال از درس انجام می دهیم تا ببینیم آیا به نتیجه دلخواه رسیده و یا حتی نزدیک شده ایم.
جمع بندی
نتیجه گیری: با این صحبت که خداوند همه این سنگ های زیبا را آفریده توجه بچه ها را به خالق یکتا جلب می کنیم و اینکه خداوند دریکی از سوره ها فرموده که کوه های میخ های زمین اند و خداوند زمین را با کوه ها نگه داشته.
معرفی کتاب: به بچه ها کتاب کارهای هنری با سنگ کتابخانه مدرسه را به پیشنهاد می دهیم.
ارائه تکلیف
تکالیف را می توانیم با توجه به شناختی که از بچه ها داریم به صورت انفرادی و یا گروهی بدهیم.
مثلا شاگردی که دوربین دارد: تهیه چند عکس از وسایل سنگی و یا جاهایی که از سنگ استفاده شده شاگردی که تنگ ماهی کوچک دارد که به گفته خودش با سنگهای سنگی کف آن تنگ ماهی را زیبا کرده بخواهیم به کمک اولیا به مدرسه بیاورد.
بقیه بچه ها به صورت گروهی و یا انفرادی کارهای هنری با سنگ انجام دهند. به بچه ها بگوییم از کارهای هنری و وسایل سنگی و عکس ها و حتی تنگ ماهی نمایشگاهی می گذاریم و از بقیه بچه ها ی مدرسه دعوت می کنیم به کلاس ما بیایند و از نمایشگاه سنگی آنها دیدن کنند.
طرح درس روزانه علوم تجربی اول دبستان
درس7: زمین خانه ی سنگی ما
هدف کلی:
آشنایی دانش آموزان با گوناگونی سنگ ها
اهداف جزیی:
دانش آموزن بتوانند سنگ ها را بر اساس جنس (نرمی و سختی) طبقه بندی کنند.
دانش آموزن بتوانند سنگ ها را بر اساس شکل و اندازه طبقه بندی کنند.
دانش آموزن بتوانند سنگ ها را بر اساس رنگ طبقه بندی کنند.
دانش آموزن بتوانند با استفاده از سنگ های جمع آوری کرده، کارهای هنری انجام دهند.
ایجاد انگیزه:
برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان و جلب توجه آنها به کلاس درس، از جلسه ی قبل از آنها می خواهم تا مقداری سنگ که در اطراف خود می بینند با خود به کلاس بیاورند. علاوه بر این، خودم با کیسه ای پراز سنگ های متفاوت وارد کلاس می شوم.
روش تدریس:
تلفیقی از روش های مختلف (سخنرانی، بحث گروهی، پرسش و پاسخ، بارش مغزی)
ارایه درس جدید:
پس از ایجاد انگیزه، درس جدید را با بیان و تفهیم موضوع جلسه شروع می کنم و به آنها می گویم بچه ها امروز می خواهیم سنگ های جور واجور و مختلفی را که جمع آوری کرده ایم ببینیم و با آنها آشنا شویم. پس از آن از دانش آموزان می خواهم به ترتیب نظرشان را در مورد سنگ هایی که جمع کرده اند بگویند.
نظرات آنها را پای تابلو می نویسم. و در آخر خودم با توجه به گفته های آنها در مورد رنگ و شکل و… سنگ ها، که پای تابلو نوشته ام، نکته ی اصلی درس را بیان می کنم و می گویم:
بچه ها سنگ ها از نظر شکل، رنگ، اندازه و جنس باهم متفاوت اند و می توانیم آنها را در دسته های مختلف طبقه بندی کنیم. در حین بارش مغزی، با پرسش و پاسخ، نکته هایی را که نمی توانند به آنها اشاره کنند را به آنها یاد آوری می کنم.
ارزشیابی تکوینی:
پرسش و پاسخ حین تدریس
ارزشیابی پایانی:
از دنش آموزان می خواهم تا با مشورت و کارگروهی، سنگ هایی که خود آنها جمع کرده اند، بر طبق آنچه گفته شد طبقه بندی کنند.
جمع بندی:
در آخر معلم سایر نکات گفته شده را با کمک دانش آموزان تکرار کرده و درس را مرور می کند.
تعیین تکلیف:
از دانش آموزان می خواهم تا با استفاده از سنگ های گوناگون، شکل های مختلفی بسازند و به کلاس بیاورند تا نمایشگاهی را تدارک دیده و همه ی دانش آموزان مدرسه از آنها دیدن کنند.