تارا فایل

طرح درس و روش تدریس ریاضی سوم، فصل6 مقایسه ی عددها


نکات آموزشی، روش تدریس و طرح درس
کتاب: ریاضی
پایـه: سوم دبستان
فصل6 : جمع و تفریق
مبحث: مقایسه ی عددها
مباحث و عناوین این فصل: مقایسه ی عددها، جمع و تفریق، جمع در جدول ارزش مکانی، تفریق در جدول ارزش مکانی

مقدمه فصل6
عنوان فصل6 کتاب ریاضی پایه سوم دبستان جمع و تفریق بوده و شامل چهار درس(مقایسه ی عددها، جمع و تفریق، جمع در جدول ارزش مکانی، تفریق در جدول ارزش مکانی) می باشد. عنوان اولین درس این فصل، مقایسه ی عددها بوده و در درس مذکور به موضوعات مختلفی از جمله: مقایسه اعداد، قیاس اعداد با شکل و ارزش مکانی، مقایسه اعداد با استفاده از ارزش ریالی، محاسبه محیط مربع و مثلث متساوی الاضلاع و معرفی انواع مثلث پرداخته شده است.

نکات آموزشی و روش تدریس
* پیشبرد ﺗﺪﺭﻳﺲ
* ﺩﺭ ﻛﻼﺱ ﺩﺭﺱ ﻣﻌﻠﻢ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﻛﻮﺋﻴﺰﻭ ﺳﺎﻳﺮ ﺍﺑﺰﺍﺭﻫﺎی ﻛﻤﻚ ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ ﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺍﻋﺪﺍﺩ ﭼﻬﺎﺭﺭﻗﻤﻲ ﻏﻴﺮ ﺭﻧﺪ ﺭﺍ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﺩﻫﻨﺪ. ﺳﭙﺲ ﺍﺯ ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺩﻭ ﺑﻪ ﺩﻭ ﻋﺪﺩﻫﺎی ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻫﻢ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﺑﮕﻮﻳﻨﺪ ﻛﺪﺍﻡ ﻋﺪﺩ ﺑﻴﺶ ﺗﺮ ﺍﺳﺖ ﺑﻌﺪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﺤﻮﻩ ﻗﻴﺎﺱ ﺧﻮﺩ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩﻫﻨﺪ.
* ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﻴﺪ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺻﻔﺤﻪ ﺁﻏﺎﺯﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺷﺮﻭﻉ ﻛﻨﻴﺪ ﺍﺯ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﭙﺮﺳﻴﺪ ﻗﻴﻤﺖ ﻛﺪﺍﻡ ﻣﻴﻮﻩ ﺑﻴﺶ ﺗﺮ ﺍﺳﺖ؟ ﻗﻴﻤﺖ ﻛﺪﺍﻡ ﻣﻴﻮﻩ ﻛﻢ ﺗﺮ ﺍﺳﺖ؟
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ٩٤ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺎ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎ ﺑﻪ ﺩﺭﮎ ﻗﻴﺎﺱ ﺩﺭ ﺍﻋﺪﺍﺩ ﭼﻬﺎﺭ ﺭﻗﻤﻲ ﻣﻲ ﺭﺳﻨﺪ. ( ﺷﻜﻞ ﺑﻜﺸﻨﺪ، ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩﻫﻨﺪ. )
* ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ٩٥ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺷﻜﻞ، ﭘﻮﻝ ﻭ ﺟﺪﻭﻝ ﺍﺭﺯﺵ ﻣﻜﺎﻧﻲ ﺑﻪ ﻗﻴﺎﺱ ﻣﻲ ﭘﺮﺩﺍﺯﻧﺪ.
* دﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺻﻔﺤﻪ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺎ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮔﻴﺮی ﺑﻪ ﻣﻔﻬﻮﻡ ﻣﺜﻠﺚ ﻣﺘﺴﺎﻭی ﺍﻻﺿﻼﻉ ﻭ ﻣﺜﻠﺚ ﻣﺘﺴﺎﻭی ﺍﻟﺴﺎﻗﻴﻦ ﻣﻲ ﺭﺳﻨﺪ. ﺩﺭ ﺻﻔﺤﻪ ٩٦ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻛﻼﺳﻲ، ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺗﻲ ﻭ ﺟﻤﻊ ﻭ ﺗﻔﺮﻳﻖ ﺗﻘﺮﻳﺒﻲ ﺑﻪ ﻗﻴﺎﺱ ﺩﺭ ﺍﻋﺪﺍﺩ ﭼﻬﺎﺭ ﺭﻗﻤﻲ ﻣﻲ ﭘﺮﺩﺍﺯﻧﺪ.
* ﺩﺭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺻﻔﺤﻪ ٩٦ ﺑﺮﺍی ﻣﺤﻴﻂ ﻣﺮﺑﻊ ﻭ ﻣﺜﻠﺚ ﻣﺘﺴﺎﻭی ﺍﻻﺿﻼﻉ ﺍﺯ ﺿﺮﺏ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ.
* ﺗﻮﺻﻴﻪ ﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ
– ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﺑﺰﺍﺭﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺩﺭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎ ( ﻛﻮﺋﻴﺰ، ﭼﺮﺗﻜﻪ و… )
– ﻗﻴﺎﺱ ﻫﺎ ﻣﻬﻢ ﺩﺭ ﺍﻋﺪﺍﺩ ﻫﻢ ﺭﻗﻢ ﻭ ﻫﻢ ﺩﺭ ﺍﻋﺪﺍﺩ ﻏﻴﺮﻫﻢ ﺭﻗﻢ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.
– ﺑﺮﺍی ﺩﺭﮎ ﺑﻬﺘﺮ ﻗﻴﺎﺱ ﺍﺯ ﮔﺴﺘﺮﺩﻩ ﻧﻮﻳﺴﻲ ﺍﻋﺪﺍﺩ ﭼﻬﺎﺭﺭﻗﻤﻲ ﻧﻴﺰ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺷﻮﺩ.
– ﺑﺮﺍی ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻣﺜﻠﺚ ﻣﺘﺴﺎﻭی ﺍﻻﺿﻼﻉ ﻭ ﻣﺘﺴﺎﻭی ﺍﻟﺴﺎﻗﻴﻦ ﺍﺯ ﻧﻲ ﻭ ﻛﺶ ﻭ ﺑﺎ ﺳﻴﻢ ﻣﻔﺘﻮﻟﻲ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺷﻮﺩ.
– ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺭﻭﺵ ﻫﺎ ﻭ ﺍﺳﺘﺪﻻﻝ ﻫﺎی ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺍﻋﺪﺍﺩ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩﻫﻨﺪ.
– ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳﺎﻝ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺗﺼﻮﻳﺮی، ﭼﺮﺗﻜﻪ ﻭ ﺍﺳﻜﻨﺎﺱ ﺍﺯ ﻗﻴﺎﺱ ﺩﻭ ﻃﺮﻓﻪ ( ﺣﺬﻑ ﻗﺴﻤﺖ ﻫﺎی ﻣﺴﺎﻭی ) ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻨﻨﺪ.
* ﻫﺪﻑ
ﺁﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻋﺪﺍﺩ ﺗﺎ ﭼﻬﺎﺭﺭﻗﻤﻲ
* ﭘﻴﺎﻣﺪﻫﺎى ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ
ﺩﺭ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺩﺭﺱ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﻲ ﺭﻭﺩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺘﻮﺍﻧﻨﺪ ﺩﻭ ﻋﺪﺩ ﭼﻬﺎﺭ ﺭﻗﻤﻲ ﺭﺍ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻛﻨﺪ ﻭ ﻧﻴﺰ ﺑﺪﻭﻥ ﺗﻘﺮﻳﺐ ﺯﺩﻥ ﻭ ﺑﺎ ﺷﻜﻞ ﺑﺘﻮﺍﻧﺪ ﺩﻭ ﻋﺪﺩ ﭼﻬﺎﺭ ﺭﻗﻤﻲ ﺭﺍ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻛﻨﺪ.
– ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺷﻜﻞ، ﭼﺮﺗﻜﻪ، ﺟﺪﻭﻝ ﺍﺭﺯﺵ ﻛﺎﻓﻲ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺍﻋﺪﺍﺩ
– ﺁﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﻣﺜﻠﺚ ﻣﺘﺴﺎﻭی ﺍﻻﺿﻼﻉ ﻭﻣﺘﺴﺎﻭی ﺍﻟﺴﺎﻗﻴﻦ
– ﺟﻤﻊ ﻭ ﺗﻔﺮﻳﻖ ﺍﻋﺪﺍﺩ ﭼﻬﺎﺭﺭﻗﻤﻲ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺗﻘﺮﻳﺒﻲ
– ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻣﺤﻴﻂ ﻣﺮﺑﻊ ﻭ ﻣﺜﻠﺚ ﻣﺘﺴﺎﻭی ﺍﻻﺿﻼﻉ ﺍﺯ ﺭﻭﺵ ﺿﺮﺏ
* ﻣﻬﺎﺭﺕ ﻫﺎ
ﺗﻘﺮﻳﺐ ﺯﺩﻥ، ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻛﺮﺩﻥ
* ﭘﻴﺶ ﺩﺍﻧﺴﺘﻪ ﻫﺎ
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺩﺭ ﭘﺎﻳﻪ ﺩﻭﻡ ﺩﺭ ﺻﻔﺤﺎﺕ ٩٤- ٩٣-٩٢ ﺑﺎ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺍﻋﺪﺍﺩ ﺳﻪ ﺭﻗﻤﻲ ﺁﺷﻨﺎ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ. همچنین ﺑﺎ ﺍﺷﻜﺎﻝ ﻫﻨﺪﺳﻲ ﺩﺭﮎ ﺭﺍﺑﻄﻪ ﻫﺎ آنها ﺁﺷﻨﺎ هستند.

چگونگی تدریس(طرح درس)
* هدف کلی
آشنایی دانش آموزان با نحوه مقایسه اعداد چند رقمی با یکدیگر محیط، جمع و تفریق چند رقمی
* اهداف جزئی
انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند که…
– برای مقایسه دو عدد چند رقمی ابتدا باید تعداد ارقام اعداد مورد نظر مورد توجه قرار گیرند و…
– مثلثی که اندازه سه ضلع آن برابر است مثلث متساوی الاضلاع نامیده می شود.
– مثلثی که اندازه دو ضلع آن برابر است مثلث متساوی الساقین نامیده می شود.
– محیط مربع با استفاده از رابطه رو به رو بدست می آید. اندازه یک ضلع × 4 = محیط مربع
– محیط مثلث متساوی الاضلاع با استفاده از رابطه رو به رو بدست می آید: 3 × اندازه یک ضلع = محیط مثلث متساوی الاضلاع
* اهداف رفتاری
انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درست بتوانند…
– اعداد چند رقمی را با چند رقمی جمع کنند.
– اعداد چند رقمی را از چند رقمی کم کنند.
– انواع مثلث را نام ببرند و رسم کنند.
– محیط چند ضلعی را محاسبه کنند.
* رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
* ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
* رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی سوم ابتدایی، تابلو، ماژیک، گچ
* روش های یاددهی یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
* مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی و گروهی
* فعالیت های مقدماتی
بعد از سلام و احوال پرسی معلم کلاس را با نام و یاد خدا آغاز کرده و پس از حضور غیاب و بررسی تکالیف، برای ارزشیابی می تواند سوالاتی درباره درس قبل بپرسد.
* ارائه درس
تدریس مقایسه اعدد چند رقمی کاملا به صورت انتزاعی انجام می پذیرد و معلم ضمن تشریح قاعده مقایسه با آوردن مثال های متعدد توضیح می دهد که چگونه اعداد چند رقمی را با همدیگر مقایسه کنند. قواعد مقایسه اعداد با یکدیگر به شرح زیر خواهد بود:
در مقایسه اعداد در واقع می خواهیم وضعیت یک عدد را نسبت به عدد دیگری از لحاظ کمتری یا بیشتری بدانیم. لذا اولین کار این خواهد بود که به شاگردان گفته شود تا ابتدا تعداد ارقام مورد نظر را مورد توجه قرار دهند و شمارش کنند هر عددی که دارای تعداد رقم های بیشتری باشد آن عدد بزرگتر خواهد بود.
در مرحله بعدی اگر تعداد ارقام دو عدد با یکدیگر مساوی شدند در آن صورت باید به آخرین مرتبه هر عدد از سمت چپ توجه نمود. عدد هر کدام بیشتر باشد آن عدد بزرگتر است. چنانچه اعداد آخرین مرتبه با یکدیگر برابر شدند اعداد مرتبه بعدی به همین ترتیب عمل مقایسه ادامه پیدا می کند تا اینکه وضعیت دو عدد نسبت به هم معین گردد. اگر وضعیت در این مرتبه مشخص نشد یا صدگان دو رقمی عدد برابر شدند آن وقت دهگان را مقایسه می کنیم اگر دهگان برابر شدند یکی ها را مقایسه می کنیم تا وضعیت دو عدد نسبت به هم مشخص شود.
در مورد انواع مثلث توضیحاتی به دانش آموزان می دهیم. بهتر است مثلث های مختلفی را از قبل روی مقوا درست کرده و در اختیار دانش آمووزان قرار داده تا آن را بررسی کنند. همچنین در مورد بدست آوردن محیط توضیحاتی بیان می شود.
* ارزشیابی پایانی
انواع مثلث را نام ببرند و رسم کنند.
محیط مثلث یا مربع را محاسبه کنند.
* تکلیف
حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان


تعداد صفحات : 5 | فرمت فایل : WORDx

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود