نکات آموزشی، روش تدریس و طرح درس
کتاب: مطالعات اجتماعی
پایـه: ششم دبستان
درس 8: انرژی را بهتر مصرف کنیم.
مقدمه فصل 4
عنوان فصل 4 کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم دبستان، ایران و منابع انرژی می باشد. این فصل شامل دو درس( طلای سیاه و انرژی را بهتر مصرف کنیم ) است. برخی از ارزش ها و نگرشی های این درس عبارتند از: حساس شدن به موضوع اتلاف انرژی، تمایل به مصرف بهینه و احساس مسئولیت نسبت به حفاظت از منابع انرژی.
آنچه دنیای امروز را به حرکت در می آورد، انرژی است و ما به منابع طبیعی برای تولید انرژی وابسته ایم. با رشد سریع جمعیت جهان، تقاضا برای مصرف انرژی افزایش یافته است و مجددا با ایجاد کارخانه های جدید و تکنولوژی های جدید، تقاضا روبه روز بیشتر می شود. تقاضا برای انرژی یکی از مهم ترین چالش های دنیای امروز است به طوری که بر روابط کشورها نیز اثر می گذارد و موجودیت و حیات اقتصادی آنها به این موضوع بستگی دارد. علاوه بر آن، مصرف نامتعادل و نادرست انرژی نیز مشکلات زیادی برای بشر امروز در عرصه های گوناگون پدید آورده است.
کشور ما به علت قرار گرفتن در یکی از کانون های مهم انرژی جهان (خاورمیانه و خلیج فارس) و همچنین دارا بودن منابع سرشار نفت و گاز با مسائل مختلفی در این زمینه روبه رو است لذا با توجه به اهمیت موضوع، در این فصل دانش آموزان با انواع منابع انرژی و پراکندگی انرژی نفت و گاز در کشور و راهکارهای مصرف بهینه انرژی آشنا می شوند و لزوم مصرف صحیح را بررسی می کنند.
اهداف و انتظارات فصل 4
انتظار می رود دانش آموزان با یادگیری این درس بتوانند:
* انواع منابع عمده انرژی و نیاز به منابع هر گروه را شناسایی کنند.
* موقعیت مکانی منابع انرژی نفت و گاز ایران را روی نقشه معین کنند.
* از منابع مختلف (اینترنت، کتاب های آموزشی، پرس و جو و …) اطلاعاتی درباره انواع انرژی جمع آوری کنند.
* در مورد راه های اتلاف انرژی و چگونگی مصرف بهینه نفت و گاز به عنوان یک میراث طبیعی اظهارنظر و بحث کنند و نسبت به مصرف بهینه این منابع حساس و مسئول شوند.
* سوخت های فسیلی را با انرژی های نو مقایسه کنند.
* درباره مصرف صحیح انرژی در خانه، گزارش بدهند یا جدولی را تکمیل کنند.
* درباره مصرف انرژی در گذشته از طریق مصاحبه با افراد سالمند اطلاعاتی به دست بیاورند و مصرف را با وضع موجود مقایسه کنند.
* اشکال مصرف و منابع انرژی را درآینده (مثلاً چهل سال بعد) تجسم و درباره موضوع پیش بینی هایی بکنند.
مواد و وسایل لازم
– کتاب درسی، کاربرگه های فعالیت شماره 10، 11 و 12، بروشور برچسب انرژی، کتاب های آموزشی و داستانی درباره انرژی، نقشه پراکندگی منابع نفت و گاز در ایران.
– در صورت امکان وسایلی که با انرژی خورشیدی کار می کنند مانند ماشین حساب نوری و…
– در صورت امکان دسترسی به اینترنت (استفاده از پایگاه اینترنتی سازمان بهره وری انرژی ایران، سابا)
** در ادامه، نکات آموزشی و طرح درس برای آموزش درس 8 آورده شده است. **
پیشنهاداتی برای شروع و پیشبرد درس
* برای شروع می توانید از دانش آموزان بخواهید دوباره به نمودار گروه های عمده انرژی توجه کنند. اکنون فرق سوخت های فسیلی با انرژی های نو را برای آنها بگویید. اگر دانش آموزان وسایلی مانند اسباب بازی های نوری یا ماشین حساب دارند از آنها بخواهید به کلاس بیاورند و آنها را با وسایلی که با باتری کار می کنند، مقایسه کنند.
* از دانش آموزان بخواهید فعالیت 2 را که کاربرگه شماره 11 کتاب کار است و جنبه مقایسه دارد در کلاس انجام دهند.
نوع
معایب
مزایا
خورشیدی
هزینه تحقیقات و وسایل نصب آن گران است.
آلودگی ندارد، تمام نمی شود و قابل تجدید است.
گاز
موجب آلودگی محیط می شود. ذخیره آن تمام می شود و غیرقابل تجدید است.
ارزان است.
باد
هزینه تحقیقات و وسایل نصب آن گران است.
تمام نمی شود و قابل تجدید است، آلودگی ندارد.
آب جاری
هزینه تحقیقات و وسایل نصب آن گران است.
آلودگی ندارد. تمام نمی شود و قابل تجدید است.
انرژی هسته ای
ذخیره آن تمام می شود و غیرقابل تجدید است. زباله های اتمی برای محیط زیست خطرناک است.
انرژی بسیار زیادی تولید می کند.
* در صورتی که در مدرسه به اینترنت دسترسی دارید، به پایگاه اینترنتی سابا، (سازمان بهره وری انرژی ایران) بروید. روی صفحه اصلی در بخش کودکان و نوجوانان جورچین، قصه و بازی های جالبی در مورد انرژی وجود دارد. ممکن است این فعالیت را در درس کار و فن آوری انجام دهید و پی گیری نمایید.
* از دانش آموزان بخواهید اخبار مربوط به انرژی را در روزنامه ها و مجلات بیابند. آنها را به تابلو نصب کنید و از آنها سوال کنید از مصاحبه ای که با افراد سالخورده درباره مصرف انرژی انجام دادند چه نتیجه ای گرفته اند؟
* قبل از اینکه نکات مربوط به مصرف بهینه سوخت های فسیلی و برق را تدریس کنید به بچه ها بگویید فرض کنند در موقعیت یکی از مسئولین اداره برق یا گاز قرار دارید و می خواهید توصیه هایی به مردم درباره مصرف صحیح بکنید چه خواهید گفت؟ همفکری کنید و روی یک کاغذ بنویسید.
* بروشور برچسب انرژی را به کلاس ببرید و به آنها نشان بدهید. سپس بگویید به منزل بروند و به وسایلی که در خانه دارند مثل یخچال، ماشین لباسشویی، اتومبیل و … دقت کنند. و ببینند آیا بر روی آنها چنین برچسبی مشاهده می کنند؟ اگر بله یادداشت کنند که فلش مقابل آن برچسب چه رنگی است و چه حرفی را نشان می دهد. (B، D، C یا… ). شکل آن را نقاشی کنند و به کلاس بیاورند. به آنها آموزش دهید که چگونه برچسب انرژی به ما کمک می کند بفهمیم آیا این وسیله پرمصرف است یا کم مصرف؟
* به عنوان فعالیت خارج از کلاس فعالیت های شماره 5 و 6 مبتنی بر مهارت های کاوشگری، و مهارت های زندگی طراحی شده است. از دانش آموزان بخواهید یک هفته با همکاری خانواده، کارهایی برای مصرف بهینه انرژی انجام دهند. مثلاً لامپ کم مصرف بخرند. در یخچال را باز و بسته نکنند. لامپ های اضافی را خاموش کنند و مانند آن. ( برای جلب مشارکت والدین با خانواده ها گفت وگو کنید یا یاداشتی برای آنها بفرستید. )
نکته: یکی از اهداف مهم این درس تغییر نگرش و باور و رفتار دانش آموزان در مورد مصرف صحیح انرژی است. توصیه می شود به این هدف در فرایند آموزش توجه و دقت بیشتری داشته باشید تا در خلال فعالیت های آموزشی، مطمئن شوید که دانش آموزان نسبت به اتلاف یا هدر دادن انرژی حساس تر شده اند. این کار را در طی سال تحصیلی انجام دهید و منحصر به یک یا دو جلسه آموزشی نکنید.
* دانش آموزان باید به کمک بزرگ ترها قبض دو نوبت گاز و برق خانه اشان را بخوانند. یا اجازه دهید قبض ها را به کلاس بیاورند و با هم مقایسه کنند. به آنها نشان دهید چگونه مصرف زیاد علاوه بر تاثیرات منفی بر محیط زیست، موجب بالا رفتن هزینه خانواده می شود.
* درس را با فعالیت 7 که ممکن است در کلاس یا خارج از مدرسه انجام شود به اتمام برسانید. فعالیت 7 در واقع به منظور خلاقیت بچه ها طراحی شده است. انتظار نمی رود که همه دانش آموزان یکسان یا به طور مناسب به این فعالیت پاسخ دهند. اما عموماً بچه هایی که خلاقیت بیشتری دارند ممکن است تصورات عجیب و غریب وجالبی درباره زندگی با انرژی های نو در آینده داشته باشند. دانش آموزان را آزاد بگذارید. اگر عده ای نمی توانند خوب تصورات خودشان را بنویسند به منظور رعایت تفاوت های فردی اجازه دهید شفاهاً بیان کنند یا در قالب نقاشی، مدل و سایر روش ها، ایده های خود را بیان کنند.
* محورها و ابزارهای ارزشیابی: برای تعیین محورهای ارزشیابی از این فصل به اهداف و انتظارات یادگیری این فصل توجه نمایید و کلیه فعالیت های داخل و خارج از کلاس دانش آموز را درنظر بگیرید.
* نمونه ابزارهای ارزشیابی از این فصل:
– ارزشیابی از طریق برگه اظهارنظر خانواده
– برگه خودارزیابی که توسط معلم طراحی و به دانش آموزان داده می شود.
– انجام کاربرگه های فعالیت
– آزمون کتبی و پرسش های شفاهی
– فهرست مشاهدات از انجام فعالیت های کلاسی فردی و گروهی
– فهرست بررسی کارهای تحقیقی محوله مانند مصاحبه
دانستنی های درس
* منابع و ذخایر
منبع اصلی و اولیه انرژی زمین، تابش خورشیدی است. حاصل جمع تمام اجزای ترکیب شونده محیط شامل ماده و انرژی و اشیاء زنده و غیرزنده را ذخیره کل می گویند. اما انسان به درصد عظیمی از کل ذخایر ماده و انرژی نمی تواند دست یابد. منبع یک مفهوم فرهنگی است و ذخیره وقتی به منبع تبدیل شود که مردم با شرایط تکنولوژی آن روز بتوانند برای رفع نیازهای خود از آن استفاده کنند. سنگ چخماق یک منبع مهم در عصر حجر بود اما دو هزارسال است که دیگر استفاده ای از آن نمی شود. از این رو منابع بخشی از ذخایر هستند که تحت شرایط اقتصادی، فنی و اجتماعی خاص مورد استفاده قرار می گیرند.
* منابع تجدیدپذیر و غیرقابل تجدید
منابع تجدیدناپذیر چنان کُند تشکیل می شوند که امکان استفاده مجدد از آنها بسیار ناچیز است. برای مثال، منابع مس یا سوخت های فسیلی. منابع تجدیدپذیر خود به دو گروه تقسیم می شوند: برخی مانند آب و باد تحت تاثیر عمل انسان ها نیستند. اما برخی مانند جنگل ها به شدت تحت تاثیر عمل انسان هستند و اگرچه تجدیدپذیر هستند اما ممکن است توسط انسان ها به کلی نابود شوند.
چگونگی تدریس(طرح درس)
* هدف کلی
آشنایی با انرژی های نو و چگونگی مصرف بهینه آن ها
* اهداف جزئی
انتظار می رود که شاگردان بعد از پایان درس بدانند:
– انرژی های نو چه هستند؟
– انرژی های قبل تجدید را نام ببرند.
– انرژی غیر قابل تجدید با انرژی های قابل تجدید چه تفاوتی دارند؟
– چرا انرژی های نو را جایگزین سوخت های فسیلی کرده اند؟
– در کشور ما چگونه از انرژی های نو استفاده شده است؟
– چگونه از انرژی باد انرژی الکتریکی تولید می کند؟
– انرژی هسته ای چگونه پدید می آید؟
– فرق انرژی هسته ای با سایر انرژی ها چیست؟
– مهم ترین نیروگاه اتمی ایران در کجا واقع شده است؟
* هدف های رفتاری ورودی
انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند:
– چگونگی تشکیل سوخت های فسیلی را بیان کنند.
– موارد استفاده از منابع انرژی را بیان کنند.
– چگونگی تولید برق را بیان کنند.
– راهکار های مناسب جهت استفاده ی کمتر از سوخت های فسیلی را بیان کنند.
* هدف های رفتاری خروجی
انتظار می رود دانش آموزان بعد از پایان درس جدید بتوانند:
– انرژی های قابل تجدید را با انرژی های غیر قابل تجدید مقایسه کنند.
– در مورد استفاده از انرژی های نو در ایران توضیح دهند.
– چگونگی تولید انرژی الکتریکی از باد را توضیح دهند.
– انرژی هسته ای را با سایر انرژی ها مقایسه کنند.
– مهم ترین نیروگاه اتمی ایران را معرفی نمایند.
– حساسیت خود را نسبت به هدر رفتن انرژی نشان دهند.
– در مصرف برق صرفه جویی کنند.
* تکنولوژی آموزشی
تابلو، کتاب، ماژیک، کارت های تهیه شده ی گروه ها، کامپیوتر، ویدئو پروژکتور، ماشین حساب نوری، کاردستی باطری دار
* روش تدریس
روش بحث گروهی ، توضیحی، پرسش و پاسخ و اکتشافی
* ایجاد رابطه عاطفی
فرستادن صلوات سلام و احوال پرسی حضور و غیاب توجه به وضعیت دانش آموزان مورد دار کلاس.
* دیدن تکلیف
دیدن گزارشات دانش آموزان درباره استفاده از سوخت ها در خانه برای پخت و پز و ایجاد گرما
* ارزشیابی تشخیصی آغازین
از چند دانش آموز سوالاتی در رابطه با درس گذشته می پرسیم.
– مهم ترین منابع انرژی در دنیای امروز چه منابعی هستند؟
– میدان های نفتی جنوب غرب را نام ببرید.
– تفاوت برق حرارتی و برق آبی را بیان کنید.
– سوخت های فسیلی را توضیح دهید.
* تنظیم وضعیت کلاس
توجه به وضعیت فیزیکی کلاس از نظر نور، گرما و سرما، گروه بندی دانش آموزان
* ایجاد انگیزه
توجه به نمودار گروه های عمده انرژی و توضیح مجدد آن – پیامد های اتمام سوخت های فسیلی و قطع شدن برق منازل و کارخانه ها
ارائه درس
پس از ایجاد انگیزه و بیان پیامد های تمام شدن سوخت های فسیلی کارت های گروه های انرژی را بین گروه ها تقسیم کرده واز آن ها می خواهیم که انرژی های مربوط به کارت خود را ملاحظه نمایند و در مورد آن ها توضیح دهند سپس به معرفی منابع غیرقابل تجدید و قابل تجدید(انرژی های نو) می پردازیم و با استفاده از اسلاید ها به توضیح درس پرداخته و در جریان تدریس پرسش های مناسب را ارائه می دهیم و از آن ها می خواهیم نظرات خود را روی کارت ها نوشته و سرگروه بخواند.
سپس به توضیح انواع انرژی های نو (آب، باد، خورشید) پرداخته و به معرفی آبگرمکن های خورشیدی، نیروگاه بادی و نیروگاه خورشیدی می پردازیم. (به همراه نمایش فیلم انرژی باد و انرژی خورشیدی) در ادامه به توضیح انرژی هسته ای پرداخته ضمن سوال از دانش آموزان وگرفتن پاسخ های آنان در رابطه با اخبار انرژی هسته ای از رادیو و تلویزیون سپس به معرفی نیروگاه اتمی بوشهرپرداخته و در مورد شهید مصطفی احمدی روشن توضیح می دهیم و برای شادی روح این شهید صلوات فرستاده می شود.
در ادامه ضمن تشکر از خداوند بخاطر ارزانی داشتن نعمت هایش نظر دانش آموزان را در رابطه با چگونگی مصرف سوخت های قسیلی و راه های صرف جویی آن ها جویا شده و به توضیح راه های صرفه جویی در مصرف برق و معرفی ساعت پیک یا اوج بار پرداخته و برچسب انرژی را به کمک دانش آموزان توضیح می دهیم و در پایان به معرفی سازمان بهره وری انرژی ایران می پردازیم.
* ارزشیابی مرحله ای
– فواید انرژی های نو چبست؟
– تفاوت انرژی های نو و سوخت های فسیلی را بنویسید.
– انرژی هسته ای چه تفاوتی با سایر انرژی ها دارد؟
– شما در منزل برای صرفه جویی در مصرف انرژی های غیر قابل تجدید و برق چه کار هایی انجام می دهید؟
* ارزشیابی پایانی
– یک اسباب بازی نوری یا ماشین حساب با وسایلی که که با باطری کار می کنند چه تفاوتی دارد؟
– از انرژی خورشید به چه منظور می توان استفاده کرد؟ مثال بزنید.
– نیروگاه اتمی معروف ایران چه نام دارد؟
– انرژی هسته ای چگونه تولید می شود؟
– انجام کاربرگ شماره 11 در کلاس.
* نتیجه گیری و جمع بندی
سوخت های فسیلی غیر قابل تجدید ولی انرژی های خورشیدی، باد و آب هم قابل تجدید و هم ارزان هستند و برای گرما و تولید برق و نور استفاده می شوند. دستیابی به فن آوری هسته ای افتخاری است برای کشورایران. بیان راه های مناسب صرفه جویی از سوخت های فسیلی و برق در ساعت پیک و توجه به برچسب انرژی هنگام خرید. (دانش آموزان جمع بندی می کنند و معلم راهنمایی)
* تعیین و تکلیف
– به سایت بهره وری انرژی ایران مراجعه کرده و گزارشی از فعالیت های خود ارائه دهند. (گروهی)
– مصرف انرژی نسبت به گذشته افزایش یافته است یا خیر؟ گفتگو با افراد سالمند خانواده (گروهی)
– تکمیل کاربرگ شماره 12 (گروهی)
– مقایسه قبض آب و برق خانه (گروهی)
– نوشتن انشای تخیلی درباره سوخت های فسیلی (گروهی)
پاسخ فعالیت های کتاب
* فعّالیت 1
آیا تاکنون از وسایلی که با انرژی خورشیدی کار می کنند مانند ماشین حساب نوری استفاده کرده اید؟ اگر از این نمونه وسایل دارید به کلاس بیاورید و آنها را با وسایلی که با باتری کار می کنند، مقایسه کنید و مزیت آنها را بگویید.
توجه داشته باشید که انرژی باتری تمام می شود امّا انرژی خورشیدی تمام نمی شود. باتری استفاده شده در محیط زیست تجزیه نمی شود و آلودگی ایجاد می کند اما انرژی خورشیدی آلودگی ندارد. برای تهیه باتری باید مبلغی هزینه کرد اما انرژی خورشیدی در ماشین حساب رایگان است.
* فعّالیت 4
با افراد سالمند خانواده یا فامیل گفت وگو کنید و بپرسید در زمان گذشته، گرم کردن خانه، پخت وپز و حمل و نقل چه تفاوت هایی با امروز داشته است و آیا آنها نیز از این همه وسایل خانگی برقی استفاده می کرده اند؟
در گذشته گرم کردن خانه بیشتر با استفاده از بخاری های چوبی یا نفتی یا کرسی صورت می گرفت؛ در حالی که امروزه از بخاری های گازی، برقی، پکیج و… استفاده می کنند. در گذشته حمل و نقل با درشکه، شتر و قطار با سوخت و زغال سنگ و.. صورت می گرفت، در حالی که امروزه با هواپیما، ماشین و مترو انجام می شود. در گذشته برای پخت و پز از چراغ خوراک پزی، گاز پیک نیک و… استفاده می شده است در حالی که امروزه از انواع اجاق گاز، فِر، ساندویچ ساز و… استفاده می شود.
خیر، در زمان گذشته وسایلی بود که با نیروی دست کار می کرد (مانند هاوَن برای کوبیدن گوشت یا آسیاب سنگی برای آسیاب گندم) و از چراغ خوراک پزی استفاده می شد.
از این مصاحبه چه نتیجه ای گرفتید؟ در کلاس بیان کنید.
در گذشته از سوخت و انرژی کمتری استفاده می شد با افزایش جمعیت و پیشرفت دانش و نیاز به سرعت در زندگی، میزان مصرف سوخت و انرژی افزایش یافته است.
* فعّالیت 5
کاربرگه شماره 12 را انجام دهید.
مراقبت از مصرف انرژی: همراه با اعضای خانواده در مصرف درست انرژی همکاری کنید و در مدّت یک هفته کارهایی را که در این زمینه انجام داده اید در جدول بنویسید.
جمعه: مراقب بودیم درها باز نماند تا گرمی بخاری به هدر نرود. – لامپ های اضافی را خاموش کردیم.
شنبه: هنگام شستن ظرف ها آب را بستیم و بعد از شستن، کامل آب کشی کردیم. – تنها با یک لیوان آب مسواک زدیم.
یکشنبه: قبل از شروع ساعت های اوج مصرف (۷ تا ۱۱ شب) از ماشین لباسشویی استفاده کردیم. – همه در پذیرایی بودیم، چراغ اتاق خواب ها را خاموش کردیم.
دوشنبه: به خاطر سرمای زیاد، پرده کلفت به پنجره ها زدیم و لباس گرم تر در خانه پوشیدیم. – آبی را که در آن سبزی شسته بودیم، پای درختان باغچه ریختیم.
سه شنبه: هنگام حمام، آب دوش را یکسره باز نگذاشتیم. – همه لامپ های پر مصرف را باز کردیم و لامپ کم مصرف وصل کردیم.
چهارشنبه: ماشین را بیرون نبردیم. همگی با وسیله نقلیه عمومی سرکار و مدرسه رفتیم. – برای پختن حبوبات اوّل آنها را خیس کردیم، سپس پختیم.
پنج شنبه: برای پختن غذا از زودپز استفاده کردیم. – در ساعت های اوج مصرف برق، از اتو استفاده نکردیم.
جمعه: با خانواده برای خرید یک یخجال بیرون رفتیم و یخچالی را انتخاب کردیم که برچسب انرژی آن سبز پر رنگ (A) را نشان می دهد.
* فعّالیت 6
با کمک خانواده، قبض گاز و قبض برق خانه تان را دو نوبت بخوانید و مقایسه کنید.
پاسخ پیشنهادی: یک قبض گاز و برق مربوط به تابستان و یک قبض گاز و برق مربوط به زمستان را باهم مقایسه کردم و متوجه شدم تابستان مصرف برق زیاد بوده است (به علت استفاده مدام از کولر) و در زمستان برعکس مصرف گاز زیاد بوده است (به علت استفاده از بخاری).
نکات مربوط به مصرف درست سوخت های فسیلی و برق را بنویسید و در جای مناسب در خانه نصب کنید.
پاسخ پیشنهادی: برق ( لامپ اضافی را خاموش کنیم. – دستگاه های مثل تلویزیون، کامپیوتر و.. را وقتی به آنها نیاز نداریم، خاموش کنیم. )
سوخت فسیلی ( مراقب باشیم هنگام سوخت گیری، سوخت از باک ماشین سر ریز نشود. در صورت توقف ماشین بیش از دو دقیقه، آن را خاموش کنیم. از وسایل حمل و نقل عمومی بیشتر استفاده کنیم. از خدمات پرداخت اینترنتی و غیر حضوری بیشتر استفاده کنیم. هنگام روشن بودن بخاری پنجره ها را باز نکنیم. )
* فعّالیت 7
تصور کنید شما ٥٠ سال بعد به دنیا آمده اید و سوخت های فسیلی تمام شده و انرژی های جدید جایگزین آنها شده است. یک روز زندگی خودتان را با توجه به انرژی های نو شرح دهید و بنویسید.
پاسخ پیشنهادی: برای مثال: فقط در مواردی می توانیم از ماشین استفاده کنیم که در آن مکان نور مستقیم خورشید وجود داشته باشد.
سوالات درس به همراه پاسخ
1- مهم تریم منبع مصرف انرژی در دنیای امروز چیست؟
جواب: سوخت های فسیلی
2- چرا به منابع سوخت های فسیلی، غیر قابل تجدید می گویند؟
جواب: زیرا میلیون ها سال طول می کشد تا در اعماق زمین تشکیل شوند.
3- چرا همه ی کشورها تلاش می کنند، انرژی های نو را جایگزین سوخت های فسیلی کنند؟
جواب: چون سوخت های فسیلی غیر قابل تجدید هستند.
4- نام دیگر انرژی های نو چیست؟
جواب: انرژی های قابل تجدید
5- انرژی نو یا قابل تجدید را تعریف کنید.
جواب: انرژی های نو آن دسته از منابع انرژی هستند که تمام نمی شوند و همواره می توان از آن ها استفاده کرد. مانند انرژی خورشید، باد و آب
6- دو برتری مهم انرژی های نو را در مقایسه با سوخت های فسیلی بیان کنید.
جواب: انرژی های نو تمام نمی شوند – انرژی های نو محیط زیست را آلوده نمی کنند.
7- استفاده از انرژی های نو در کشور ما چگونه است؟
جواب: متخصصان کشور ما تلاش می کنند تا با مطالعه و تحقیق و ساختن دستگاه ها و ابزار ها، از انرژی های نو هر چه بیش تر استفاده کنند.
8- در کشور ما از انرژی خورشید چه استفاده هایی می توان کرد؟
جواب: از انرژی خورشید می توان برای گرم کردن هوا یا آب استفاده کرد و همچنین از آن انرژی الکتریکی به دست آورد.
9- برتری آبگرمکن خورشیدی بر سایر آبگرمکن ها چیست؟
جواب: محیط زیست را آلوده نمی کند و انرژی کمتری مصرف می کند.
10- از انرژی باد در چه جاهایی می توان استفاده کرد؟
جواب: جاهایی که در بیش تر اوقات سال باد می وزد.
11- از انرژی باد چه استفاده ای می توان کرد؟
جواب: انرژی باد توربین ها را به حرکت در می آورد و انرژی الکتریکی تولید می کند.