تارا فایل

طرح درس ملی فارسی ششم معرفت آفریدگار


بسمه تعالی
طرح درس روزانه بر اساس برنامه درس ملی
عنوان درس : معرفت آفریدگار
تاریخ اجرا :
طرح درس شماره :
مشخصات کلی
آموزگار:
مدت تدریس :
تعداد دانش آموزان :
شهرستان
آموزشگاه :

اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقه بندی جدید بلوم

فعالیت های قبل از تدریس
سطح هدف :
وجود تعامل بین معلم و دانش آموزان در فراگیری درس معرفت آفریدگار
فعالیت بر اساس اهداف معین واز پیش تعیین شده در کتاب فارسی پایه ششم
طراحی منظم با توجه به موقعیت و امکانات درس معرفت آفریدگار
ایجاد فرصت و تسهیل یادگیری در فراگیری درس معرفت آفریدگار

هدف کلی جلسه :
دانش آموزان باید مفاهیم درس معرفت آفریدگار را در کتاب فارسی پایه ششم به طور کامل فرا بگیرند.

اهداف جزیی و رفتاری :
درس معرفت آفریدگار را به صورت خلاصه توضیح دهند. ( درک و فهم )
تکالیف مربوط به درس معرفت آفریدگار را با دقت انجام دهند . ( روانی حرکتی – عادی )
دانش آموز آنچه را از درس معرفت آفریدگار یاد می گیرد با دوستانش به اشتراک بگذارد.
دانش آموز با توجه به ملاک های عقلانی بتواند درس معرفت آفریدگار را به صورت کاربردی فرا بگیرد..
رعایت ادب و احترام نسبت به معلم
تقویت مهارت گوش دادن
تقویت مهارت سخن گفتن
شناخت ساخت نحوی زبان فارسی ( جمله و اجزای آن ) – تفسیر واژه ها و تشریح عناصر زبانی
التذاذ ادبی – تقویت حافظه – افزایش مهارت خواندن – تقویت هوش موسیقایی – تشخیص نماد های نوشتاری

اهداف مرحله ای :
دانش آموزان پس از پایان جلسه آموزشی به اهداف زیر دست می یابند :
آشنایی با ضرورت و کاربرد درس معرفت آفریدگار فارسی پایه ششم
آشنایی با مبانی و مضامین درس معرفت آفریدگار فارسی پایه ششم
مهارت خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن
ادای احترام متقابل به دیگران و مشارکت در فرایند تدریس

عرصه ها (وظایف دانش آموز در قبال)
رئوس مطالب :
آشنا شدن با نقش و کاربرد درس معرفت آفریدگار فارسی پایه ششم در زندگی روزمره-خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن – آشنایی کامل دانش آموزان با مفهوم درس و ایجاد تفکر و خلاقیت در فرایند یاد دهی – یادگیری

دیگران
خود
خلقت
خدا
انتظارات از دانش آموزان در این درس
حیطه ها و اهداف

*

*
در مورد تنوع در جهان آفرینش تفکر کند و مهارتهای فرآیند تفکر را پیدا کند .
تعقل

*

نسبت به مطالب بیان شده روحیه نقد پذیری و نقادی پیدا کند .
ایمان

*

مفاهیم و اهداف آموزشی درس را فراگرفته و آنها را تحلیل نماید.
علم

*

در مورد درس فرضیه سازی کرده و آن ها رد یا قبول کند .
عمل

*

*

برای انجام اخلاق پسندیده از قبیل رعایت حقوق دیگران ، نظم در کلاس ، همکاری و تلاش کند و به دیگران نیز توصیه کند.
اخلاق

*

به سوالات مطرح شده پیرامون درس معرفت آفریدگار فارسی ششم ابتدایی پاسخ گوست.
تعقل – علم

*

*

در پاسخگویی به سوالات و فعالیت های کلاسی فعال است.
علم – عمل

*
*

نسبت به مبانی اخلاقی و تربیتی در کنار آموزش علاقه مند می شود.
اخلاق

معلم کلاس را آماده کرده و به صورت یو شکل در می آورد و دانش آموزان را به چند گروه تقسیم می کند که بهتر بتواند با دانش آموزان ارتباط برقرار کرده و درس معرفت آفریدگار را تدریس نماید.
گروه بندی، مدل و ساختار کلاسی

تلفیقی از پرسش و پاسخ ، بارش فکری ، نمایش اسلاید و نمایش پاورپوینت با موضوع معرفت آفریدگار ، استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات
پیش بینی روش تدریس

کتاب درسی ، ویدیو پروژکشن ، رایانه ، ماژیک ، تخته ، کتاب کار ، گچ ، دست سازه ، مداد ، پاکن
وسایل آموزشی

زمان
وسایل آموزشی
روش تدریس
فعالیت دانش آموز(اندیشه ورزی ، دست ورزی ، خلاقیت توام با خودباوری ، خودیابی و خود ارزیابی)
فعالیت دبیر (ایجاد موقعیت یادگیری)
فعالیتهای یادگیری
فعالیت های حین تدریس
***
کتاب
***
مطالعه کتاب ، ساخت دست سازه
مطالعه کتاب ، تهیه پاورپوینت ، تدارک تکالیف ، تولید محتوای الکترونیکی
فعالیت های مقدماتی

***
کتاب
***
مطالعه درس قبلی
سلام و احوالپرسی-حضور و غیاب فعال – هر دانش آموز، حضور خود را با کلمه انگیزشی که دوست دارد اعلام می کند.توجه نسبت به حالات روحی و فیزیکی دانش آموزان- بررسی وضعیت کلاس به صورت کلی- برقراری رابطه عاطفی
پیش بینی رفتار ورودی
و ایجاد ارتباط

10 دقیقه
برگه و مداد
***
پاسخ به سوالات تدارک دیده شده توسط دانش آموزان
تهیه چند سوال از مباحث قبل
با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس معرفت آفریدگار دانش آموزان را به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می کنیم. معلم باید آموخته ها و توانایی های شاگردان را قبل از شروع درس جدید معین کند تا به تناسب آموخته های پیشین آنها طرح درس معرفت آفریدگار را بریزد. با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس معرفت آفریدگار دانش آموزان را به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می کنیم.
ارزشیابی تشخیصی یا سنجش آغازین

10 دقیقه
***
***
ورود به موقع به کلاس ، احوال پرسی از دانش آموزان ، حضور و غیاب ، بررسی تکالیف و فعالیتهای محول شده و امتیاز به آنها – اطمینان از سلامت روانی و جسمی شاگردان و تذکر برای یادداشت درس جدید.
توجه ویژه به تفاوت های فردی در بین دانش آموزان
اهمیت نحوه ی رفتار معلم با دانش آموز
ایجاد جو دوستانه جهت جلوگیری از خستگی دانش آموزان
استفاده ی بهینه از حداقل امکانات
توجه به دانش آموزان ویژه و کم حرف .
استفاده از تجربیات نو و به روز و در دسترس دانش آموزان جهت تدریس .
تقویت هوش بینایی ، شنوایی و گویایی در دانش آموزان با طرح پرسش های گوناگون

آماده سازی

10 دقیقه
کتاب و مداد
بحثی
پاسخ به سوالات ارائه شده توسط معلم به صورت گروهی
بالا بردن قدرت استدلال دانش آموزان با استفاده از شیوه ی مناسب- علاقه مند کردن دانش آموزان به تدریس کتاب فارسی درس معرفت آفریدگار پایه ششم و مطرح نمودن سوالات مختلف و توجه دادن آنها به اهداف درس معرفت آفریدگار
در خلال آموزش بنا بر تشخیص معلم از داستان و نمایش و پخش عکس و فیلم استفاده می شود. دانش آموزان گفتار و اندیشه شان را با سخن گفتن پیرامون درس معرفت آفریدگار تلفیق می کنند.همچنین کلیپی راجع به موضوع درس پخش می گردد.
ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید

20 دقیقه

فعالیت های معلم- دانش آموز: این فعالیت ها به صورت تلفیقی مطرح می شود و تفکیک آن به معنای مجزا بودن فعالیت های معلم و دانش آموز است و منطقی به نظر نمی رسد و به همین خاطر از خط چین استفاده شده است.

فعالیت های معلم
فعالیت های دانش آموزان
معلم تدریس درس معرفت آفریدگار را آغاز می کند
از روز قبل با ارائه قسمتی از درس به دانش آموزان به عنوان یک پروژه تحقیقاتی و پژوهشی شروع می شود و در جلسه ی بعد ( جلسه اصلی مورد نظر ) دانش آموزان به گروه های سه نفری (با توجه به متن درس به سه قسمت تعیین شده است ) به گونه ای قرار می گیرد که در هر گروه از هر سه قسمت درس باشد ( گروه اولیه ) تشکیل گروه های ثانویه اعضا با توجه به قسمت های مشترک درس که گروه نیز بر اساس آن شماره ها گروه بندی شده اند ، شماره ی 1 بند اول درس شماره ی 2 بند دوم درس و شماره ی 3 قسمت نظم در این قسمت دانش آموزان اطلاعاتی که از تحقیقات و پژوهش های به عمل آمده از روز قبل و نیز تجربیات سایر گروه ( گروه اولیه ) را در اختیار اعضای آن گروه قرار داده و تبادل افکار می نمایند .
برگشت به گروه های اولیه : در این مرحله دانش آموز اطلاعات بیشتری را در اختیار اعضای گروه قرار می دهد .
آزمون : آزمون را می توان در قالب آزمون های عینی کوتاه پاسخ صحیح غلط یا چهار گزینه ای تهیه نمود و با توجه به زمان و فرصت لازم در گروه های اولیه قبل از تشکیل گروه های ثانویه به صورت فردی و گروهی و نیز بعد از تشکیل گروه های ثانویه اجرا نمود .
تفسیر نمرات : با توجه به نمره ی فردی در هر بخش خاص هر فرد ، میزان تلاش دانش آموز در کار پژوهشی و میزان درک و فهم او را از قسمت خودش نشان می دهد .
توجه به نمره ی گروهی که میزان تعامل بین اعضای گروه اولیه و توانایی انتقال مفاهیم را به یکدیگر نشان می دهد .
از مقایسه ی نمره هر فرد با معدل حاصل از کار گروه ، به میزان همکاری اعضای گروه واقف می شود . هر چه تفاوت نمره فرد از معدل گروه کمتر باشد عمل و همکاری بین اعضای گروه بیشتر و بوده و اگر این تفاوت بیشتر باشد بالعکس .
*نکته : اگر دانش آموزان به همین سبک فردی و گروهی هم قبل و هم بعد از مراجعه ی افراد گروه در گروه های ثانویه به اولیه صورت بگیرد میزان توانایی و یاددهی میزان توانایی و قدرت یاددهی – یادگیری فراگیران را نشان می دهد .

دانش آموزان کاملا به درس گوش می دهند.
به صحبت های معلم گوش می دهند. به اهمیتی که درس معرفت آفریدگار در زندگی دارد واکنش نشان می دهند.
پاسخ دهی با رعایت نوبت و احترام و خوب صحبت کردن ومرتبط با موضوع بیان کردن نظرات دیده می شود.
گسترش دانش و اطلاعات در زندگی بصورت واقع بینانه و بیان مصادیق و خاطرات و بحث و گفتگو در دانش آموزان صورت می گیرد.

معلم در رابطه با درس معرفت آفریدگار اهداف را بیان می کند.
دانش آموزان با توجه به اهداف بیان شده مثال می زنند.
معلم تدریس درس معرفت آفریدگار را به کمک برد هوشمند و محتوا سازی تکمیل می کند.
دانش آموزان با اشتیاق مراحل تدریس را دنبال می کنند.
معلم در حین تدریس درس معرفت آفریدگار دانش آموزی را پای تابلو می آورد.
دانش آموز به دقت هنگام تدریس همکاری می کند.
معلم یک جمع بندی نهایی را درباره معرفت آفریدگار برای دانش آموزان بیان می کند.
دانش آموزان از تدریس حاضر راضی و خشنود می شوند و به دقت گوش می دهند.

ارائه درس جدید لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی

زمان
فعالیت دانش آموز
فعالیت معلم

فعایت های بعد از تدریس
10 دقیقه
توجه به معلم و یادداشت نکات اصلی درس معرفت آفریدگار
ارائه خلاصه درس معرفت آفریدگار و جمع بندی درس توسط معلم و بیان نکات اصلی درس و بررسی سوالات از طریق پاورپوینت های تهیه شده .
پس از آموزش درس معرفت آفریدگار به صورت کلامی، از دانش آموزان خواسته می شود فعالیت ها را به صورت نمایش انجام دهند.
– بعد از بررسی فعالیت های انجام شده توسط دانش آموزان از آنها خواسته می شود سوالات کار در کلاس هم به صورت گروهی انجام دهند.و برای آن یک بازی بسازند.
فعالیت تکمیلی خلاقانه دانش آموزان و جمع بندی

10 دقیقه
الف: تکوینی (در جریان تدریس)
پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود پاسخ به سوالات در خلال تدریس درس معرفت آفریدگار ، توجه به فعالیت های انجام شده را با راهنمایی سرگروه انجام دهند.- انجام چه کارهایی باعث یادگیری بهتر درس معرفت آفریدگار می شود.
– سوال درباره هدف های رفتاری و عملی درس معرفت آفریدگار از کتاب
ب: ارزشیابی تراکمی
با استفاده از کارت های آموزشی از دانش آموزان خواسته می شود که سوالات مربوط به درس معرفت آفریدگار را جواب دهند. از دانش آموزان خواسته می شود آنچه را که از درس معرفت آفریدگار را بصورت فهرست وار بنویسند و به کلاس گزارش دهند. از دانش آموزان خواسته می شود آزمونی را بصورت گروهی انجام دهند و در کلاس درس بعد از فکر کردن هر گروه پاسخ های خود را ارائه دهند( به عنوان آزمون عملکردی)

ارزشیابی

5 دقیقه
در پایان کلاس برای رساندن فراگیران به نتیجه ی مناسب و ایجاد ارتباط بین مباحث درس معرفت آفریدگار و مطالب قبلی و رابطه ی درس معرفت آفریدگار با مباحث بعدی، به جمع بندی مطالب (به صورت خلاصه) پرداخته می شود. در این بخش مطالب درس معرفت آفریدگار را به صورت پاورپوینت یا تولید محتوای الکترونیکی نمایش داده می شود. پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود ، مطالب فرا گرفته شده از درس معرفت آفریدگار را تکرار نمایند.
توضیح حول متن درس و آموخته های جدید و بحث پیرامون کاربرد اهداف درس معرفت آفریدگار در زندگی
جمع بندی
و ساخت دانش جدید

5 دقیقه
پاسخ به سوالات مربوط به درس معرفت آفریدگار
برداشت خود را از درس معرفت آفریدگار بیان کنید:
در محیط منزل عناوین مطرح شده در درس معرفت آفریدگار به بحث بگذارید
با توجه به این که این الگو فقط برای ارائه متن درس و فعالیت خود ارزیابی از کتاب مهارت های خوانداری گردیده است و بقیه فعالیت ها نیاز به الگو طرح جداگانه دارد . فعالیت خود ارزیابی برای ارزیابی میزان درک و فهم دانش آموزان از متن درس به عنوان فعالیت پایانی در جلسه ی اول در نظر گرفته شده ، همین فعالیت خود ارزیابی را به عنوان ارزیابی آموخته های متن درسی در ابتدای جلسه ی بعد به کار برد .

تعیین تکلیف و فعالیتهای خارج از کلاس (اقدامات بعدی )


تعداد صفحات : 8 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود