تارا فایل

طرح درس علوم اول، درس6 زمین خانه ی پر آب ما


طرح درس روزانه علوم تجربی اول دبستان
درس6 : زمین خانه ی پر آب ما
نام آموزشگاه: نام آموزگار: زمان تدریس:
الهی دلی ده که شوق طاعت افزون کند

اهداف
کلی
آشنایی دانش آموزان با آب و مطالب مرتبط با آن

جزئی
دانش آموزان با چگونگی مصرف آب آشنا خواهند شد.
دانش آموزان با آلودگی های آب آشنا خواهند شد.
دانش آموزان با کاربرد های آب آشنا خواهند شد.
دانش آموزان با آب های دریایی آشنا خواهند شد.
دانش آموزان با آلوده نکردن آب آشنا خواهند شد.

رفتاری
در پایان این درس انتظار می رود دانش آموزان بتوانند:
* موارد استفاده از آب و مکان هایی که آب در آن جا یافت می شود را نام ببرند و راهی برای صرفه جویی در مصرف آب و حفظ سلامت آن پیشنهاد دهند.
* با همکاری یکدیگر فهرست متنوعی از موارد استفاده از آب و مکان هایی که در آنجا آب یافت می شود را تهیه کرده و به برخی از مسیرهایی که آب از محل انتقال تا محل مصرف طی می نماید اشاره کنند.
* با همکاری یکدیگر فهرست متنوعی از موارد استفاده از آب و منابعی که این آب از آنجا تامین می گردد را تهیه کرده و مسیر انتقال آب در محل سکونت خود را از محل انتقال تا محل مصرف رسم نمایند.

پیش نیاز
سوالات زیر را می توان به عنوان پیش نیاز مطرح نمود.
آیا شما در طول روز آب می نوشید؟
با آب چه کار هایی می توانیم انجام دهیم؟
در بدن ما چه مقدار آب وجود دارد؟
وسایل کمک آموزشی
تخته، ماژیک، دیتا، تخته هوشمند، تصاویر مختلف از درس، در صورت امکان پاورپوینت
مدل کلاس
پیشنهاد می گردد تدریس این درس در محوطه باز (حیاط مدرسه یا… ) انجام گردد.
زمان

فعالیت های مقدماتی

برقراری ارتباط
سلام و احواپرسی با دانش آموزان
حضور و غیاب و بررسی وضعیت جسمی و روحی آنها
بررسی تکالیف جلسه قبل، بیان یک روایت کوتاه و زیبا

ارزشیابی تشخیصی
ابتدا سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم و در ادامه سوالات را به گونه ای تغییر می دهیم که به ارزشیابی تشخیصی برای درس جدید نزدیک شویم. به عنوان نمونه:
ریشه چیست؟ ، ساقه چیست؟
گیاهان چه فایده هایی برای ما دارند؟
یک گیاه برای زنده ماندن به چه چیزهای نیاز دارد (سعی کنید بیشتر پیرامون آب، نظر دانش آموزان را بپرسید. )

ایجاد انگیزه
همین که اجرای تدریس در محیطی غیر از کلاس انجام می شود در بچه ها ایجاد انگیزه می شود. برای ایجاد انگیزه بیشتر می توان ابتدا یک پاورپوینت یا یک کلیپ با موضوع درس به نمایش در آورد سپس دانش آموزان را به محیط خارج از کلاس برده و تدریس را انجام داد.

اجرای تدریس

اجرای تدریس

فعالیت ها

اجرای تدریس به طور خلاصه:
ابتدا معلم وارد کلاس می شود بعد سلام و احوال پرسی و ایجاد آمادگی در دانش آموزان حضور غیاب می کند سپس شروع به سوال پرسیدن از درس های قبل کرده وبعد از آن درس جدید را شروع می کند و در پایان سوالاتی راجع به درس تدریس درس می پرسد. هر کسی که توانست پاسخ دهد نمره مثبت می گیرد.
شرح کار:
نظر دانش آموزان را به درس 6 جلب می کنیم.
بچه ها با دقت به درس 6 نگاه کنید.
کدام یک از شما دوست دارد این درس را بخواند.
معلم از کسی که توان خواندن را دارد درخواست می کند پاراگراف اول را بخواند.
معلم توضیحات لازم در مورد این قسمت را بیان می کند.
( سوالات مر بوط به این قسمت )
* از آب چه استفاده هایی می کنیم؟
* اگر آب را درست مصرف نکنیم چه اتفاقی می افتد؟
* چه چیز هایی آب را آلوده می کند؟
* چه جانورانی را می شناسید که در آب زندگی می کنند؟
از دانش آموز دیگری می خواهیم پاراگراف دوم را بخواند.
( سوالات مربوط به این قسمت )
* چه کار کنیم تا همیشه آب داشته باشیم؟
* چرا باید ازآلودگی آب جلوگیری کرد؟
نظر دانش آموزان را به تصویر کتاب جلب می کنیم و سوالاتی می پرسیم.
معلم توضیحات لازم در مورد این قسمت را بیان می کند.
* چه شغل هایی را می شناسید که با آب در ارتباط است؟
* چرا باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟

فعالیت های پایانی

ارزشیابی
آب در کجاها وجود دارد؟
چه کنیم تا آب سالمی داشته باشیم؟
آب چگونه آلوده می شود؟
منظور از آبهای زیر زمین چیست؟
به پیوست این طرح درس، یک مجموعه سوال، جهت ارزشیابی آورده شده است.

جمع بندی
معلم پس از انجام ارزشیابی پایانی، درس را جمع بندی نموده و نکات مهم و کلیدی را روی تخته یادداشت می کند.

ارائه تکلیف
دانش آموزان در مورد آلودگی آب نقاشی کشیده و با خود بیاورند.
دانش آموزان در مورد آب و فواید آن به پدر و مادر خود توضیح داده و آنها مطالبی که فرزندشان می گوید را عینا در دفترشان بنویسند.

سوالات درس با جواب
1- آب به چه شکل هایی وجود دارد؟
جواب: به صورت بخار در هوا، آب خوردنی، برف، یخ، آب جاری در دریا، رودخانه وجوی آب، آب در چشمه و چاه

2- آبی که استفاده می کنیم از کجا بدست آمده؟
جواب: از باریدن باران

3- از آب چه استفاده هایی می کنیم؟
جواب: می نوشیم، در کشاورزی و صنعت استفاده می کنیم، در پخت غذا، بهداشت مانند حمام کردن و نظافت، برای مسافرت های دریایی و ورزش های آبی، خاموش کردن آتش، برای خنک کردن خانه در استفاده کردن از کولر آبی.

4- چرا در مصرف آب باید صرفه جویی کنیم؟
جواب: چون آب قطع می شود و دچار بی آبی می شویم.

5- چه کار کنیم تا آب را پاکیزه نگه داریم؟
جواب: آشغال در آب نریزیم، فاضلاب خانه و کارخانه ها را در آب چاه هایی که آب آشامیدنی دارند نریزیم

6- اگر از آب آلوده استفاده کنیم چه می شود؟
جواب: بیمار می شویم.

7- از کجا می فهمیم که آب خوردنی است؟
جواب: از پدر و مادرمان می پرسیم.

8- آیا از آب دریا می توتنیم بنوشیم یا در کشاورزی استفاده کنیم؟ چرا؟
جواب: خیر چون شور است

9- موقع خوردن آب وقتی لیوان را پر کردیم باید چکار کنیم؟
جواب: باید شیر آب را ببندیم.

10- موقع مسواک زدن چکار کنیم تا آب را هدر نرود؟
جواب: حتما یک لیوان آب برمیداریم شیر آب را می بندیم بعد مسواک می زنیم.

11- از آب دریا ها چه استفاده هایی می شود؟
جواب: صید ماهی، در کشتیرانی، شنا، قایق رانی، موج سواری

12- برای رشد گیا هان چه آبی مناسب است؟
جواب: آب معمولی

13- اگر یک روز آب لوله کشی قطع شود چه مشکلاتی برای مردم بوجود می آید؟
جواب: مردم با کمبود آب برای پختن غذا، بهداشت فردی رو به رو می شوند، نظافت خانه رعایت نمی شود و مشکلات زیادی برای افراد خانواده پیش می آید.

14- آیا در بدن انسانها، گیاهان و جانوران آب وجود دارد؟
جواب: بله بیشتر بدن تمام موجودات زنده آب است.

15- نام چند جانور که در آب زندگی می کنند را بگو؟
جواب: انواع ماهی ها، دلفین، نهنگ، کوسه، هشت پا، صدف و تمام موجوداتی که در آب می توانند زنده بمانند.

16- چرخه آب را توضیح دهید؟
جواب: نور خورشید به آب های روی زمین می تابد آب در اثر گرمای خورشید بخار می شود و به آسمان رفته و بصورت ابر در می آید. در داخل ابرها ذرات بخار آب به هم چسبیده و سنگین می شوند و چون هرجه از زمین بالاتر می رویم هوا سردتر می شود این ذرات بخار آب به دلیل سنگین شدن بصورت باران و برف و دانه تگرگ به زمین می آید.

17- چرا باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟
جواب: چون آّ با ارزش ترین نعمت خداوند است و زندگی تمام موجودات به آب بستگی دارد و از طرفی چون کشور ما ایران بسیار کم آب است و بارندگی بسیار کم است و برای اذامه زندگی همه موجودات باید در مصرف این نعمت الهی صرفه جویی کرد تا همیشه بتوانیم از آب استفاده ببریم.

18- چرا آب چاه ها و آب هایی که داخل زمین است برای ما قابل استفاده نیست؟
جواب: چون این آب ها آلوده و شور هستند و برای استفاده ما انسانها مناسب نیست و باید تصفیه شوند.

19- چه کسانی و چه چیزهایی آب را آلوده می کنند؟
جواب: انسان ها، فاضلاب مراکز صنعتی و کارخانه ها که به آب رودخانه ها و دریاها می ریزد، فاضلاب کشتی ها و نفت کش ها که دچار حادثه شده و نفت آن ها داخل دریا ها می شود و باعث مرگ موجودات دریایی می گردد.

20- چرا باید از آلودگی آب ها جلوگیری کنیم؟
جواب: چون زندگی تمام موجودات به آب بستگی دارد. اگر آب آلوده شود هیچ موجودی نمی تواند زنده بماند و دیگر انسانی هم وجود نخواهد داشت.

21- بچه ها چگونه می توانند آب را آلوده نکنند؟
جواب: وقتی همراه خانواده کنار دریا یا رودخانه می رویم زباله ها را داخل آب نریزیم، اگر چاه آبی دیدیم آشغال داخل چاه نریزیم، از شستن لباس و ظرف داخل رودخانه جلوگیری کنیم.

22- نام چند شغل را که با آب ارتباط دارند بگویید؟
جواب: آشپز ها، صیادان، آتش نشان، نانوا ها و شیرینی پزها

23- آب شهرها و روستا ها از کجا تامین می شود؟
جواب: بیشتر از آب باران که در پشت سدها نگهداری می شود تامین می شود. این آب از باران بدست می آید که در چاه و رودخانه جمع شده است سپس این آ ب را به تصفیه خانه می برند و با ماده میکروب کش آلودگی های آن را از بین برده و آب سالم را به لوله های خانه ها می فرستند و ما از آن استفاده می کنیم.


تعداد صفحات : 5 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود