طرح درس روزانه فارسی دوم دبستان
درس8: از همه مهربان تر
نام آموزشگاه: نام آموزگار: زمان تدریس:
الهی دلی ده که شوق طاعت افزون کند
اهداف
کلی
آشنایی دانش آموزان با دعا کردن
جزئی
تقویت روحیه ی محبت نسبت به دیگران
آشنایی با دعا کردن و اهمیت آن
مدد گرفتن از خدا برای انجام کار ها
تقویت روحیه ی کمک به هم نوعان مخصوصا کوچکترها
آشنایی با برخی نکات زبانی و ادبی مانند واژه سازی با کلمه های مربوط به بستگان و آموزش الف مقصوره مانند عیسی
رفتاری
دانش آموز…
بتواند دعایی که دوست دارد در قالب نقاشی یا نمایش بیان کند.
بتواند مهربانی خداوند را در قالب چند جمله به زبان بیاورد.
بتواند از نعمت های خداوند با استفاده صحیح از نعمت ها تشکر کند.
با دیگران با مهربانی و محبت رفتار کند.
به دوستان و هم نوعش کمک کند.
دعا کردن را بلد باشد و چند نمونه دعا را بیان کند.
بتواند چند دعا را نام ببرد.
موضوع تدریس
فصل چهارم کتاب فارسی دوم دبستان ( راه زندگی، از همه مهربان تر )
وسایل
کتاب درسی، سیستم هوشمند، کارت کلمه
روش تدریس
مدل کلاس
پرسش و پاسخ
بهتر است دانش آموزان در گروه های از پیش تعیین شده قرار بگیرند.
مدت زمان
فعالیت های مقدماتی
برقراری ارتباط
سلام و احوالپرسی.
خواندن پیام قرآنی هفته.
حضور و غیاب و از نبود احتمالی دانش آموز غایب اظهار ناراحتی کردن.
دقت در وضع جسمی و روحی دانش آموزان.
ارزشیابی تشخیصی
از بچه ها می پرسیم…
دعا کردن پدر و مادرشان را دیده اند؟
از خدا چه چیزی خواسته اند؟
با کار هایی که در مسجد انجام می دهند آشنا هستند؟
مهربانی پدربزرگ و مادبزرگ خود را دیده اند؟
تا حالا دعا کردیده اید؟
ایجاد انگیزه
پخش یک کلیپ یا یک دعا با صدای کودکانه.
اجرای تدریس
فعالیت ها
با یک کتاب مفاتیح وارد کلاس می شوم پس از سلام و احوالپرسی و خواندن پیام هفتگی دعایی را از روی سیستم هوشمند پخش می کنم. از بچه ها در مورد افراد خانواده می پرسم آن هایی که پدربزرگ و مادر بزرگ دارند و آن هایی که دایی و عمو و خاله و عمه دارند می خواهم در کلاس صحبت کنند.
فکر کنید و بگویید به برادر پدر و برادر مادر و خواهر مادر و خواهر پدر چه می گویند.
کدام از بستگان پدر هستند و کدام از بستگان مادر؟
بچه ها وقتی ما چیزی را از خدا بخواهیم چه می کنیم؟
به بچه ها فرصت داده تا نظرشان را بیان کنند.
آفرین درسته دعا می کنیم. یعنی با خدا حرف می زنیم.
پس دعا یعنی چه؟
به بچه ها فرصت داده تا نظرشان را بیان کنند.
احسن یعنی حرف زدن با خدای مهربان.
بعد بچه ها از روی درس در گروه می خوانند. یک بار هم خودم از روی درس می خوانم و یک بار هم از روی سیستم هوشمند پخش می کنم. کلمه های بستگان پدر و بستگان مادر را روی یونولیت می چسبانم و نام بستگان را که از قبل روی کارت هایی نوشته ام بین گروه ها پخش می کنم و از آن ها می خواهم ابتدا در گروه مشورت کنند که از بستگان پدر است یا مادر؟
بعد به ترتیب بیایند و زیر کلمه ی مناسب، بستگان پدر یا بستگان مادر بچسبانند. به این ترتیب بچه ها با شور و هیجان کار را انجام می دهند.
سپس کلمه هایی را که صدای (ی) در آخر آن ها، صدای (ای) و یا صدای (آ) می دهد را بین بچه ها پخش می کنم. و از بچه ها می خواهم که بیایند و روی تخته یونولیتی دیگر زیر صدا های مناسب بچسبانند و با هم کلمه ها را بخوانند.
متوجه می شوند که بعضی وقت ها حرف (ی) در آن ها صدای (ای) می دهد.
فعالیت های پایانی
ارزشیابی
از دانش آموزان سوالات زیر را می پرسیم:
چند کلمه مربوط به درس را روی تخته نوشته و به بچه ها می گوییم از روی آن بخوانند.
دو نفر از بستگان مادر را نام ببر.
دو نفر از بستگان پدر را نام ببر.
جمله هایی را به هر گروه می دهم روی کارت بنویسید و روی یونولیت خود به ترتیب بچسبانید.
جمع بندی
معلم درس را با کمک دانش آموزان جمع بندی می کند.
ارائه تکلیف
با 3 کلمه که حرف (ی) در آخر آن ها صدای (آ) می دهد جمله بسازید.
درس را برای خانواده ات بلند بخوان.
کلمه هایی را که حرف ( ع، گ ) دارند را از درس پیدا کن و بنویس.
طرح درس روزانه فارسی دوم دبستان
درس8: از همه مهربان تر
نام آموزشگاه: نام آموزگار: زمان تدریس:
یا رب مکن از لطف پریشان ما را
اهداف
کلی
درک اهمیت و ارزش دعا کردن، احترام گذاشتن و مهربانی
جزئی
دانش آموز…
دعا کردن را توضیح دهد.
محبت کردن را ارزش تلقی کند.
به بزرگتر ها احترام بگذارد.
برای سلامتی پدر و مادر دعا بکند.
ارزش و اهمیت محبت کردن را بیان کند.
در محیط کلاس به سوال چه کسی مهربان است به صورت مختصر پاسخ دهند.
ارزش وجود پدر و مادر بزرگ را مختصر بیان کنند.
رفتاری
دانش آموز بتواند در مدت زمان 5 دقیقه در محیط کلاس به سه مورد از فواید محبت کردن اشاره کند.
دانش آموز بتواند در مدت زمان 3 دقیقه، اهمیت دعا کردن را بگوید.
دانش آموز بتواند در محیط خانه، پنج مورد از رفتار هایی که شامل احترام به والدین است را بنویسد.
دانش آموز بتواند در محیط خانه، دو دعا برای پدر و مادر بنویسد.
مرور مباحث گذشته
بچه ها! همه ی ما می دانیم که خالق دنیا خداست. اوست که به ما نعمت سلامتی بخشیده. همه ی ما پدر و مادر داریم. شاید بعضی از شما ها از وجود نعمت این دو محروم بوده باشد. بیائید قدر پدر و مادر خود را بدانیم.
وسایل
مداد، کاغذ، کتاب درسی، کارت های گروه بندی، برگه های سوال، کلید سوال
روش تدریس
مدل کلاس
استفاده از کارت های احساس
کلاس معمولی در قالب گرو های چند نفری
مدت زمان
فعالیت های مقدماتی
برقراری ارتباط
سلام و احوالپرسی
حضور و غیاب دانش آموزان و بررسی وضعیت جسمی و روحی آن ها
ارزشیابی تشخیصی
دعا کردن یعنی چه؟
احترام گذاشتن یعنی چه؟
مهربان چه کسی است؟
مهربان ترین فردی که می شناسید را نام ببرید.
ایجاد انگیزه
تا حالا همه ی ما در زندگی به مشکلاتی بر خوردیم. می توانید چند تا از مشکلاتی که باهاش رو به رو شدید رو نام ببرید؟ وقت مشکل چه کاری انجام دادید؟
تا حالا این آیه از قرآن که می فرماید به پدر و مادر خود نیکی کنید را شنیده اید؟
آیا می دانید چه کسی از همه مهربانتر است؟ پدر یا مادر؟
امروز می خواهیم در این موارد با یکدیگر گفت و گو کنیم
اجرای تدریس
فعالیت ها
1- بیان اهداف و روش کار
سلام بچه ها! امیدوارم روزی خوبی را آغاز کرده باشید. امروز قراره درس جدید رو خودتون آموزش بدین. من به هر کارت های می دهم و از شما می خواهم جمله های ناقص رو کامل می کنید. نفر اول سرگروه باشند. بعد از اینکه کارت ها را پر کردید آنها را تحویل سرگروه بدهید. یکی از کارت ها خالی است. از شما می خواهم که هر چه دوست دارید روی آن بنویسید.
– درس فوق از 3 مبحث دعا، احترام و مهربانی تشکیل شده است. لذا جملات روی کارت ها به شرح زیر می باشد.
کارت قرمز:
من دعا می کنم که……
دعا یعنی…..
کارت آبی:
چرا باید احترام بگذاریم؟
من به….. احترام می گذارم. زیرا…….
کارت زرد:
مهربانی یعنی……
من با…… مهربان هستم. به این دلیل که…….
به نظر من مهربان ترین فردی که می شناسم……. است.
کارت سبز:
در این کارت چیزی نوشته نشده است و دانش آموزان دل نوشته ی خود را در آن یادداشت می کنند.
-برگه های پاسخ نامه نیز به هر گروه داده می شود.
2- بیان عقیده و احساس
به صورت چرخشی کارت ها بین اعضای هر گروه می چرخد و دانش آموزان پاسخ های خود را یادداشت می کنند. هر یک عقاید و نظرات خود را نوشته و پس از پایان برای اعضای گروه خود می خوانند.
-در این مرحله، دیدگاه ها و نگرش اعضا در خصوص مفاهیم مشخص می شود و برداشت های نامعقول به طور غیرمستقیم اصلاح می گردد.
حال که دانش آموزان احساسات خود را برای گروه شرح دادند، در مورد احساستشان به گفت و گو می پردازند و به جمع بندی می رسند.
3-گزارش دهی
از همه ی شما سپاسگذارم. گروه ها خیلی خوب فعالیت کردند. جملات بسیار جالبی مطرح شد. اکنون یکی از اعضای هر گروه به جلوی کلاس بیاید و نظر خود را درباره این مرحله از تدریس بیان کند که چه چیز هایی یاد گرفتید؟ از این درس چه نتیجه ای می گیرید؟
حالا همه ی کلاس دفتر خود را باز کنند و در مورد موضوعات مطرح شده چند خطی بنویسند.
فعالیت های پایانی
ارزشیابی
1) دعا را تعریف کنید.
2) احترام گذاشتن یعنی چه؟
3) چه کسی مهربان است؟ کی از همه مهربان تر است؟
3
جمع بندی
محور های آموزشی این درس که شامل سه عنوان دعا، احترام و مهربانی بودند را روی تخته می نوسیم و به طور مختصر آنها را توضیح می دهیم. سپس یک بار از روی درس می خوانیم.
5
ارائه تکلیف
1) از روی درس یک بار، خوش خط و خوانا بنویسید.
2) فعالیت های مربوط به صفحات 52 و 53 را انجام دهید.
3) تمرینات مربوط به درس هشتم را در کتاب نگارش کامل شود.
خلاقیتی و بسطی:
1) آیا تنها با دعا کردن می شود با خدا ارتباط برقرار کرد؟ اگر راه دیگری می شناسی آن را نام ببرید.
2) چگونه انسان به خودش احترام می گذارد؟
3) تاکنون با دوستانت مهربان بودی؟ برای آنها چه کارهایی انجام داده ای؟
4) وقتی انسانی نیازمندی می بینی، چه کاری انجام می دهی؟
2