تارا فایل

پاورپوینت الگوها و روش های تدریس



الگوها و روش های تدریس

اهداف رفتاری
مفهوم تدریس را تعریف نمایید.
مهمترین شرط اطلاق مفهوم تدریس را بیان نمایید.
اهمیت استفاده از الگوهای تدریس را بیان نموده و سه الگوی اصلی تدریس را ذکر نمایید.
اهمیت کاربرد الگوی پیش سازمان دهنده و موارد کاربرد آن را توضیح دهید .
الگوی مشکل گشایی و کاربرد آن را توضیح دهید .
الگوی فرد مداری و کاربرد آن را توضیح دهید.
منظور از روش های تدریس را توضیح دهید .

آموزش:
به هر گونه فعالیت یا تدبیر از پیش طرح شده گفته می شود که هدف آن ایجاد یاد گیری در یادگیرندگان است .

اجزای اصلی فرایند آموزش :

آموزش دهنده آموزش گیرنده
یادگیری

محتوای آموزشی

پس بنابر تعریف:
آموزش عبارتست از فعالیت هایی که به منظور ایجاد یادگیری در یادگیرنده از جانب معلم طرح ریزی می شود و بین یاد دهنده و یک یا چند یاد گیرنده بصورت کنش متقابل جریان می یابد.

حاصل اینکه فرایند آموزش بدنبال ایجاد تغییر مطلوب در رفتار یادگیرنده است .
پس درآموزش وجود دو مفهوم ضروری است : اول اهداف آموزشی دوم برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف

مفهوم تدریس:
تدریس Teaching : بطور کلی به مجموعه ی فعالیت هایی که در موقعیت کلاسی براثر تعامل هدفدار بین مربی ،فراگیران و مواد درسی صورت میگیرد تدریس گویند مشروط بر آنکه این مجموعه فعالیت به یادگیری دانش آموز بیانجامد.
بنابراین فعالیت تدریس به منظور ایجادتغییردررفتاریادگیرنده صورت میگیرد . این فعالیت بر تعامل سه رکن مربی، یادگیرنده و مواد درسی استوار است .
اجزاو عناصر فرایند تدریس :
مربی

مواد درسی دانش آموز
طرح درس

ویژگیهای مربی:
اساسی ترین عامل برای ایجاد موقعیت مطلوب در تحقق هدفهای آموزشی معلم
( مربی ) است . او حتی می تواند نقص کتابهای درسی و کمبودامکانات آموزشی را جبران نماید.

در مجموع صرف داشتن اطلاعات وسیع و گسترده نمی تواند عامل موفقیت در تدریس باشد بلکه داشتن مهارت های تعاملی ، توانایی ارتباطی موٌثر و کارآمد ، داشتن برنامه منظم و منتظم و بسیاری از ویژگیهای شخصی و علمی مربی از جمله عوامل تاٌثیرگذار بر روندفعالیت تدریس است .

ویژگیهای مواد درسی:
تدریس هرموضوع در هر شرایط یکسان نیست . یادگیری دروس متفاوت مستلزم انجام فعالیتهای متفاوتی دارد یعنی تدریس اهداف شناختی با اهداف عاطفی با هم فرق می کند .

ویژگیهای دانش آموز :

شناخت و بررسی این ویژگی بویژه در تعیین نقطه شروع تدریس نقش بسیار ارزنده ای دارد.

مقایسه مفهوم تدریس و آموزش با یادگیری
هدف و منظور از انجام این دو فعالیت ایجاد یادگیری در یادگیرندگان است .
آموزش مفهوم عام تری نسبت به تدریس است. تدریس در موقعیت و محدوده زمانی خاص تری نسبت به آموزش انجام می شود . مادری که به عنوان اولین مربی تغذیه کودک ،به فرزند خود نکاتی درباره تغذیه را یاد می دهد به انجام فعالیت آموزشی مشغول است ،اما مسلما به آن فعالیت مفهوم تدریس اطلاق نخواهد شد .

الگوی تدریس :
الگوی تدریس (Model of teaching) نقشه و چهارچوب فعالیت های مربی و دانش آموز برای سازماندهی ارائه مواد درسی است .

یک الگو یا مدل ،مراحل مختلفی برای تدریس مشخص می کند که سلسله مراتبی از فعالیت ها را نشان می دهد .

ویزگی های الگوی تدریس :
فهرستی از کارها و فعالیت هایی که مربی و دانش آموز باید انجام دهند را مشخص می کند .
ترتیب انجام فعالیت ها را مشخص می کند.
برخورد منظم با مسائل آموزشی را تجویز می کنند ،به طوریکه انتقال و ارتباط افراد مختلف را میسر می کند.
فرصت اصلاح و بازنگری فعالیت ها را مدنظر قرار می دهد .

الگوهای تدریس:
1- پیش سازمان یافته = ارائه دروس جدید مستقیما با خود موضوع شروع نمی شود بلکه با یک موضوع کلی تر آغاز و زمینه را برای شروع درس آماده می کند یعنی را ه را برای پرداختن موضوع جدید هموار می کند .

2- مشکل گشایی ( حل مساله ) = مربی در این الگو ، با طرح یک موقعیت مساله دار ، غیر منتظره یا ناشناخته تدریس خود را آغاز می کند ،یعنی بایک سوال در مورد هدف اصلی ، درس را شروع می کند .
3- فرد مداری ( انفرادی ) = مربی پس از آموزش ،مسئولیت هایی در مورد هدف نهایی آموزش به فراگیر محول می نماید ویا از وی می خواهد به سوالات مطرح شده باکمک کتاب پاسخ دهد .

الف-الگوی پیش سازماندهنده:

ارائه مطلب یا موضوعاتی است که بوسیله آن،مطالب مختلف با نظم خاصی سازمان می یابدودر ذهن فراگیرجای می گیردتا زمینه دریافت اطلاعات جدید را هموار وفراهم نماید.دراین الگو ارائه مستقیم مطالب صورت می گیرد.

ادامه
اگر بخواهیم مطلبی را مطابق الگوی پیش سازمان دهنده ارائه نماییم ،لازم است ابتدا مطالب جدید را به وسیله یک پیش سازمان دهنده به آموخته های قبلی دانش آموزان ارتباط دهیم . این طریقه یادگیری به عنوان یادگیری معنی دار شناخته شده است و یکی از نظریه های یادگیری محسوب می شود. در نظریه یادگیری معنی دار یادگیری عبارتست از ایجاد ارتباط بین مطالب جدید و ساخت شناختی یادگیرنده . ساخت شناختی در زمان یادگیری مهمترین عامل تاثیرگذارنده بر یادگیری و یادداری مطالب جدید است.

مراحل اجرای الگوی پیش سازمان دهنده :
ارائه پیش سازمان دهنده : در این مرحله انجام فعالیت های زیر توصیه می شود :
1-اهداف آموزشی را مشخص کنید.
2-سازمان دهنده ها را عرضه کنید.
3-توضیحات را با مثال همراه کنید.
4-تکرار نمایید.
مطلب پیش سازمان دهنده باید از مطلب و یا مطالب درس جدید کلی تر باشد به طوری که ارتباط بین مطلب جدید ،بسیار روشن و آسان باشد. باید مطمئن بود که فراگیر پیش سازمان دهنده را کاملا درک نموده و آن را با مطلب جدید ارتباط دهد.

ادامه
عرضه مطالب : پس از اینکه پیش سازمان دهنده ارائه شد ،مطالب جدید عرضه می شود .فعالیت هایی که در این مرحله صورت می گیرد عبارتند از :
1-مطالب را عرضه نمایید.
2-نظم منطقی مطالب یادگیری را روشن سازید.
3-مطالب را به سازمان دهنده متصل نمایید .

ادامه :
تثبیت آموخته ها : در این مرحله با ارائه مثال ها و نمونه ها به تکرار و تمرین آموخته ها پرداخته می شود .فعالیت هایی که در این مرحله صورت می گیرد عبارتند از :
1-مطالب را مجددا سازمان دهی نمایید.
2-با ارائه نمونه ها و مثال های مختلف آموخته ها را تثبیت نمایید.
3-مطالب را جمع بندی نمایید.
4-مطالب را یکبار دیگر به پیش سازمان دهنده ربط دهید.

موقعیت آموزشی (1)
دراین جلسه می خواهیم با دستگاه عصبی آشنا شویم . (هدف کلی )
مربی با اشاره به ماکت عمومی بدن یا نشان دادن تصویری کلی از دستگاه های بدن انسان توضیحات خود را با ارائه پیش سازمان دهنده آغاز می کند.
بدن انسان از دستگاه های مختلفی تشکیل شده است که هر یک وظایف خاصی را انجام می دهند . هریک از دستگاه ها نقش و فعالیت ویژه ای دارند که برای انجام وظایف خود با سایر دستگاهها در ارتباط هستند به طوریکه اگر یکی از دستگاهها دچار اختلال شود کار سایر دستگاهها مختل می شود .در جلسات قبل با دستگاه ادراری-گردش خون –تنفس – گوارش –دستگاه اسکلتی و کار هریک از دستگاه ها آشنا شدیم .در بدن انسان دو دستگاه وجود دارد که کار تنظیم و هماهنگی بین دستگاهها را انجام می دهد ( دستگاه عصبی و غدد درون ریز )

الگوی مشکل گشایی
این الگو بر اساس کاربرد روش علمی در یافتن پاسخ به یک مساله یا مشکل تنظیم شده است . فعالیت اصلی مربی در این الگو ،طرح مساله و ارائه اشاره ها و نشانه هایی برای حل مساله توسط دانش آموزان محسوب می شود . در الگوی پیش سازمان دهنده مربی نقش بسیار فعالی دارد و دانش آموزان بیشتر به ارتباط ذهنی مطالب با سازمان دهنده مشغول هستند ،در حال که در الگوی مشکل گشایی نقش مربی عمدتا تسهیل فرایند یادگیری و جهت دهی به فعالیت ها برای رسیدن به اهداف آموزش است .

ادامه
استفاده از الگوی مشکل گشایی برای ارتقاء سطح یادگیری دانش آموزان به سطوح بالاتر اهداف حیطه شناختی بسیار مناسب است . بنابر این وقتی انتظار می رود که فراگیر به شناخت دقیق و عمیقی نسبت به یک مطلب دست یابد استفاده از این روش توصیه می شود .

مراحل الگوی مشکل گشایی
مرحله اول : مواجهه نمودن با مساله
1-رفتار نهایی را مشخص نمایید.
2-تدریس را با طرح مساله آغاز نمایید.
3-فراگیر را متوجه ناهمخوانی ،تفاوت تعارض ، نقص یا اختلال نمایید.

مرحله دوم : جمع آوری اطلاعات
1-پاسخ فراگیران را گردآوری نمایید.
2-مشارکت ها را تایید و تقویت نمایید.
3-پاسخ ها را دسته بندی نمایید.

ادامه :
مرحله سوم : انتخاب مناسب ترین پاسخ ها
1-پاسخ های مرتبط را جدا نمایید.
2-متغیرهای مرتبط را به صورت فرضیه بیان نمایید.
3-رابطه بین متغیرها را آزمون نمایید.

مرحله چهارم : اثبات یا رد پاسخ
1-مطلب را سازمان دهی نمایید.
2- مراحل را مجددا کنترل نمایید .

ادامه :
مرحله پنجم : نتیجه گیری

مطالب را جمع بندی کنید و نتیجه گیری نمایید .

موقعیت آموزشی 2
در این جلسه می خواهیم با دستگاه دیگر بدن به نام دستگاه عصبی آشنا شویم . (هدف کلی )
مربی به جای توضیح پیرامون دستگاه عصبی به طرح پرسش درباره دستگاه عصبی می پردازد
به نظر شما با استفاده از اطلاعاتی که دارید می توانید بگویید که دستگاه عصبی چیست ؟کجا قرار دارد و از چه قسمت هایی تشکیل شده است ؟

الگوی فرد مداری (انفرادی )
اساس تدریس و آموزش در این الگو ،بر مناسبات بین مربی و دانش آموز استوار است و منظور از اجرای الگو ،رشد جنبه های مختلف فرد ،از جمله توسعه ظرفیت های فکری دانش آموزان و بهره بردن از موقعیت های یادگیری است .
این الگو به ویژه در موقعیت های مشاوره ای کاربرد دارد. در این الگو محتوای آموزشی باید متناسب با نیازها و استعدادهای فراگیران باشد.
مساله اساسی در الگوی تدریس فرد مداری ،ایجاد هماهنگی بین ویژگی های فردی و مطالب درسی است .

الگوی فرد مداری (ادامه )
در این الگو مسولیت یادگیری به فراگیران تفویض شده تا بیشترین سهم را در یادگیری ایفا نمایند و بین فعالیت های آموزشی و ویژگی های فردی یادگیرنده هماهنگی کاملی به وجود آید.

این الگو علاوه بر تعیین چارچوب مناسبی برای فعالیت تدریس و آموزش مسولیت پذیری و استقلال عمل در یادگیرندگان را سبب خواهد شد .

مراحل الگوی فرد مداری
گام اول : اهداف آموزشی ،ضوابط و شرایط موفقیت در دستیابی به آن را معین کنید .

الف- اهداف آموزشی را مشخص کنید.
ب-منابع و شرایط دستیابی به اهداف آموزشی را دقیقا مشخص نمایید.
ج-راهنمایی های لازم را در اختیار دانش آموز قرار دهید .

مراحل الگوی فرد مداری (ادامه )
گام دوم : بر انجام فعالیت های آموزشی به صورت انفرادی نظارت کنید.

د-مسئولیت یادگیری را به دانش آموز محول نمایید.
ه –فعالیت های تک تک دانش آموزان را کنترل نمایید.

گام سوم :بررسی فعالیت ها و ارزشیابی نهایی آنها توسط مربی
و-برای تک تک دانش آموزان میزان دستیابی به اهداف آموزشی را مشخص نمایید.
ز- فعالیت ها را ارزشیابی نمایید.

موقعیت آموزشی 3
آشنایی با دستگاه عصبی ( هدف کلی )
مربی : درس امروز و جلسه بعد ما درباره دستگاه عصبی است . منظور این است که شما قادر باشید توانایی های لازم را کسب نمایید .مسئولیت شما این است که موارد اشاره شده را بیاموزید و مطالبی را با استفاده از کلمات و جملات خود تهیه کنید که نشان دهد شما به این اهداف رسیده اید همچنین باید بتوانید به پرسش هایی که من طرح خواهم کرد پاسخ صحیح بدهید . برای این کار می توانید به کتاب درسی تان مراجعه نمایید .

مفهوم روش تدریس
مفهوم روش تدریس اشاره به اسلوب و طریقه انجام تدریس در قالب الگوهای تدریس دارد.روش تدریس راه منظم و با قاعده منطقی برای ارائه درس می باشد.
الگو نسبت به روش از جامعیت بیشتری برخوردار است . الگو نحوه تعامل مربی ،دانش آموز و برنامه درسی را نشان می دهدو معمولا نمی توان بیش از یک الگو را برگزید در حالیکه مفهوم روش بیشتر فعالیت های مربی را مدنظر قرار می دهد و شامل راه انجام دادن فعالیت ها است بنابر این در اجرای یک الگو می توان از چند روش به صورت ترکیبی از روش های مختلف استفاده کرد .

روشهای تدریس:

هر یک از روش های آموزشی به تنهایی مزایا و معایبی دارد و از این رو غالباً بکارگیری مجموعه ای از روش های تدریس و آموزش توصیه می شود تا کارآیی و اثربخشی بیشتری به همراه داشته باشد .

روشهای تدریس:
روش آموزشی باید با توجه به اهداف آموزش مورد نظر در انتقال دانش ، تغییر نگرش و مهارت های عملی و علمی رفتارهای فراگیران انتخاب شود .

معیارهای انتخاب روش آموزشی:
تعداد فراگیران
مدت زمان اجرای آموزش
سطح آگاهی و دانش فراگیران
تجهیزات آموزشی مورد نیاز
انتظار شما از میزان مشارکت فراگیران در طول دوره آموزش

انواع روش های آموزشی

:

توضیحی

اکتشافی

نمایشی

بحث گروهی

روش توضیحی :
وقتی با استفاده از طریقه و اسلوب (ارائه کردن شفاهی مفاهیم درسی ) تدریس انجام می شود ،به طریقه به کار برده شده روش توضیحی گفته می شود . در این روش معمولا به صورت مستقیم تمامی مطالبی که باید آموخته شود توسط مربی به دانش آموزان عرضه می شود . این روش کاربرد زیادی در موقعیت های کلاسی دارد و تسلط کافی بر اطلاعات اجرای این روش را تسهیل می نماید.

مزایا :

-همه فراگیران با هم در یک مسیر جلو می روند.
حجم زیا دی مطالب در زمان کوتاه گفته میشود .
مربی می تواند زمان را کنترل کند .
برای آموزش گروههای بزرگتر مناسب است .
زمانی که امکانات و وسایل آموزشی محدود باشد مناسب است.
روش توضیحی :

معایب :
مخاطب غیر فعال است .
ارتباط یک طرفه است.
همگان تسلط کامل بر این روش ندارند .
عدم مشارکت مخاطبین .
آموزش کسل و ملال آور است .
برای یک مهارت عملی کاربرد ندارد .
ارزیابی فراگیران مشکل است .

روش اکتشافی :
روش موثر در یادگیری عمیق و پایدار است
مزایا :
-افزایش مهارتهای ذهنی
– پایداری مطالب ومیزان تاثیر گزاری
افزایش انگیزه
کارگروهی بیشتر

معایب :
عدم آمادگی ذهنی همه فراگیران
عدم وجود امکانات کافی
محدودیت زمانی

روش بحث گروهی :

روشی سنجیده و منظم در باره موضوعات درسی که با هدایت مربی جهت رسیدن به اهداف آموزشی انجام می گیرد .

مزایا :
تقویت فعالیت های مشارکتی و کار گروهی
تقویت توانایی مدیریت در رهبری گروه
تقویت روابط مطلوب اجتمایی
معایب :
– پیش بینی و کنترل اجرای بحث گروهی دشوار است
دشوار و وقت گیر است .
ممکن است یک یا چند نفر ، دیگر اعضا را تحت تاثیر قرار دهند .

روش نمایشی :

استفاده از اشیای حقیقی و فراهم آوردن امکان تجربه مستقیم است
مزایا :
سطح یادگیری مطلوب و پایدار می باشد.
توجه و علاقه فراگیران را بر می انگیزد .
آموزش به شکل عینی و واقعی می گردد .

معایب :
برای گروههای بزرگ مناسب نیست .
– ارزشیابی دشوار است .

نمایش برای کودکان:

شیوه تدریس :

نحوه اجرای روش تدریس است
شیوه یا فنون تدریس در جریان تدریس ممکن است چندین با رتغییر کند .
انواع شیوه :

– سخنرانی = در روش توضیحی بکار می رود و نیاز مند تسلط و مهارت خاص خود است.
– تمرینی = اصل تکرار و تمرین و تاثیر آن در یاد گیری شکل گرفته است .
– باز گویی = برای کنترل مطالب آموخته شده و از طریق بیان آنها توسط فراگیران انجام می شود.
– نمایش = عملا جریان انجام فعالیت در مقابل دیدگان فراگیران نشان داده میشود .
پرسش وپاسخ = بیشتر به منظور مشارکت یاد گیرنده در جریان یادگیری در تمامی روشهای تدریس بکار می رود .
ایفای نقش = از فراگیران خوا سته می شود آموخته های خود را در موقعیتی شبیه به موقعیتی حقیقی بکار ببرند این شیوه انگیزه بسیار بالایی برای مشارکت در جریان تدریس ایجاد می کند .

سخنرانی:

این نوع آموزش براساس کلام و صحبت مربی یا سخنران است

مزایای این روش:
توانایی مربی در برنامه ریزی و هدایت فراگیران در راستای اهداف آموزشی
ارایه مطالب زیاد در مدت کوتاه
آموزش فراگیران زیاد در مدت کوتاه
هزینه بر نمی باشد و سود و زیانی مطرح نمی باشد .

معایب این روش:
مشارکت و فعالیت کم فراگیران
دشواری در یادداشت برداری و توجه و گوش دادن همزمان به سخنران
خمودگی و خواب آلودگی در فراگیران اگر مربی فعال و محرک نباشد
این روش قادر به تغییر نگرش و نهایتاً ایجاد رفتار جدید نمی باشد
آموزش عملی کمتر وجود دارد
دشواری در ارزیابی فراگیران در درک و فهم مطالب
یادگیری مشکل در زمانی که مربی مهارت کلامی موفق و جذاب نداشته باشد.

10. وسایل و رسانه های کمک آموزشی:
مثال های تصویری
پروژکتور و اورهد
تخته تحریر گچی
تخته های ماهوتی
ویدیو
فیلم های آموزشی
کتاب
مواد نقاشی
فیلمهای تلویزیونی……..

تعریف ارزشیابی یا evaluation
ارزشیابی یا ارزشگذاری عبارت است :
ارزیابی یا assessment
قضاوت بر اساس مقایسه با استانداردها یا judgment

ارزشیابی:
در فرایند آموزش و تدریس ، ارزشیابی ناظر بر تحقق هدف های آموزشی است و در هر لحظه از فرایند آموزش بصورت رسمی یا غیر رسمی جریان دارد .

ارزشیابی آموزشی شامل ارزشیابی کلیه عناصری است که در فرایند تدریس در گیر هستند .
هدف از انجام ارزشیابی : اصلاح و بهبود عملکردها و ارتقای کیفی فعالیتهای آموزشی است .
نظارت و ارزشیابیی عملکرد :
نیاز آموزشی :وضعیتی است که در آن بین آنچه هست و آنچه باید باشد اختلاف وجود دارد .
عملکرد واقعی – عملکرد مطلوب = نیاز آموزشی

انواع روشهای ارزشیابی:
1- تشخصی = برای پی بردن به پیش دانسته های فراگیران ( رفتار ورودی ) و تعیین میزان آمادگی آنها برای ارائه مطالب درس تاره بکار می رود .

2- تکوینی = در جریان شکل گیری یادگیری فراگیران انجام میشود و هدف آن تعیین میزان موفقیت فراگیران در دستیابی به اهداف جزیی ( اختصاصی ) است . انجام این نوع ارزشیابی به پیشرفت گام به گام یادگیری فراگیران کمک بسیار موثری می کند .

3-تراکمی (پایانی) = برای بررسی آموخته های متراکم یادگیرندگان در پایان تدریس و یا پایان دوره تدریس یک درس انجام میگیرد و منظور از آن تعیین میزان دستیابی به هدفهای آموزشی است . معمولا با آزمون صورت می گیرد .

پایش وارزشیابی:
انجام فعالیتها براساس طراحی آنها صورت میگیرد.؟

فعالیتهایی که انجام داده ایم مارا به هدف از پیش تعیین شده رسانده است یا خیر؟

اهمیت پایش:
بدون پایش نمی توانیم بگوییم:

تا چه اندازه در طراحی موفق بوده ایم؟
اگر به هدف نرسیده ایم ایراد از کدام قسمت کار است.؟
 آیا از اول هدف را درست طراحی نکرده ایم ؟
آیا روش اشتباه بوده است؟
آیا مجری بد عمل کرده است؟

انواع آزمونها:
1- آزمون شفاعی
2- آزمون کتبی=
الف -گسترده پاسخ : – سوالات باید طوری طراحی شود که بطور مستقیم به هدفهای آموزشی مورد اندازه گیری مربوط باشد .
– حتی الامکان سطح بالاتر هدفهای شناختی را در بر داشته باشد
– خیلی واضع و مشخص باشد .
– از کلماتی مانند چه کسی ، چه وقت و…. بعنوان قید هستند استفاده نشود .
– زمان کافی برای پاسخ دادن اختصاص دهید .
– کلید سوالات را از قبل آماده نمایید .
– پاسخ های غلط را مهم تلقی نموده و در پی بررسی علل مشکل باشید .

ب- محدود پاسخ:
پاسخ کوتاه در حد یک جمله باشد . در هر سوال یک مطلب مهمی اندازه گیری شود . مثال:
– برگ تنباکو حاوی چیست ؟
– نام ماده ی مضری که در نتباکو وجود دارد چیست ؟
ج- گزیده پاسخ (عینی ) : مثال:
یکی از نشانه های بروز بیماری گواتر ، بزرگ شدن غده تیروئید است ؟
درست  نادرست
کاربرد این سوالات در انجام ارزشیابی تشخیصی و تکوینی ( حین تدریس ) اهمیت بسیاری دارد

د- سوالات عینی چند گزینه ای:
– در هر سوال یک موضوع اندازه گیری شود .
– سوال کاملا روشن و واضع باشد
– از تکرار مطالب در گزینه ها خوداری شود
– در هر سوال ، همه ی گزینه ها به مطلب واحدی مربوط باشد.
– سوال را طوری بنویسید که تنها یک پاسخ درست داشته باشد.
-گزینه های انحرافی را طوری بنویسید که امتحان شوندگان بی اطلاع را به خود جلب کند .

مثال:
تاثیر انجام واکسیناسیو ن در بدن چیست ؟
الف) تحریک سیستم ایمنی ب) ساخت پادتن
ج) جلوگیری از ابتلای فرد به عفونت د) بروز نشانه های ضعیف یک بیماری
هدف از انجام واکسیناسیو ن در چیست ؟
الف) تحریک سیستم ایمنی ب) ساخت پادتن
ج) جلوگیری از ابتلای فرد به عفونت د) بروز نشانه های ضعیف یک بیماری

تکنولوژی آموزشی:
عبارت است از روش منظم (سیستماتیک ) طراحی ، اجرا ، و ارزشیابی کل فرایند تدریس و یادگیری بر اساس هدفهای مشخص بااستفاده از یافته های علمی در زمینه های مختلف

طراحی
اجرا
ارزشیابی

4عنصر اصلی الگوی طراحی آموزش :
1- گام اول اهداف آموزشی
2- ” دوم شرایط یادگیری
3- ” سوم منابع یادگیری
4- ” چهارم بازده یادگیری

برنامه ریزی دوره آموزشی

برنامه ریزی دقیق در انجام هر کاری ضامن حصول نتیجه مطلوب

تصور کنید می خواهید به همراه گروه به قله کوهی صعود کنید مراحل برنامه ریزی را برای رسیدن به هدفتان چگونه طی می کنید؟

کوهنوردی وصعود به قله
تعیین اعضای تیم (سرپرست تیم،اعضای تخصصی،همراهان،گروه پشتیبان ،ذینفعان و…
تعیین نیازهای تیم بر اساس اهداف (بر اساس نیازهای استاندارد،نیازهای افراد، نیازهای مقایسه ای نیازهای منطقه،موقعیت و…
تعیین اهداف (هدف کلی و اهداف جزیی : مثل صعود به قله ، صعود به ارتفاع 2000متری ، صعود به ارتفاع 4500متری و…)
طراحی مسیر صعود ( شناسایی مسیرها ،تعیین زمان صعود ،تعیین مدت زمان رسیدن به هدف…..)
روشهای صعود (صعود تیمی ، انفرادی ، حمایتی
تسهیل در صعود و ابزارهای مورد نیاز (طنابها ،قرقره ها ،تجهیزات ،کوله پشتی
ارزشیابی(100در صد موفقیت آمیز، شکست کامل و امکان ادامه…)

مدل برنامه ریزی برای ارتقاء سلامت:
اجرا
اولویت ها
اهداف
محتوا
روش ها
نیازها
ارزشیابی
منابع
بازخوراند
اجرا
اولویت ها
اهداف
محتوا
روش ها
ارزشیابی
منابع
اجرا
اولویت ها
اهداف
محتوا
روش ها
ارزشیابی
منابع

چرخه آموزشی:

طرح درس یک سناریو آموزشی است

ضرورت استفاده از طرح درس :
1- ایجاد وافزایش روحیه مثبت / در تنظیم و مشخص نمودن فعالیتهای کلاس در طول دوران تدریس
2- افزایش رضایت شغلی / در نتیجه تاثیر مستقیمی که در بهبود روند یادگیری دانش آموز دارد
3- ایجاد تسلط و احاطه لازم بر محتوای درس و نحوه ارایه محتوا
4- اندوختن تجربیات فردی و زمینه سازی برای تکمیل تدریجی طرح های تدریس
5-پیش بینی مشکلات احتمالی تدریس و برنامه ریزی برای رفع آنها
6- ایجاد ارتباط درون گروهی و تبادل تجربیات بین همکاران
7- تنظیم وسازماندهی روشها وفنون تدریس و انتخاب مواد و رسانه های آموزشی مناسب
8- تنظیم زمان انجام فعالیت و ایجاد نظم وترتیب منطقی فعالیت ها
9- پیش بینی فعالیتهای تکمیلی تدریس
10- افزایش ضریب موفقیت در تدریس
11- تدارک ایجاد یادگیری موثر ، عمیق و پایدار

بعنوان یکی از نرم افزارهای آموزشی ، ابزار مناسبی شامل برنامه ریزی وسازمان دهی مجموعه فعالیتهایی است که مدرس در ارتباط با هدفهای آموزشی ، محتوای درس و فعالیتهای فراگیران برای یک مدت معین تدریس می کند.
طرح درس:

طرح درس :
در واقع برنامه ریزی و سازماندهی نحوه تعامل اجزای مختلف برای رسیدن به اهداف تدریس است و فعالیت های مربی در مسیر دستیابی به بهترین اثر بخشی هدایت می کند .

انواع طرح درس :
1- طرح درس کلی

2- طرح درس روزانه

طرح درس کلی :
تقویم زمانبندی ارائه یک درس محسوب می شود و با تدوین آن رئوس کلی درس ،ترتیب و زمان اجرای یک درس مشخص می گردد.

بطور کلی : طراحی تدریس ، فرآیندی مداوم است وبهترین اثر بخشی آن پس از اصلاح طرح های اولیه حاصل می شود

طرح درس کلی

طرح درس کلی نمونه پر شده

اجزای طرح درس کلی :
1- اهداف کلی
2- تقسیم بندی محتوا
3- تقویم زمانی ارائه درس
4- فعالیت های ضمن تدریس و بعد از تدریس ( کلاسی و جانبی )

طرح درس روزانه :
شامل پیش بینی ، تدارک و تنظیم مجموعه فعالیت هایی است که در یک جلسه تدریس برای رسیدن به یک یا چند هدف آموزشی ویژه صورت می گیرد

طرح درس روزانه ضمن ایجاد نظم در فعالیت تدریس ، پیش بینی مواد و رسانه های آموزشی ، انتخاب روشها وفنون تدریس و ارزشیابی آنها را در عمل محقق می کند

طرح درس روزانه

طرح درس روزانه نمونه پر شده

اجزای طرح در س روزانه :

1- اهداف آموزشی

2- رفتارهای ورودی

3- تنظیم محتوای درس ( رئوس کلی محتوای درس )

4- نحوه تدریس ( انتخاب روشها و فنون تدریس )

5- مواد و رسانه های آموزشی

6- فرصت های لازم ( زمانبندی )

7- ارزشیابی

با تشکر


تعداد صفحات : 78 | فرمت فایل : .ppt

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود