تارا فایل

طرح درس ملی ریاضی ششم الگوهای عددی


بسمه تعالی
طرح درس روزانه بر اساس برنامه درس ملی
عنوان درس : الگوهای عددی
تاریخ اجرا :
طرح درس شماره :
مشخصات کلی
مدرس :

مدت تدریس :
50دقیقه
تعداد دانش آموزان :

صفحه :
آموزشگاه:

اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقه بندی جدید بلوم

فعالیت های قبل از تدریس
سطح هدف :
وجود تعامل بین معلم و دانش آموزان در فراگیری درس الگوهای عددی و زوج و فرد
فعالیت بر اساس اهداف معین واز پیش تعیین شده در کتاب ریاضی پایه ششم
طراحی منظم با توجه به موقعیت و امکانات درس الگوهای عددی و زوج و فرد
ایجاد فرصت و تسهیل یادگیری در فراگیری درس الگوهای عددی و زوج و فرد

هدف کلی جلسه :
دانش آموزان باید مفاهیم درس الگوهای عددی و زوج و فرد را در کتاب ریاضی پایه ششم به طور کامل فرا بگیرند.

اهداف جزیی و رفتاری :
درس الگوهای عددی و زوج و فرد را به صورت خلاصه توضیح دهند. ( درک و فهم )
تکالیف مربوط به درس الگوهای عددی و زوج و فرد را با دقت انجام دهند . ( روانی حرکتی – عادی )
دانش آموز آنچه را از درس الگوهای عددی و زوج و فرد یاد می گیرد با دوستانش به اشتراک بگذارد.
دانش آموز با توجه به ملاک های عقلانی بتواند درس الگوهای عددی و زوج و فرد را به صورت کاربردی فرا بگیرد..
رعایت ادب و احترام نسبت به معلم
تقویت مهارت گوش دادن
تقویت مهارت سخن گفتن
شناختی
۱-دانش آموز بتواند رابطه ی بین شماره جمله و تعداد عناصر هر جمله را بیان کند.
۲-دانش آموز از طریق الگو با اعداد زوج و فرد آشنا شود.
۳- دانش آموز بتواند قاعده یا رابطه ی کشف شده در الگو را با عبارات فارسی و یا نماد ریاضی مثل مربع،دایره،مثلث و… بیان کند.
۴- دانش آموز با ویژگی های محاسبات اعداد زوج و فرد آشنا شود.
مهارتی
۱-دانش آموز بتواند چند الگو که فقط شامل اعداد فرد یا فقط اعداد زوج باشد را تهیه کند.
۲-دانش آموز بتواند یک الگوی با قاعده را طراحی کند و چند جمله ی تصادفی آن را پیدا کند.
۳- دانش آموز بتواند پس از طراحی الگو روابط جمله های آن را به زبان فارسی بیان کند و با استفاده از نماد ریاضی آن رابطه را نشان دهد.
نگرشی
۱- دانش آموز به کارگروهی علاقه پیدا کند.
۲- دانش آموز به شناخت بیشتر ویژگی های اعداد زوج و فرد تمایل پیدا کند.
۳-دانش آموز نسبت به کشف رابطه ی بین جملات الگو علاقه نشان دهد.

اهداف مرحله ای :
دانش آموزان پس از پایان جلسه آموزشی به اهداف زیر دست می یابند :
آشنایی با ضرورت و کاربرد درس الگوهای عددی و زوج و فرد ریاضی پایه ششم
آشنایی با مبانی و مضامین درس الگوهای عددی و زوج و فرد ریاضی پایه ششم
مهارت خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن
ادای احترام متقابل به دیگران و مشارکت در فرایند تدریس

عرصه ها (وظایف دانش آموز در قبال)
رئوس مطالب :
آشنا شدن با نقش و کاربرد درس الگوهای عددی و زوج و فرد ریاضی پایه ششم در زندگی روزمره-خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن – آشنایی کامل دانش آموزان با مفهوم درس و ایجاد تفکر و خلاقیت در فرایند یاد دهی – یادگیری

دیگران
خود
خلقت
خدا
انتظارات از دانش آموزان در این درس
حیطه ها و اهداف

*

*
در مورد تنوع در جهان آفرینش تفکر کند و مهارتهای فرآیند تفکر را پیدا کند .
تعقل

*

نسبت به مطالب بیان شده روحیه نقد پذیری و نقادی پیدا کند .
ایمان

*

مفاهیم و اهداف آموزشی درس را فراگرفته و آنها را تحلیل نماید.
علم

*

در مورد درس فرضیه سازی کرده و آن ها رد یا قبول کند .
عمل

*

*

برای انجام اخلاق پسندیده از قبیل رعایت حقوق دیگران ، نظم در کلاس ، همکاری و تلاش کند و به دیگران نیز توصیه کند.
اخلاق

*

به سوالات مطرح شده پیرامون درس الگوهای عددی و زوج و فرد ریاضی ششم ابتدایی پاسخ گوست.
تعقل – علم

*

*

در پاسخگویی به سوالات و فعالیت های کلاسی فعال است.
علم – عمل

*
*

نسبت به مبانی اخلاقی و تربیتی در کنار آموزش علاقه مند می شود.
اخلاق

معلم کلاس را آماده کرده و به صورت یو شکل در می آورد و دانش آموزان را به چند گروه تقسیم می کند که بهتر بتواند با دانش آموزان ارتباط برقرار کرده و درس الگوهای عددی و زوج و فرد را تدریس نماید.
گروه بندی، مدل و ساختار کلاسی

تلفیقی از پرسش و پاسخ ، بارش فکری ، نمایش اسلاید و نمایش پاورپوینت با موضوع الگوهای عددی و زوج و فرد ، استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات
پیش بینی روش تدریس

کتاب درسی ، ویدیو پروژکشن ، رایانه ، ماژیک ، تخته ، کتاب کار ، گچ ، دست سازه ، مداد ، پاکن
وسایل آموزشی

زمان
وسایل آموزشی
روش تدریس
فعالیت دانش آموز(اندیشه ورزی ، دست ورزی ، خلاقیت توام با خودباوری ، خودیابی و خود ارزیابی)
فعالیت دبیر (ایجاد موقعیت یادگیری)
فعالیتهای یادگیری
فعالیت های حین تدریس
***
کتاب
***
مطالعه کتاب ، ساخت دست سازه
مطالعه کتاب ، تهیه پاورپوینت ، تدارک تکالیف ، تولید محتوای الکترونیکی
فعالیت های مقدماتی

***
کتاب
***
مطالعه درس قبلی
سلام و احوالپرسی-حضور و غیاب فعال – هر دانش آموز، حضور خود را با کلمه انگیزشی که دوست دارد اعلام می کند.توجه نسبت به حالات روحی و فیزیکی دانش آموزان- بررسی وضعیت کلاس به صورت کلی- برقراری رابطه عاطفی
پیش بینی رفتار ورودی
و ایجاد ارتباط

10 دقیقه
برگه و مداد
***
پاسخ به سوالات تدارک دیده شده توسط دانش آموزان
تهیه چند سوال از مباحث قبل
با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس الگوهای عددی و زوج و فرد دانش آموزان را به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می کنیم. معلم باید آموخته ها و توانایی های شاگردان را قبل از شروع درس جدید معین کند تا به تناسب آموخته های پیشین آنها طرح درس الگوهای عددی و زوج و فرد را بریزد. با طراحی سوالات خلاقانه در مقدمه آموزش درس الگوهای عددی و زوج و فرد دانش آموزان را به برقراری ارتباط در راستای جرئت ورزی و مهارت سخن گفتن تشویق می کنیم.
ارزشیابی تشخیصی یا سنجش آغازین

10 دقیقه
***
***
ورود به موقع به کلاس ، احوال پرسی از دانش آموزان ، حضور و غیاب ، بررسی تکالیف و فعالیتهای محول شده و امتیاز به آنها – اطمینان از سلامت روانی و جسمی شاگردان و تذکر برای یادداشت درس جدید.
توجه ویژه به تفاوت های فردی در بین دانش آموزان
اهمیت نحوه ی رفتار معلم با دانش آموز
ایجاد جو دوستانه جهت جلوگیری از خستگی دانش آموزان
استفاده ی بهینه از حداقل امکانات
توجه به دانش آموزان ویژه و کم حرف .
استفاده از تجربیات نو و به روز و در دسترس دانش آموزان جهت تدریس .
تقویت هوش بینایی ، شنوایی و گویایی در دانش آموزان با طرح پرسش های گوناگون

آماده سازی

10 دقیقه
کتاب و مداد
بحثی
پاسخ به سوالات ارائه شده توسط معلم به صورت گروهی
بالا بردن قدرت استدلال دانش آموزان با استفاده از شیوه ی مناسب- علاقه مند کردن دانش آموزان به تدریس کتاب ریاضی درس الگوهای عددی و زوج و فرد پایه ششم و مطرح نمودن سوالات مختلف و توجه دادن آنها به اهداف درس الگوهای عددی و زوج و فرد
در خلال آموزش بنا بر تشخیص معلم از داستان و نمایش و پخش عکس و فیلم استفاده می شود. دانش آموزان گفتار و اندیشه شان را با سخن گفتن پیرامون درس الگوهای عددی و زوج و فرد تلفیق می کنند.همچنین کلیپی راجع به موضوع درس پخش می گردد.
ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید

20 دقیقه

فعالیت های معلم- دانش آموز: این فعالیت ها به صورت تلفیقی مطرح می شود و تفکیک آن به معنای مجزا بودن فعالیت های معلم و دانش آموز است و منطقی به نظر نمی رسد و به همین خاطر از خط چین استفاده شده است.

فعالیت های معلم
فعالیت های دانش آموزان
معلم تدریس درس الگوهای عددی و زوج و فرد را آغاز می کند
پس از سلام و احوالپرسی و انجام حضور غیاب،ضمن انجام ارزشیابی ورودی و تشخیصی معلم توجه دانش آموزان را به اندام خود جلب می کند (دو چشم،دو دست،دو پا،دو ابرو و ….) یکی دیگر از دانش آموزان را فرا خوانده تا کنار او بایستد،دوباره از دانش آموزان می پرسد حالا چند دست ،پا،ابرو و…می بینید؟
دانش آموزان:چهارتا.
بله دو نفر و چهار دست،سه نفر و شش دست.(دو دانش آموز در جای خود می نشینند)معلم توضیحات خود را روی تخته مینویسد:من یک نفر بودم دو دست داشتم،بعد شدیم دو نفر و چهار دست،بعد سه نفر و شش دست،حالا بنظر شما چهار نفر چند دست دارند؟پنج نفر چطور؟
سپس از دانش آموزان پرسیده می شود چطور به جواب رسیدید؟با ضرب در دو چون هر نفر دو دست دارد.
پس معلم روی تخته ردیفی با عنوان رابطه ی دست ها با تعداد افراد می نویسد و چند سوال دیگر از بچه ها می پرسد مثلا:۱۶ نفر چند دست دارند؟۲۰ نفر چند دست دارند؟؟۲۰ دست برای چند نفر است؟یا چند نفر باید باشند تا ۲۰ دست داشته باشند؟

سپس معلم از دانش آموزان می خواهد روش رسیدن به پاسخ را بیان کنند.(تقسیم)
در این قسمت دو کیسه داریم که در یکی اعداد زوج گذاشته شده و در دیگری اعداد فرد(اعداد روی گوی های کوچک نوشته شده اند) و یک نفر به طور تصادفی دو عدد از کیسه ی فرد بیرون می آورد و حاصل جمع آن ها را روی تخته می نویسد،چند نفر دیگر این کار را انجام می دهند و اعداد را می نویسند.سپس باید رابطه ی بین آن ها را پیدا کنند ،اگر نتوانستند معلم باید با پرسش سوالاتی آنان را راهنمایی کند(جمع دو عدد فرد عددی زوج است) پس از نتیجه گیری یکبار دیگر نیز این کار انجام شود تا درستی آن ثابت شود،همین کار را با کیسه ی اعداد زوج انجام می دهیم و نتیجه گیری می شود(جمع دو عدد زوج عددی زوج است)
در قسمت بعدی این کار را با دو کیسه ی زوج و فرد انجام داده و دوباره نتیجه گیری میشود.
در آخر معلم سوالاتی که برای ارزشیابی تشخیصی ارائه داده بود را دوباره می پرسد تا بچه ها به آنان پاسخ دهند . سپس تمرینات کتاب را به صورت گروهی یا فردی حل کنند.

دانش آموزان کاملا به درس گوش می دهند.
به صحبت های معلم گوش می دهند. به اهمیتی که درس الگوهای عددی و زوج و فرد در زندگی دارد واکنش نشان می دهند.
پاسخ دهی با رعایت نوبت و احترام و خوب صحبت کردن ومرتبط با موضوع بیان کردن نظرات دیده می شود.
گسترش دانش و اطلاعات در زندگی بصورت واقع بینانه و بیان مصادیق و خاطرات و بحث و گفتگو در دانش آموزان صورت می گیرد.

معلم در رابطه با درس الگوهای عددی و زوج و فرد اهداف را بیان می کند.
دانش آموزان با توجه به اهداف بیان شده مثال می زنند.
معلم تدریس درس الگوهای عددی و زوج و فرد را به کمک برد هوشمند و محتوا سازی تکمیل می کند.
دانش آموزان با اشتیاق مراحل تدریس را دنبال می کنند.
معلم در حین تدریس درس الگوهای عددی و زوج و فرد دانش آموزی را پای تابلو می آورد.
دانش آموز به دقت هنگام تدریس همکاری می کند.
معلم یک جمع بندی نهایی را درباره الگوهای عددی و زوج و فرد برای دانش آموزان بیان می کند.
دانش آموزان از تدریس حاضر راضی و خشنود می شوند و به دقت گوش می دهند.

ارائه درس جدید لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی

زمان
فعالیت دانش آموز
فعالیت معلم

فعایت های بعد از تدریس
10 دقیقه
توجه به معلم و یادداشت نکات اصلی درس الگوهای عددی و زوج و فرد
ارائه خلاصه درس الگوهای عددی و زوج و فرد و جمع بندی درس توسط معلم و بیان نکات اصلی درس و بررسی سوالات از طریق پاورپوینت های تهیه شده .
پس از آموزش درس الگوهای عددی و زوج و فرد به صورت کلامی، از دانش آموزان خواسته می شود فعالیت ها را به صورت نمایش انجام دهند.
– بعد از بررسی فعالیت های انجام شده توسط دانش آموزان از آنها خواسته می شود سوالات کار در کلاس هم به صورت گروهی انجام دهند.و برای آن یک بازی بسازند.
فعالیت تکمیلی خلاقانه دانش آموزان و جمع بندی

10 دقیقه
الف: تکوینی (در جریان تدریس)
پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود پاسخ به سوالات در خلال تدریس درس الگوهای عددی و زوج و فرد ، توجه به فعالیت های انجام شده را با راهنمایی سرگروه انجام دهند.- انجام چه کارهایی باعث یادگیری بهتر درس الگوهای عددی و زوج و فرد می شود.
– سوال درباره هدف های رفتاری و عملی درس الگوهای عددی و زوج و فرد از کتاب
ب: ارزشیابی تراکمی
با استفاده از کارت های آموزشی از دانش آموزان خواسته می شود که سوالات مربوط به درس الگوهای عددی و زوج و فرد را جواب دهند. از دانش آموزان خواسته می شود آنچه را که از درس الگوهای عددی و زوج و فرد را بصورت فهرست وار بنویسند و به کلاس گزارش دهند. از دانش آموزان خواسته می شود آزمونی را بصورت گروهی انجام دهند و در کلاس درس بعد از فکر کردن هر گروه پاسخ های خود را ارائه دهند( به عنوان آزمون عملکردی)

ارزشیابی

5 دقیقه
در پایان کلاس برای رساندن فراگیران به نتیجه ی مناسب و ایجاد ارتباط بین مباحث درس الگوهای عددی و زوج و فرد و مطالب قبلی و رابطه ی درس الگوهای عددی و زوج و فرد با مباحث بعدی، به جمع بندی مطالب (به صورت خلاصه) پرداخته می شود. در این بخش مطالب درس الگوهای عددی و زوج و فرد را به صورت پاورپوینت یا تولید محتوای الکترونیکی نمایش داده می شود. پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود ، مطالب فرا گرفته شده از درس الگوهای عددی و زوج و فرد را تکرار نمایند.
توضیح حول متن درس و آموخته های جدید و بحث پیرامون کاربرد اهداف درس الگوهای عددی و زوج و فرد در زندگی
جمع بندی
و ساخت دانش جدید

5 دقیقه
پاسخ به سوالات مربوط به درس الگوهای عددی و زوج و فرد
برداشت خود را از درس الگوهای عددی و زوج و فرد بیان کنید:
در محیط منزل عناوین مطرح شده در درس الگوهای عددی و زوج و فرد به بحث بگذارید
دانش اموزان جدولی با دو تیتر زوج و فرد نوشته و نام و تعداد بعضی از وسایل و لوازم محیط پیرامون خود را بنویسند

تعیین تکلیف و فعالیتهای خارج از کلاس (اقدامات بعدی )


تعداد صفحات : 5 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود