بسم الله الرحمن الرحیم
مشخصات کلی
طرح درس
شماره طرح درس:1
تاریخ اجرا:
کتاب وپایه:ریاضی پایه چهارم
از صفحه تا صفحه 26 تا 27
مدت تدریس :45 دقیقه
تعداد دانش آموز: 25
روز اجرا:
عنوان درس: شناخت کسرها
جنسیت دانش آموز: دختر
نام ونام خانوادگی معلم:
نام دبستان: شهدای گمنام
ساعت: 8:10
مفاهیم کلیدی(عنوانهای جزیی)
چیدمان کلاس (3 دقیقه)
پیش بینی روشهای تدریس
پیش بینی وسایل آموزشی(3دقیقه)
چند قسمت ازکل_کسر_قسمت های مساوی_واحد معرفی
به صورت گروه های سه نفره، چهار نفره،پنج نفره و…
(به دلیل استفاده از گروه ها برای نشان دادن کسر تعداد گروه ها برابر نمی باشد)
پرسش و پاسخ، بحث گروهی، سخنرانی
استفاده از ویدیو پروژکتور_ دست سازه های مقوایی برای نشان دادن کسرها_ نوار کاغذی
رئوس مطالب (اهداف کلی):
اهداف جزئی:
انتظارات(اهداف رفتاری):
عرصه ها
پس از پایان درس از دانش آموزان انتظار میرود:
1- : مفاهیم موجود در شناخت کسرها را فرا بگیرند.
2-
پس از پایان درس از دانش آموزان انتظار می رود:
1-واحد کل را فرا بگیرند.
2- قسمت های یک شکل را بشناسند.
3- تقسیم بندی شکل ها را فرا بگیرند.
4_ شکل نوشتاری عددکسری را فرا بگیرند.
5- بتوانند برای ساعت عدد کسری بنویسند.
درحوزه
پس از پایان درس از دانش آموزان انتظار می رود
وظایف دانش آموزدرقبال:
تعقل:
(فهمیدن)
با توجه به تصاویر صفحه 26 بتواند به سوالات کتاب پاسخ بدهند.
بتوانند عددکسری خواسته شده در سوال های کتاب را بنویسند.
بتوانند عدد کسری را بخوانند.
بتوانند روی شکل عدد کسری خواسته شده را مشخص کنند.
بتوانند شکل رسم کنند و عدد کسری خاصی را روی آن نشان بدهند.
خدا
خلقت
خود
خلق
(
(
(
(
(
(
(
(
(
(
(
ایمان:
(نگرش)
1-دانش آموزان درک کنند که همه چیز به طور مساوی به همه داده نشده است.
2- دانش آموزان علاقه مند بشوند تا وسایل خود با دیگران را قسمت کنند.
(
(
(
(
(
(
علم:
(دانش)
1-با توجه به تصاویر عدد کسری هر تصویر رابنویسند.
2- معنای عدد کسری را توضیح دهند.
3- کاربرد کسر را توضیح دهند.
(
(
(
(
(
(
عمل:
(کاربرد)
ا1-ستفاده از درس در طبیعت
2-استفاده از درس در زندگی(تقسیم وسایل خودو…)
3-طراحی چند ظلعی ها و تقسیم آنها به طور مساوی برای نشان دادن کسرها
(
(
(
(
(
(
(
(
(
اخلاق:
1-دانش آموزان به هم احترام بگذارند و در کار گروهی مشارکت کنند.
2- به دوستانشان احترام بگذارند و وسایل آموزشی را درست بین خود تقسیم کنند.
3- وسایل آموزشی که در اختیارشان قرار گرفته را خراب نکنند.
(
(
(
(
(
(
(
فعالیت های یادگیری
فعالیت دبیر
فعالیت دانش آموز
روش تدریس
کاربرد وسایل
زمان لازم
فعالیتهای عمومی (ارتباط وانگیزه)
ابتدا معلم با سلام وارد کلاس می شود با بچه ها احوال پرسی میکند. حضور و غیاب ، بررسی غایبین جلسه گذشته
معلم چند اشکال هندسی با خود به کلاس می آورد که به قسمت های مساوی تقسیم شده است. و از دانش آموزان می خواهد که هر کدام یکی از قسمت ها را بردارند. هر دانش آموز با افرادی که شکل یک رنگ و مشابه دارند هم گروهی می شوند.
دانش اموزان هم به معلم سلام می دهند . هر دانش آموز قسمتی از هر شکل را برمیداردو کنار افرادی که شکل مشابه و یک رنگ دارند می نشینند.
اکتشافی
دفتر نمره، دست سازه های اشکال هندسی
3 دقیقه
رفتارهای ورودی وارزشیابی ورودی
1_رسش درباره اعداد میلیونی
2- پرسش در باره مقایسه اعداد
3- جمع اعداد چند رقمی را بنویسند
4- تفریق اعداد چند رقمی را بنویسند.
1-دانش آموزان باید بین اعداد داده شده (1000000 ، 56432، 1436783، 98712) دور اعداد (1000000 و1436783) خط بکشند.
2- دانش آموزان باید برای مقایسه اعداد داه شده (1357924 و 1367924) علامت < را بین اعداد بگذارد.
3- دانش آموزان باید برای جواب سوال 145+231 عدد 376 را بنویسند.
4- دانش آموزان باید برای جواب سوال
543-321 عدد 222 را بنویسند.
پرسش و پاسخ
کتاب
5 دقیقه
ارزشیابی تشخیصی
معلم چند تصویر را به دانش آموزان نشان می دهد و سوالاتی می پرسد.
1: شکل چه قسمتی از چند قسمت را نشان می دهد.
2: عدد کسرس آن را بگویید.
3: صورت کسر کدام است.
4: مخرج کسر کدام است.
1-دانش اموز باید پاسخ بدهد 2 قسمت از چهار قسمت .
2- دانش آموز باید بگوید 2/4
3- دانش آموز باید بگوید 2
4- دانش آموز باید بگوید 4
سپس با توجه به پاسخ دانش اموزان سطح آنها را مشخص می کنیم و درس را شروع می کنیم.
پرسش و پاسخ
کتاب
ب- فعالیتهای حین تدریس
آماده سازی
فعالیتهای معلم
فعالیتهای دانش آموز
کاربرد وسایل
زمان لازم
ارائه درس جدید
(تدریس درس)
به دانش آموزان می گوییم با آن تکه هایی که برداشته اند شکل هندسی را کامل کنند و هر کدام بگویند چه کسری را دارند.
سپس معلم می گوید آیا اندازه قسمت تک تک اعضای گروه با دیگر اعضا برابر است.
معلم شکل هایی را به تخته میچسباند از دانش آموزان میخواهد که عدد کسری هریک را بیان کنند.( شکل ها شامل یک دایره که به سه قسمت مساوی تقسیم شده است و یک قسمت مشخص شده، یک مستطیل که چهار قسمت است و دو قسمت آن مشخص شده،یک دایره که به 12 قسمت تقسیم شده و 7 قسمت آن مشخص شده است)
سپس به دانش آموزان می گوید که صورت و مخرج کسر را نام ببرند.
سپس معلم یک تصویری در پای تخته می کشد که به طور مساوی تقسیم نشده است و ازدانش آموزام می پرسد که آیا می توانید برای این شکل عدد کسری نوشت.
معلم می پرسد پس چطور می توانیم برای این شکل عدد کسری بنویسیم ؟
سپس معلم چند تصویر به بچه ها نشان می دهد که هیچ قسمتی از آن رنگی نشده است و به بچه ها می گوید چه قسمتی از شکل ها رنگ شده؟
سپس معلم به بچه ها می گوید که مهم نیست شکل ما چند قسمت باشد هر وقت هیچ قسمتی از آن رنگ نشده باشد صفر محسوب می شود
.
معلم می پرسد که به نظر شما مخلوط یعنی چه؟
معلم یک واحد را در سمت راست کشیده و بعد از خط معیار چند شکل کامل و یک شکل که شامل قسمتی از شکل کامل است را می کشد. از دانش آموزان می پرسد که ما بر اساس شکل معیار چند شکل کامل داریم .
سپس معلم می گوید با توجه به شکل حالا چه قسمتی از یک شکل کامل را داریم.
معلم میگوید حالا برای نشان دادن عدد کلی شکل تعداد شکل های کامل را مینویسیم و در کنارش عدد کسری شکل ناقص را و به آن عدد مخلوط می گوییم.
دانش آموزان پاسخ می دهند. ( دانش آموز می گوید یک مثلث که سه قسمت است و سهم من یک قسمت از سه قسمت است و …….)
دانش اموزان می گویند بله برابر است.
دانش آموزان با توجه به شکل ها عدد کسری را بیان میکنند. ( 7/12 و 2/(4 ) و 1/3)
دانش آموزان باید بگویند عدد بالای خط کسری صورت و عدد پایین خط کسری مخرج است.
دانش آموزان پاسخ می دهند که خیر چون به قسمت های مساوی تقسیم نشده است.
دانش آموزان می گویند که شکل را به قسمت های مساوی تقسیم می کنیم.
دانش آموزان می گویند هیچ قسمتی
دانش آموزان پاسخ می دهند ترکیبی از دو یا چند چیز
دانش آموزان با توجه به شکل تعداد شکل های کامل را می گویند. ( 2 شکل کامل)
دانش آموزان با توجه به شکل عدد کسری شکل را می گویند. ( 1/2 )
دست سازه اشکال هندسی
ماژیک و تخته
تصویر چند شکل هندسی که به طور مساوی تقسیم شده است.
ماژیک و تخته
20 دقیقه
ارزشیابی فرایندی (تکوینی)
معلم از دانش آموزان می پرسد با توجه به درس امروز مفهوم کسر یعنی چه؟
معلم از دانش آموزان می پرسد آیا 1/2 کلاس شما با 1/2 کل مدرسه برابر است؟ دلیل بیاورید.
چگونه می توانیم برای ساعت 2:15 دقیقه عدد مخلوط بنویسیم؟
معلم می گوید آیا می توان عدد کسری را بگونه ای دیگر نوشت؟
دانش آموزان پاسخ می دهند(اگر یک واحد کامل را به چند قسمت مساوی تقسیم کنیم برای نشان دادن هر قسمت از کسر استفاده می کنیم.)
دانش آموزان پاسخ می دهند که کلاس ما 20 نفر است که یک دوم آن می شود 10 نفر و کل مدرسه 200 نفر است که یک دوم آن می شود 100 پس مقدار این دو با هم برابر نیست.
دانش اموزان می گویند ساعت 2 است پس دو دور کامل زده است. همین طور یک ساعت 60 دقیقه است از 60 دقیقه 15 دقیقه گذشته پس عدد کسری می شود 15/(60 ) و برای عدد مخلوط می شود 15/(60 ) 2
دانش اموزان می گویند بله با توجه به ساعت که 12 عدد دارد و فاصله هر عدد با هم برابر است می توانیم از هر عدد به مرکز ساعت وصل کنیم و 12 قسمت مساوی داشته باشیم که دقیقه شمار ما 3 قسمت را طی کرده پس عدد مخلوطی می شود 23/12
یک ساعت دست ساز در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.
تا 5 دقیقه
ادامه تدریس
برای اطمینان از یادگیری به طور مثال در بخش مقایسه کسر ها از دانش اموزان پرسیده می شود از دانش آموزا می پرسیم که ایا 1/2 تعداد معلمان مدرسه بیشتر است یا 1/2 تعداد دانش اموزا کلاس؟ در صورت پاسخ درست به ادامه درس می پردازیم اما اگر دانش آموز پاسخ اشتباه بدهد با گسترش مسئله و راهنمایی معلم دانش اموز به پاسخ درست می رسد.
معلم می گوید تعداد معلمان مدرسه چقر است؟
معلم می گوید حالا 1/2 10 نفر چقدر می شود؟
حالا معلم می گوید تعداد دانش اموزان کلاس چقدر است؟
معلم می گوید حالا1/2 20 نفر چقدر می شود؟
حالا معلم می گوید 1/2 کدام بیشتر است؟
دانش اموز پاسخ می دهد 1/2 تعداد دانش آموزان بیشتر است.( پاسخ درست)
عدم پاسخ دانش آموز یا پاسخ اشتباه
دانش اموزان پاسخ می دهند 10 نفر
دانش اموزان پاسخ می دهند 5
دانش آمزان پاسخ می دهند 20 نفر
دانش آموزان پاسخ می دهد 10
دانش اموزان بیشتر است. 1/2 دانش آموزان می گویند
5 دقیقه
پیش بینی موارد خاص
اگر دانش آموزی در توضیح عدد های مخلوط به دلیل بلد بودن وسط حرف معلم پریدمعلم به او می گوید عدد مخلوط 2 3/(5 ) را روی محور نشان بدهد.
اگر دانش آموزی در انتهای کلاس شلوغ کرد معلم بلا فاصله جای دانش اموز را از انتها به جلوی کلاس می آورد.
اگر دانش آموزی در کلاس از درس عقب بود معلم سعی می کند در مبحث درس از دانش اموز سوال کند تا او جواب بدهد. به طور مثال معلم می گوید اگر چهار تا شکلات داشته باشیم و بین چهار دانش اموز آن را تقسیم کنیم سهم هر فرد چقدر می شود؟
دانش آموز دفتر خود را درآورده و مشغول رسم عدد مخلوط می شود.
دانش آموز به حرف معلم گوش داده و به جلوی کلاس می آید.
دانش آموز باید پاسخ دهد سهم هر فرد یک قسمت از چهار قسمت است که می شود1/4
5تا10 دقیقه
ج – فعالیتهای پس از تدریس
فعالیت های یادگیری
فعالیت دبیر
فعالیت دانش آموز
زمان
فعالیت تکمیلی (جمع بندی)
برای جمع بندی از یک دانش آموز می خواهیم که به پای تخته بیاید و از دانش آموزان می خواهیم که امروز هر نکته ای یاد گرفته اند را بگویند و آن دانش آموز همه را بر روی تخته می نویسد.
دانش آموزان پاسخ می دهند.
برای نشان دادن عدد کسری شکل باید به طور مساوی تقسیم بشود.
اگر مخرج صفر باشد عدد کسری نیز برابر صفر است.
عدد مخلوط یعنی یک واحد کامل به همراه قسمتی از یک واحد کامل
برای نوشتن عدد مخلوط اول تعداد واحد کامل را می نویسیم بعد عدد کسری را.
برای مقایسه دو عدد کسری باید واحد های یکسان داشته باشند.
اگر بخواهیم برای ساعت عدد کسری بنویسیم عقربه ساعت شمار ( کوچک تر) نشان دهنده ی عدد واحد کامل و عقربه دقیقه شمار (بزرگ تر) عدد کسری را نشان می دهد.
برای یک ساعت با توجه به عقربه دقیقه شمار می توانیم به چند صورت عدد کسری بنویسیم.
تا5 دقیقه
ارزشیابی پایانی
زهرا جان لطفا صفحه 26 کتاب را باز کن و با صدای بلند به سوالات 1 و 2 جواب بده.
ستاره جان به سوالات 3 و 4 تو جواب بده.
فطمه جان بیا پای تخته و عدد کسری1/4 و عدد مخلوط 1 2/3 را رسم کن
مریم جان بیا پای تخته و ساعت 1:30 دقیقه را رسم کن و عدد مخلوط آن را بنویس.
دانش آموز به سوال اول اینگونه جواب می دهد.
(١ یک نوار کاغذی مثل شکل مقابل بردارید. آن را از وسط تا کنید.حالا دوباره آن را تا کنید. بعد نوار را باز کنید. نوار شما به چند قسمت تقسیم شده است؟) به دو قسمت تقسیم شده است.
(2: به شکل روبه رو توجّه کنید. یک شمع از 4 شمع، روشن است. چه کسری از شمع ها روشن است؟ )یک چهارم از شمع ها روشن است.
(3: هر یک از شکل های زیر مشخّص کنید چه کسری به رنگ قرمز است) . یک چهارم ، دو پنجم، یک سوم
( 4: چه کسری از شکل های زیر قرمز است؟) هفت دوازدهم ، یک سوم
پاسخ دانش آموز:
عدد مخلوط: 1/2 1 ، 1( 30)/60
تا5 دقیقه
تعیین تکلیف
(فعالیتهای خارج از کلاس)
تکلیف گروهی:
از یک گروه ( پنج نفره ) می خواهیم که شکل هندسی پنج ظلعی، شش ظلعی، هشت ظلعی را با مقوا درست کرده و آن را به بخش های مساوی تقسیم کند و چند عدد کسری نشان دهد.
از یک گروه ( پنج نفره) می خواهیم یک ساعت دستساز طراحی کنند و با خود به کلاس بیاورند و چند عدد مخلوط را با استفاده از آن نشان بدهند.
تمرین عمومی:
حل تمرین صفحه 29 در خانه برای جلسه بعد.
دانش آموزان به پیدا کردن مثال هایی در زنگی بپردازند که مربوط به کسر ها است مثلا تقسیم کیک با دوستم و سهم هر فرد
( 1)/2 کیک)
دانش آموزان عقب تر از کلاس:
برای دانش آموز عقب تر از کلاس: هرشب 4 عدد کسری نوشته شود و برای هرکدام شکل رسم کند
دانش آموزان جلو تر از کلاس:
برای دانش آموزان بالا تر از سطح کلاس می خواهیم که تعداد 5 کسر و عدد مخلوط نوشته و هرکدام از انها را روی محور اعداد نشان بدهند.
دانش آموزان کاردستی ها را درست کرده و به کلاس می آورند.
حل تمرین های صفحه 29 و برای جلسه بعد معلم دانش آموز را به پایتخته می آورد و می گوید تمرین را با توضیح دادن حل کند.
دانش اموزان تمرین ها را در دفتر حل نموده و تمرین های دانش آموزان عقب تر از کلاس یا جلوتر در دفترشان پاسخ داده می شود به این صورت که اول نقاط قوت دانش آموز گفته شود سپس اشکال دانش آموز گرفته می شود در صورت ایراد داشتن و سپس رهنمود معلم نوشته می شود.
تا 5 دقیقه