نکات آموزشی، روش تدریس و طرح درس
کتاب: ریاضی
پایـه: دوم دبستان
فصل 5 : اندازه گیری
مبحث: اندازه گیری دقیق تر
مباحث این فصل: اندازه گیری طول، اندازه گیری دقیق تر، حل مسئله(حدس و آزمایش)، واحد سانتی متر، واحد میلی متر
مقدمه فصل5
عنوان فصل5 کتاب ریاضی پایه دوم دبستان، اندازه گیری است. هدف از صفحه عنوان این فصل، آمادگی دانش آموزان برای واحدهای دقیق در اندازه گیری و معرفی ابزارهای استاندارد اندازه گیری می باشد. در این فصل به مباحث مختلفی پرداخته شده است از جمله: اندازه گیری طول، اندازه گیری دقیق تر، حل مسئله(حدس و آزمایش)، واحد سانتی متر، واحد میلی متر.
بهتر است معلمان گرامی با آوردن ترازو به کلاس و وصل یک متر در کلاس قد و وزن بچه ها را اندازه بگیرند تا با واحدهای دقیق آشنا شوند، کارت رشد بچه ها را به نمایش بگذارند تا آنان سیر قد و وزن خود را مشاهده کنند، تا پی به ابزار دقیق در اندازه گیری ببرند.
** در ادامه، نکات آموزشی و طرح درس برای آموزش مبحث اندازه گیری دقیق تر آورده شده است. **
هدف کلی
آموزش اندازه گیری به صورت دقیق تر و آماده سازی برای آشنایی با واحد سانتی متر
اهداف جزئی
– مقایسه واحدهای اندازه گیری
– نیاز به واحد اندازه گیری دقیق و آماده سازی برای معرفی سانتی متر
– مهارت تقریب زدن در اندازه گیری
– اندازه گیری دقیق تر و احساس نیاز به واحد یکسان و استاندارد
پیامدهای آموزشی
انتظار می رود دانش آموزان با اندازه گیری اشیا مختلف و با تا زدن نوار کاغذی و مدرج ساختن نوار کاغذی و اندازه گیری با این نوار به آمادگی برای درک واحد استاندارد برسند.
مهارت ها
– مهارت اندازه گیری دقیق تر
– تقسیم کردن نوار به قسمت های مساوی
– مدرج کردن نوار کاغذی
– مقایسه
پیشنهاداتی برای تدریس و پیشبرد درس
* معلم از دانش آموزان می خواهد نواری را بردارند آن را تا بزنند، سپس دوباره تا بزنند و مداد خود را اندازه بگیرند، وسایل متفاوت را اندازه بگیرند.
* معلم می پرسد، آیا قسمت هایی که روی نوار کاغذی درست کرده اند، هم اندازه قسمت های نوار کاغذی دوستانشان است؟
* آیا این قسمت های درست شده روی نوار کاغذی برای اندازه گیری مناسب است؟
* چه پیشنهاداتی دارند؟
* سپس می خواهد باز تا بزنند، به قسمت های کوچک تر تبدیل کنند. می پرسد آیا اندازه گیری آن ها دقیق تر شد؟ کدام نوار بهتر و دقیق تر اندازه گیری را نشان می دهد؟
* با نوار و اندازه گیری دوستانشان مقایسه کنند.
* معلم می خواهد بچه ها کتاب ریاضی خود را که همه دارند و ثابت است اندازه بگیرند!
* چرا اندازه کتاب ریاضی با نواری که درست کرده اند هم اندازه همان کتاب با نوار دوست خود نیست؟ چرا اندازه ها متفاوت است؟
* معلم با طرح این سوالات ایجاد انگیزه برای داشتن یک اندازه مشخص، یک ابزار مشخص برای اندازه گیری معرفی می کند. سپس با حل تمرینات صفحه 79 به مفهوم واحد دقیق نزدیک تر می شوند.
چگونگی تدریس(طرح درس)
* هدف کلی
ایجاد آمادگی برای اندازه گیری دقیق طول
* اهداف جزئی و رفتاری
– می توانیم با نوار کاغذی که به قسمت های مساوی تقسیم شده اند اندازه طول اشیای بدست آورد.
– با در دست داشتن نوارهای کاغذی اندازه طول اشیاء مختلف را بدست آورد.
* رفتار ورودی
– دانش آموزان با اعداد یک تا 100 آشنا هستند.
– دانش آموزان مفهوم دسته بندی را می دانند.
* ارزشیابی تشخیصی
– از دانش آموزان می خواهیم اعداد بین 80 تا 95 را بخوانند.
– از دانش آموزان می خواهیم اشکال مثل هم را دسته بندی کنند.
* رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی دوم ابتدایی، ماژیک، تصاویر آموزشی، مهره های رنگی، تابلو
* روش های یاددهی یادگیری
تلفیقی از روش های پرسش و پاسخ، مشارکتی، بحث گروهی
* مدل چینش کلاس
به صورت گروه بندی تصادفی
* فعالیت های مقدماتی
با نام خدا بعد احوالپرسی و حضور و غیاب از دانش آموزان و پرسیدن دلیل غیبت دانش آموزان و پرسش از درس قبل و نیز گروه بندی، درس را شروع می کنیم. برای ایجاد انگیزه چند مهره رنگی در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم و…
* ارائه درس
معلم: بچه ها به هر کدام از شما یک نوار کاغذی و یک نی می دهم. از شما می خواهم هر کسی نوار کاغذی خودش را به هر چند قسمت مساوی که می خواهد تقسیم کند و سپس اندازه طول نی را اندازه گیری کند.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند و عددهای مختلفی را برای اندازه نی می گویند.
معلم: عددها را روی تخته سیاه می نویسد. بچه ها با اینکه نی های شما مثل هم است پس چرا عددهای مختلفی بدست می آید.
شاگردان: (بعد از مشورت و راهنمایی) چون اندازه قسمت های نوارهای کاغذی همه مثل هم نیست.
معلم: ضمن تائید، بچه ها برای اینکه اندازه طول نی همه یکسان بدست آید باید انوار کاغذی را همه بطور یکسان تقسیم بندی نمائید.
برای این منظور من یک نوار کاغذی دیگ یکی از شما می دهم از شما می خواهم آن را به 10 قسمت مساوی تقسیم نمائید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می نمایند.
معلم: حالا با نوار کاغذی ده قسمتی اندازه نی را بدست آورید و بگوئید چند قسمت شده.
شاگردان: تقریبا همه عددهای یکسانی را می گویند.
* تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم تمرین ها و مسئله های تعیین شده را انجام دهند.