تارا فایل

طرح درس و روش تدریس ریاضی سوم، فصل7 جدول داده ها


نکات آموزشی و روش تدریس
کتاب: ریاضی
پایـه: سوم دبستان
فصل7: آمار و احتمال
مبحث: جدول داده ها
مباحث و عناوین این فصل: جدول داده ها، احتمال، نمودار دایره ای، انتخاب نمودار

مقدمه فصل7
عنوان فصل7 کتاب ریاضی پایه سوم دبستان آمار و احتمال بوده و شامل چهار درس(جدول داده ها، احتمال، نمودار دایره ای، انتخاب نمودار) می باشد. عنوان اولین درس این فصل، جدول داده ها بوده و در درس مذکور به موضوعات مختلفی از جمله: نظم و سازماندهی داده ها، توصیف داده ها، تحلیل داده ها و معرفی استوانه پرداخته شده است.

نکات آموزشی و روش تدریس
* پیشبرد ﺗﺪﺭﻳﺲ
* ﺭﻭﺯ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺗﺎ ﺗﻤﺎﻣﻲ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﺗﻌﻄﻴﻞ ﻣﺜﻞ ﺟﻤﻌﻪ ﺑﺮ ﺭﻭی ﻳﻚ ﺑﺮﮔﻪ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻭﺑﻪ ﻛﻼﺱ ﺑﻴﺎﻭﺭﻧﺪ.
* ﺩﺭ ﻛﻼﺱ ﺩﺭﺱ ﻣﻌﻠﻢ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎی ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭﻭﻥ ﻳﻚ ﺟﺪﻭﻝ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻫﻲ ﻛﻨﻨﺪ.
* ﺑﺎ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺍﻳﻦ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺑﻪ ﺩﺭﮎ ﺟﺪﻳﺪی ﺍﺯ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻫﻲ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎ ﻣﻲ ﺭﺳﻨﺪ.
* می ﺗﻮﺍﻧﻴﺪ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺻﻔﺤﻪ ﺁﻏﺎﺯﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺷﺮﻭﻉ ﻛﻨﻴﺪ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺨﻮﺍﻫﻴﺪ ﺑﺮﺍی ﻛﻴﺴﻪ ﻫﺎی ﺫﺭﺕ، ﺟﻮ ﻭ ﮔﻨﺪﻡ ﺟﺪﻭﻝ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎی ﺁﻣﺎﺭی ﻃﺮﺍﺣﻲ ﻛﻨﻨﺪ.
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ١١٢ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺟﺪﻭﻝ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺗﻜﻤﻴﻞ ﻭ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻫﻲ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ.
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ١١٣ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺗﺤﻠﻴﻞ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎی ﺁﻣﺎﺭی ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ.
* ﺩﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺻﻔﺤﻪ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻮﺍﻧﻪ ﺁﺷﻨﺎ ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ. ﺩﺭﺻﻔﺤﻪ ١١٤ ﺑﺎ ﺗﻤﺮﻳﻦ ﻭ ﺗﻜﺮﺍﺭ ﺑﻪ ﺗﻌﻤﻴﻖ ﻳﺎﺩﮔﻴﺮی ﻣﻲ ﺭﺳﻨﺪ.
* ﺗﻮﺻﻴﻪ ﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ
– ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻫﻲ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺗﺤﻠﻴﻞ ﻛﻨﻨﺪ ﻭﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩﻫﻨﺪ.
– ﻧﺤﻮﻩ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻫﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩﻫﻨﺪ.
* ﻫﺪﻑ
ﺁﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻫﻲ ﻭ ﻣﺮﺗﺐ ﺳﺎﺯی ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺟﺪﻭﻝ
* ﭘﻴﺎﻣﺪﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ
ﺩﺭ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺩﺭﺱ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﻲ ﺭﻭﺩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺘﻮﺍﻧﻨﺪ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎی ﺁﻣﺎﺭی ﺭﺍ ﺟﺪﻭﻝ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻫﻲ ﻛﻨﺪ.
– ﺟﺪﻭﻝ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ.
– ﺗﺤﻠﻴﻞ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎ
– ﺗﻤﺎﻡ ﺣﺎﻟﺖ ﻫﺎی ﻣﻤﻜﻦ ﻳﻚ ﭘﻴﺸﺎﻣﺪ ﺩﺭ ﻧﻈﺮ ﺑﮕﻴﺮﺩ.
– ﺁﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻮﺍﻧﻪ
* ﻣﻬﺎﺭﺕ ﻫﺎ
ﺟﻤﻊ ﺁﻭﺭی ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ، ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﺪﻫﻲ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ، ﺗﺤﻠﻴﻞ ﺩﺍﺩﻩ ﻫﺎ، ﺗﻔﻜﺮ ﺑﺼﺮی
* ﭘﻴﺶ ﺩﺍﻧﺴﺘﻪ ﻫﺎ
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺩﺭ ﭘﺎﻳﻪ ﺩﻭﻡ ﺩﺭ ﺻﻔﺤﺎﺕ ١٣٠- ١٢٩-١٢٨ ﺑﺎ ﺟﻤﻊ ﺁﻭﺭی ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺁﻣﺎﺭی، ﻧﻤﻮﺩﺍﺭ ﺁﺷﻨﺎ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ.

چگونگی تدریس(طرح درس)
* هدف کلی
آشنایی شاگردان با جدول داده ها و استوانه
* اهداف جزئی
انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند که…
– برای نشان دادن منسجم اطلاعات از جدول به جدول داده ها استفاده می کنیم.
– اجسامی که بالا و پایین آن به شکل دایره باشد و دارای بلندی باشد، استوانه نامیده می شود.
– بعضی اشیا در پیرامون به شکل استوانه می باشند.
– برای ساختن استوانه یک برگه کاغذ را لوله کرده و دور آن را با کاغذ بپوشانید.
* اهداف رفتاری
انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درست بتوانند…
– جدول داده های مربوط به یک اطلاعات را تنظیم کنند.
– از بین اشکال مختلف استوانه را مشخص کنند.
– با وسایل در اختیار گذاشته بتوانند استوانه بسازند.
* رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
* ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
* رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی سوم ابتدایی، تابلو، ماژیک، گچ
* روش های یاددهی یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
* مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی و گروهی
* فعالیت های مقدماتی
بعد از سلام و احوال پرسی معلم کلاس را با نام و یاد خدا آغاز کرده و پس از حضور غیاب و بررسی تکالیف، برای ارزشیابی می تواند سوالاتی درباره درس قبل بپرسد.
* ارائه درس
آموزش استوانه:
بعد از آماده شدن شرایط کلاسی فعالیت های زیر جهت تدریس معرفی استوانه بعمل می آید.
معلم: بچه ها امروز می خواهیم با نام یکی از اجسام هندسی آشنا شویم به همین خاطر به هریک از شما برگ سفید می دهم از شما می خواهم که بعد از دریافت برگه عرض آن را مشخص کنید.
شاگردان: بعد از دریافت عرض آن را مشخص می کنند.
معلم: حالا کاغذ را از سمت عرض آن به صورت یک لوله در آورید و با چسب بچسبانید. (نظارت و راهنمایی معلم)
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: بچه ها آنچه که ساخته اید "استوانه" می باشد. بلند تکرار کنید استوانه
شاگردان تکرار می کنند استوانه، استوانه
معلم کلمه استوانه را بر روی تخته سیاه می نویسد و از بچه های می خواهد که با هم فکری همدیگر اشیایی که در محیط خود دیده اید که به شکل استوانه ای می باشد را نام ببرید.
شاگردان بعد از مشورت باید نام اشیای استوانه ا ی شکل را بگویند.
معلم با ارائه توضیحات تکمیلی به تثبیت یادگیری کمک می نماید.
* ارزشیابی پایانی
با وسایل در اختیار گذاشته بتوانند استوانه بسازند.
* تعیین تکلیف
حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه


تعداد صفحات : 4 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود