تارا فایل

طرح درس شناخت کسرها پایه چهارم




بسمه تعالی
نام درس: ریاضی نام آموزگار: رویا ایمانی

عنوان درس: فصل دو درس اول( شناخت کسرها) پایه تحصیلی: چهارم ابتدایی

تعداد صفحات(28_26) مدت زمان :45 دقیقه

تعداد دانش آموزان: 25 نفر محل اجرا : کلاس

آشنایی دانش آموزان با درک مفهوم واحد کامل

اهداف کلی
1: آشنایی دانش آموزان با تشخیص واحد مناسب شکل
2:آشنایی دانش آموزان تشخیص عدد مخلوط
3: آشنایی دانش آموزان با تشخیص کسرهای برابر با صفر
4: آشنایی دانش آموزان با تنوع واحد ها در کسر های به ظاهر برابر
اهدلف جزئی
1: دانش آموزان باید بتوانند واحد ها را برای نوشتن کسر تشخیص بدهند یا برای کسر های ارائه شده تصویر رسم کنند. ( حیطه شناختی )
2: دانش آموزان باید بتوانند عدد های مخلوط را باتوجه به واحد ارائه شده بگویند یا تصویری برای آن رسم کنند. (حیطه شناختی)
3: دانش آموزان باید بتوانند کسرهای برابر با صفر راتشخیص بدهند.(حیطه شناختی)
4: دانش آموزان باید بفهمند که در کسرها برای برابر شدن با یک دیگر باید واحد ها برابر باشند.( حیطه شناختی)
5: تقویت تقسیم در امور، مسئولیت هاو…. به طور مساوی( حیطه نگرشی)
6: ساخت کار دستی مربوط به کسرها مانند اشکال هندسی( حیطه مهارتی)

اهداف رفتاری

استفاده از چند شکل (دایره ، مستطیل مثلث) برای تفهیم کسرها

وسایل آموزشی

مشارکتی/ پرسش و پاسخ/ حل مسئله
روش های یاددهی_یادگیری
کلاس به صورت u رو به تخته می باشد.

چیدمان کلاس
1: دانش آموزان باید بتوانند خوب بشمارند.
2: دانش آموزان باید مفهوم مساوی و برابر را بندانند تا شکل ها را به قسمت مساوی تقسیم کنند.
3: دانش آموزان باید اشکال هندسی را بشناسند.
4: دانش آموزان باید بتوانند ساعت را بخوانند.
5: دانش آموزان باید بتوانند صورت و مخرج کسر را تشخیص بدهند.
رفتار ورودی
زمان
فعالیت دانش آموز
فعالیت معلم

3 دقیقه
دانش آموزان باید بتوانند با توجه به درس های سال گذشته خود که در فصل سوم ریاضی سوم ابتدایی خواندند پاسخ سوالات را بدهند.
معلم چند تصویر را به دانش آموزان نشان می دهد و سوالاتی می پرسد.
1: شکل چه قسمتی از چند قسمت را نشان می دهد.
2: عدد کسرس آن را بگویید.
3: صورت کسر کدام است.
4: مخرج کسر کدام است.
ارزشیابی تشخیصی

4 دقیقه
پاسخ به معلم

برداشتن نام خود از روی دخت

برداشتن تکه ها از روی میزمعلم و نشستن کنار همگروهی ها
سلام و احوال پرسی

برسی درخت حضور و غیاب( بروی در کلاس یک درخت مقوایی چسبیده شده است که اسم هر دانش اموزبر روی یک سیب نوشته شده و دانش آموزان هنگام ورود نام خود را برداشته و در سبد کنار درخت می اندازد و اسمی که بروی دخت باقی مانده باشد غایب است)

گروه بندی( بر روی میز معلم چند پازل که ترکیب هر کدام از آنها یک شکل هندسی اتست قرار دارد دانش آموزان هنگام ورود یک تکه را بر میدارند و دانش آموزانی که تکه های آن ها همرنگ است کنار هم مینشینند)
فعالیت مقدماتی
4دقیقه

دانش آموزان پاسخ می دهند.
به دانش آموزان می گوییم با آن تکه هایی که برداشته اند شکل هندسی را کامل کنند و هر کدام بگویند چه کسری را دارند.
ایجاد انگیزه

20دقیقه
دانش آموزان با توجه به شکل ها عدد کسری را بیان میکنند.

دانش آموزان با توجه به شکل پاسخ می دهند.

دانش آموزان پاسخ می دهند(اگر یک واحد کامل را به چند قسمت مساوی تقسیم کنیم برای نشان دادن هر قسمت از کسر استفاده می کنیم.)

دانش آموزان پاسخ می دهند که خیر چون به قسمت های مساوی تقسیم نشده است.

دانش آموزان می گویند که شکل را به قسمت های مساوی تقسیم می کنیم.

دانش آموزان پاسخ می دهند ترکیبی از دو یا چند چیز

دانش آموزان با توجه به شکل تعداد شکل های کامل را می گویند.

دانش آموزان با توجه به شکل عدد کسری شکل را می گویند.

دانش آموزان می گویند هیچ قسمتی

دانش آموزان با توجه به ساعت ان را می خوانند.

دانش آموزان می گویند دو دور کامل.

دانش آموزان پاسخ می دهند 60دقیقه

دانش آموزان پاسخ می دهند 15/60

دانش آموزان می گویند 12 عدد و بین هر عدد به 5 دقیقه تقسیم شده است.

دانش آموزان می گویند که 3/12

دانش آموزان می گویند که 1/4

دانش آموزان باید پاسخ بدهند که خیر زیرا واحد های دو شکل با هم برابر نیست.
معلم شکل هایی را به تخته میچسباند از دانش آموزان میخواهد که عدد کسری هریک را بیان کنند.

سپس به دانش آموزان می گوید که صورت و مخرج کسر را نام ببرند.

معلم از دانش آموزان می پرسد که مفهوم کسر یعنی چه؟

سپس معلم یک تصویری در پای تخته می کشد که به طور مساوی تقسیم نشده است و ازدانش آموزام می پرسد که آیا می توانید برای این شکل عدد کسری نوشت.

معلم می پرسد پس چطور می توانیم برای این شکل عدد کسری بنویسیم ؟

معلم می پرسد که به نظر شما مخلوط یعنی چه؟

معلم یک واحد را در سمت راست کشیده و بعد از خط معیار چند شکل کامل و یک شکل که شامل قسمتی از شکل کامل است را می کشد. از دانش آموزان می پرسد که ما بر اساس شکل معیار چند شکل کامل داریم .

سپس معلم می گوید با توجه به شکل حالا چه قسمتی از یک شکل کامل را داریم.

معلم میگوید حالا برای نشان دادن عدد کلی شکل تعداد شکل های کامل را مینویسیم و در کنارش عدد کسری شکل ناقص را و به آن عدد مخلوط می گوییم.

سپس معلم چند تصویر به بچه ها نشان می دهد که هیچ قسمتی از آن رنگی نشده است و به بچه ها می گوید چه قسمتی از شکل ها رنگ شده؟

سپس معلم به بچه ها می گوید که مهم نیست شکل ما چند قسمت باشد هر وقت هیچ قسمتی از آن رنگ نشده باشد صفر محسوب می شود.

سپس معلم یک ساعت آموزشی به دانش آموزان نشان می دهد. از دانش آموزان می خواهد که ساعت را بخوانند.( به طور مثال ساعت 2:15 دقیقه است.)

معلم میگوید به نظر شما چطور می توان عدد مخلوط برای ساعت نوشت.

معلم می گوید که ساعت چنددور کامل چرخیده است.
معلم میگوید پس با توجه به عقربه ساعت شمار ما عدد صحیح مخلوط را می نویسیم.
معلم می پرسد حالا چطور قسمت کسری ساعت را بنویسیم. برای نوشتن عدد کسری باید ساعت را به قسمت های مساوی تقسیم کنیم.
معلم می پرسد که ساعت چند دقیقه دارد.
معلم می پرسد پس اگر ساعت را به 60 قسمت مساوی تقسیم کنیم چه عدد کسرس می شود.

حالا معلم می گوید یک ساعت چند عدد دارد و بین هر عدد به چند دقیقه تقسیم شده است؟

حا اگر ما هر عدد رو به رو را بهم وصل کنیم ساعت به چند قسمت تقسیم شده و عدد کسری چه مقداری را نشان می دهد.

حلا معلم میگوید اگر ساعت را به چهار قسمت مساوی تقسییم کنیم چه عدد کسری را نشان می دهد.

معلم می گویند پس ما میتوانیم ساعت را به صورت های متفاوت تقسیم بندی کنیم و جواب های گوناگون بنویسیم که همه آنها صحیح است.

حالا معلم دو شکل مشابه با اندازه های متفاوت به دانش آموزان نشان می دهد که
هر کدام از شکل هارا به طور مساوی رنگ می کند به طور مثال 3/5

سپس از دانش آموزان می پرسد که آیا مقدار قسمت رنگی آنها برابر است ؟

سپس معلم سوال هایی را که طرح کرده به هر گروه می دهد تا دانش آموزان گروهی به سوالات پاسخ بدهند.
فرایند درس دهی

4دقیقه
دانش آموزان مطالبی را که یاد گرفته اند می گویند.
برای جمع بندی از یک دانش آموز می خواهیم که به پای تخته بیاید و از دانش آموزان می خواهیم که امروز هر نکته ای یاد گرفته اند را بگویند و آن دانش آموز همه را بر روی تخته می نویسد.
جمع بندی

10دقیقه

دانش آموزان پاسخ می دهند.

نمونه سوالی ( سوالات محدود تا در کلاس پاسخ بدهند) طراحی شده را در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم و از دانش آموزان میخواهیم پاسخ های خود را بنویسند.
ارزش یابی پایانی

حل تمرین ها و ارائه آن در جلسه بعد.

حل تمرین صفحه 29 در خانه برای جلسه بعد.
دانش آموزان به پیدا کردن مثال هایی در زنگی بپردازند که مربوط به کسر ها است مثلا تقسیم کیک با دوستم و سهم هر فرد
( 1)/2 کیک)
تعین تکلیف


تعداد صفحات : 7 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود