تارا فایل

طرح درس علوم اول با روش تلفیقی


نام:عذرا محمدی درس: علوم پایه اول موضوع: چشم ها بسته! صفحه 16
آشنایی دانش آموز با حواس پنجگانه(لامسه، بویایی، چشایی).

هدف کلی
آشنایی با حس چشایی
آشنایی با حس بویایی
آشنایی با حس لامسه
کاربرد حواس در زندگی روزمره
کاربرد حواس در شناخت محیط
کاربرد حواس در مشاغل

اهداف جزئی
دانش آموز بتواند حواس چندگانه را نام ببرد.
دانش آموز بداند حواس چندگانه متعلق به کدام یک از اعضای بدن هستند.
دانش آموزچند چند مورد از کاربرد هر یک از حواس را نام ببرد.
دانش آموز اهمیت همه ی حواس ها را بداند .
دانش آموز بداند استفاده از همه ی حواس ها اطلاعات بیشتری به ما می دهد.
دانش آموز کاربرد حواس را در مشاغل بداند.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
دانش آموز( با چشم های بسته) نام میوه ها یی را فقط با بو کشیدن بگوید.
دانش آموز (با چشمان بسته) نام میوه ها را فقط با چشیدن بگوید.

حیطه ی مهارتی

دانش آموز به کار اعضای بدن خود فکر کند و سپاسگذار خالق آن باشد.
دانش آموز سپاسگذار آفریننده ی بوها،رنگ ها،و طعم ها باشد.
دانش آموز ازاعضای بدن خود مراقبت کند.

حیطه ی نگرشی

روش تلفیقی(مشارکتی،پرسش و پاسخ،مسابقه و بازی)
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، میوه های مختلف(لیمو ترش، سیب، گیلاس، خیار،)، شامپو،صابون، قیچی پلاستیکی،پاکن، مداد، تراش،ساعت مچی ووسایل بی خطر و کوچک دیگر.پارچ آب و لیوان، چشم بند(5عدد).
ابزار و وسایل

دانش آموز به صورت گروه های پنج نفره روبه روی هم نشسته اند.
چیدمان کلاس

سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل،
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی: از دانش آموزان سوالاتی درباره ی حواس پنجگانه می پرسم
به نظرتان در یک روستا چه صداهایی را می شنویم؟
در خیابان چطور؟
در خانه؟
به نظرتان افرادی که نابینا هستند چیزها را چگونه می شناسند؟
چشم ها چگونه آسیب می بینند؟
چگونه از گوش ها یتان مراقبت می کنید؟
ارزشیابی آغازین

تشخیصی: آیا اگر چشم نداشتیم نمی توانستیم کاری انجام دهیم؟

از دانش آموزان می خواهم چشم هایشان را ببندند. سپس یکی از آن ها را جلوی کلاس می آورم و از او می خواهم کاغذی را پاره کند؟؟ سپس از دانش آموزان می خواهم چشم هایشان را باز کنند و حدس بزنند دوستشان چه کار کرده است؟
تراشیدن مداد، ریختن آب از پارچ به لیوان، باز کردن در،روشن کردن پنکه، روشن و خاموش کردن لامپ،
این کارها را توسط چند دانش آموز مختلف انجام خواهم داد و بعد از هرکار دانش آموزان چشم هایشان را باز می کنند وحدس می زنند چه اتفاقی افتاده است.
*می توان در آغاز از مسابقه ی پانتومیم هم استفاده کرد.
انگیزه سازی
دانش آموزان را به صورت گروه های پنج نفره تقسیم می کنم . و بین آن ها مسابقه ایجاد می کنم . به این صورت که گروه ها یکی از اعضایشان را جلوی کلاس می فرستند و چشم های نماینده ی گروه ها را می بندیم. بعد به نوبت یکی از وسایل را به دست آن ها می دهیم و باید حدس بزنند چه چیزی است. به این صورت به آن ها امتیاز می دهیم.
دفعه ی بعد دانش آموز دیگری را به نمایندگی گروه انتخاب می کنیم و تکه های میوه ها و شامپو وصابون را به آن ها می دهیم تا حدس بزنند. اگر بدون آنکه بو کنند و فقط با لمس متوجه شوند دو امتیاز و اگر با بو کشیدن متوجه شدند یک امتیاز به آن ها می دهم.در نهایت ااگر با چشدن مواد خوراکی حدس بزنند که چه هستند سه امتیاز به آن ها خواهم داد. از سایر دانش آموزان می خواهم مشاهدات خودشان را یادداشت برداری کنند. درپایان به همین ترتیب با بستن بینی و چشم دانش آموزان حس چشایی آن ها محک می زنم در نهایت گروه برنده و سایر گروه ها را تشویق می کنیم.
سپس از دانش آموزان می خواهم در گروه هایشان مشورت کرده و بگویند از این مسابقه چه چیزی یادگرفته اند.
سپس برای تکمیل گفته هایشان از آن ها سوالاتی می پرسم.
مریم جان به نظرت بدون نگاه کردن به چیزی هم می توانیم چی ببریم که آن چیز چیست؟
شکوفه جان حس چشایی کدامیک از حواس بود.در فهمیدن چه چیزی به ما کمک می کرد؟
سارا جان استفاده از یک حس بهتر است یا همه ی حواس ؟چرا؟
در نهایت تاکید می کنم که هر کدام از حواس ما دارای اهمیت هستند و ما با داشتن و استفاده کردن هر کدام از این حواس می توانیم محیطمان را بهتر بشناسیم.
در ادامه عکس از مشاغل مختلف به گرو ه ها می دهم و از آن ها می پرسم هریک از این اشخاص به کدام یک از حواس بیشتر نیاز دارند و از آن استفاده می کنند؟؟
به دانش آموزان اجازه می دهم تا درباره ی حواس پنجگانه سوال بپرسند.
کتاب: از دانش آموزان می خواهم کتاب هایشان را باز کنند و هرکس به صورت صامت خوانی برای خودش بخواند و سپس آنچه را که آموخته در گروه مطرح کند. و سپس خودم یا یکی از بچه ها متن را با صدای بلند می خوانیم.
ارائه محتوا

درطول تدریس با پرسیدن سوال در هر بخش از پیگیری موضوع توسط دانش آموز و گروه مطمئن می شوم.
الهام به نظرت دوستت می تواند بفهمد این میوه چیست؟چگونه؟
فاطمه گروهتان از مسابقه ای که با هم انجام دادیم چه نتیجه ای گرفت؟
ارزشیابی مستمر

بعد از اینکه بچه ها از روی کتاب خواندند از آن ها می خواهم درباره ی آنچه که در این زنگ یاد گرفته اند. نظراتشان را به ترتیب بیان کنند.سعی می کنیم به همه ی بچه ها اجازه ی صحبت کردن بدهیم.
در پایان از حواس پنجگانه و از زیبایی هایی که می بینیم و بو های مطبوه و غذا ها و نوشیدنی ها به عنوان نعمت خداوند یاد می کنیم و درصورتی که دانش آموزان درباره ی نعمت های خداوند شعری داشته باشند اجازه می دهم بخوانند.
جمع بندی و نتیجه گیری

سوالاتی را روی کارت ها آماده کرده ام و در جعبه ی سوال قرار داده ام. به صورت تصادفی نام یکی ازبچه ها را صدا زده و با بیرون کشیدن یکی از آن ها توسط خودش از او میپرسم.اگر نتوانست از او می خواهم با یکی از دانش آموزان به انتخاب خودش مشورت کند سپس پاسخ دهد.
و درنهایت او می گوید سوال بعد را از چه کسی بپرسم.
سوالاتی مثل؟
حس بینایی برای چه شغل هایی اهمیت بیشتری دارد؟؟
آیا اگر چشم نداشتیم. نمی توانستیم هیچ چیزی را بفهمیم؟؟
نرمی پشم را با کدام حس می توان فهمید؟؟
استفاده از حس بینایی اطلاعات بیشتری از یک سیب به می دهد یا استفاده از حس چشایی و بینایی؟؟
ارزشیابی پایانی

در برگه ی آچار یک نقاشی رسم کنند و چند مورد از حواس پنجگانه را روی آن نشان دهند.
برای مثال می توانند یک دست و یک شی رسم کنند یا چشم و کتاب و… .
داستان زندگی خرگوشی را که چشم هایش را در چشم پزشکی جاگذاشت…. ادامه دهند!
تعیین تکلیف


تعداد صفحات : 5 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود