تارا فایل

طرح درس علوم اول با روش ایفای نقش


پایهی اول عنوان درس: سالم باش، شاداب باش ص 24طراح: محل تدریس: حیاط مدرسه
هدف کلی :
رعایت نکات ایمنی در محیط اطراف توسط دانشآموز
اهداف شناختی:
تاثیر رعایت نکات ایمنی بر سلامت خود را شرح دهد.
برای حفاظت بدن خود از خطرات محیطی پیشنهادهایی را ارائه دهد.
نقش سازمانهای کمک رسان در هنگام وقوع خطرات را بیان کند.
اهداف مهارتی:
هنگام عبور از خیابان به علائم راهنمایی رانندگی توجه کند.
هنگام مطالعه فاصلهی مناسب خود با کتاب را حفظ کند.
هنگام نوشتن مشق مداد و دفتر خود را به طور صحیح بگیرد.
هنگام بازی به نکات ایمنی عمل کند.
اهداف نگرشی:
نسبت به یادگیری و رعایت نکات ایمنی علاقه نشان دهد.
دیگران را تشویق به رعایت نکات ایمنی کند.
کتاب/ تصاویری از موضوعات مطرح شده/مداد رنگی/ برگه
روش تدریس
ایفای نقش، سخنرانی،پرسش و پاسخ
ارزشیابی تشخیصی
انتظار میرود که دانشآموز:
با برخی از نکات ایمنی موجود در محیط خود آشنا باشد.
به اهمیت سلامت بدن پی برده باشد.
ارزشیابی ورودی
بچهها برای اینکه بدن ما آسیب نبینه چه نکاتی رو باید رعایت کنیم.
چه راههایی برا حفاظت از خودمون میتونید پیشنهاد کنید؟
در ابتدا سلام و احوالپرسی و سپس حضور و غیاب انجام میشود. سپس از بچهها می خواهم به صورت گروه گروه از کلاس خارج شوند و آرام به حیاط مدرسه بروند. سپس از چن نفر از بچهها"قبلا با آنها هماهنگ شده است" خواسته میشود که مشغول بازی کردن شوند و به بقیه میگویم خوب به بازی آنها دقت کنند. در این هنگام یکی از بچهها با بی احتیاطی برروی زمین میافتد و شروع به گریه کردن میکند. در این هنگام بقیهی دوستانش به سمت او میآیند و او را از زمین بلند میکنند و بر روی صندلی مینشانند. بعد از این نمایش از بچهها میخواهم در گروههای سه نفرهی خود دربارهی علت وقوع این حادثه صحبت کنند و بگویند چرا این اتفاق افتاد.
پس از مشورت کردن اعضا با هم گروهها باید نظرات خود را یکی یکی به کلاس ارائه دهند. در پایان این بخش توضیحات تکمیلی توسط معلم جهت اصلاح و تکمیل نظرات دانشآموزان ارائه میشود.
در مرحلهی بعد به هر گروه دو تصویر داده میشود.تصاویر به شرح زیر میباشند:
تصویر گروه اول: کودکی که برروی کتاب خود خم شده/ تصویری که دانشآموز با فاصلهی مناسب مشغول کتاب خواندن است.
تصویر گروه دوم: تصویر کودکی که بدون توجه به علائم رانندگی در حال عبور از خیابان است/تصویری که در آن دانشآموز منتظر قرمز شدن چراغ راهنما میباشد.
تصویر گروه سوم: پسر بچهای در حال دوچرخه سواری بدون کلاه و زانو بند است/ تصویر کودکی در حال دوچرخه سواری همراه با کلاه و زانو بند .
تصویر گروه چهارم: تصویر کودکی درحال دویدن از روی پلهها/ تصویر ودکی که با احتیاط و به آرامی درحال عبور از پلهها است.
و به این ترتیب تصاویر با توجه به تعداد گروهها ارائه میشود.
از گروه ها خواسته میشود درکنار هر تصویری که درست است یک چهرهی خندان بکشند و درکنار تصویری که اشتباه است یک چهرهی ناراحت بکشند و در آخر تصاویر خود را به کلاس نشان دهند و علت خندان و ناراحت بودن چهرهی نقاشی خود را بیان کنند.
در پایان تصاویری از پلیس، آتشنشان، هلالاحمر،اورژانس را پای تابلو نصب میکنم و از آنها میپرسم هنگامی که اتفاقی رخ داد و ما قادر به حل کردن آن اتفاق نباشیم مثلا تصادفی صورت گرفته باشد، در چنین مواقعی باید چهکاری انجام دهیم؟
در پایان توضیحات تکمیلی توسط معلم به کلاس ارائه میشود.
رعایت نکات ایمنی چه فایدهایی برای ما دارد؟
جمع بندی
در این مرحله از چند دانشآموز دربارهی درس سوالات کلی میپرسم.
* ما امروز دربارهی چه چیزی صحبت کردهایم؟
* چه چیزی یادگرفتهایم؟
* اگر خدای نکرده اتفاقی برایمان افتاد باید چه کارکینم؟
و در پایان از بچهها میخواهم دستهای خود را بالا بیاورند و خداوند را بابت نعمت سلامتی که به ما عطا کرده است شکر کنیم.
ارزشیابی پایانی
چرا باید نکات ایمنی را رعایت کنیم؟
چند نکتهی ایمنی هنگام عبور از خیابان/ کتاب خواندن و بازی کردن بیان کنید؟
تعیین تکلیف
دربارهی موضوعاتی که امروز دربارهی آن بحث شد یک نقاشی در دفتر نقاشی خود بکشند.


تعداد صفحات : 3 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود