طرح درس روزانــه علوم پنجم
درس10: خاک با ارزش
نام آموزشگاه: نام آموزگار: زمان تدریس:
الهی دلی ده که شوق طاعت افزون کند
اهداف
کلی
آشنایی فراگیران با خاک
جزئی
فراگیر…
خاک را مشاهده کرده و به ارزش خاک برای جانوران و گیاهان پی می برد.
محل هایی که خاک در آنجا وجود دارد را بیان می کند و به گوناگونی خاک ها پی می برد.
بعد از مشاهده ی انواع خاک ها، آن ها را از چند جهت طبقه بندی می کند.
میزان نفوذ پذیری خاک ها را مقایسه و نتیجه را مشاهده می کند.
به فواید خاک پی برده و موارد استفاده از خاک را را ذکر مثال بیان می کند.
نحوه تشکیل خاک را توضیح دهد (دانشی)
عوامل فرسایش خاک را توضیح دهید (دانشی)
نحوه ی تشکیل گیاخاک را بگوید (دانشی)
رفتاری
مواد ایمنی و بهداشتی را هنگام استفاده از خاک رعایت می کند.
به ساخت کار دستی با خاک علاقه نشان می دهد.
انواع خاک را با هم مقایسه کند (دانشی، تحلیلی)
ارزش خاک را بداند (نگرشی)
تاثیر نوع خاک در رشد گیاه را تحت عنوان آزمایش انجام دهد (مهارتی)
موضوع تدریس
خاک با ارزش
وسایل کمک آموزشی
با مسئولین مدرسه هماهنگی لازم را انجام داده و فضایی از حیاط را انتخاب کرده و تدریس را در آنجا انجام می دهیم.
سفره یک بار مصرف، آب، مجسمه سفالی، ذره بین، چند لیوان، خاکهای مختلف
روش تدریس
مدل کلاس
مشاهده، بارش مغزی، پرسش و پاسخ، نمایش فیلم، تحقیق، تشکیل نمایشگاه
حیاط مدرسه و دانش آموزان را در گروه بندی مناسب قرار می دهیم.
مدت زمان
فعالیت های مقدماتی
برقراری ارتباط
قبل از شروع درس سلام و احوالپرسی کرده، حضور و غیاب نموده و به روحیات دانش آموزان توجه می کنیم
ارزشیابی تشخیصی
جهت ارزشیابی تشخیصی چند پرسش در کلاس مطرح می کنیم تا بتوانیم به پیش دانسته های دانش آموزان پی ببریم.
مثال:
آیا می دانید خاک چگونه بوجود می آید؟
در خاک چه چیزهایی وجود دارد؟
مجمسه ای سفالی را به کلاس آورده در مورد آن از دانش آموزان پرسش های متفاوتی می کنیم تا انگیزه ی یادگیری آن ها را افزایش دهیم.
ایجاد انگیزه
بچه ها شما تا بحال به خاک دست زده اید؟ خاک چگونه بوده است؟ خاک چگونه بوده است؟ چه استفاده هایی از خاک می کنیم؟
مقداری از خاک باغچه را به هر گروه می دهیم سپس ذرّه بینی در اختیار شان قرار داده و از آن ها می خواهیم هر آنچه را که در خاک می بینند برای اعضای گروه بگویند و بررسی کنند (جانوران، ریشه ی گیاهان، سنگ ریزه و… )
اجرای تدریس
اجرای تدریس
فعالیت ها
از دانش آموزان بخواهید به تصاویر مربوطه در کتاب دقت کنند. سپس سوالات زیر را مطرح کرده و نظر بچه ها رد در مورد آنها جویا می شویم. ( پرسش و پاسخ )
چرا گفته می شود که خاک با ارزش است
خاک برای جانوران چه اهمیتی دارد
خاک در حفظ آب چه اهمیتی دارد
خاک برای گیاهان چه اهمیتی دارد
اگر خاک نباشد چه می شود
ما انسان ها از خاک چه استفاده ای داریم
چند عدد لیوان از چند نوع خاک که بر حسب ذرات تشکیل دهنده آن ها را از هم جدا کرده ایم تهیه کرده و یک لیوان خاکی با سنگریزه های درشت، یک لیوان خاک با سنگریزه های ریزتر و یک لیوان خاک رس نرم قرار داده.
و از گروه ها می خواهیم به یک نسبت آب درون آنها بریزند و بررسی کنند که هر لیوان چه مقدار آب در خود نگه می دارد و در این باب بحث و گفتگو می کنیم. (آزمایش، بارش مغزی)
دانش آموزان را با مطرح کردن پرسش هایی به درک عمیق عظمت خلقت، قدرت خداوند و خلق هستی و انسان نیز که از خاک به وجود می آید و سرانجام به خاک بر می گردد و هدایت می کنیم.
با انجام این آزمایش میتوانیم نفوذ آب در خاک را برای بچه ها عملاً نشان دهیم. موضوع بعدی درسمان درمورد گیاخاک است.
گیاخاک باقیمانده بدن جانوران وگیاهان مرده و پوسیده می گویند. وجود گیاخاک برای کشاورزی لازم است.
عواملی که باعث فرسایش خاک میشود : آب، طوفان، سیل و…
نکته ایمنی
به دانش آموزان تذکر می دهیم بعد از بررسی خاک ها و گل بازی حتماً دست های خود را با آب و صابون بشویند.
در صورت نیاز از روی کتاب خوانده شود.
فعالیت های پایانی
فعالیت های پایانی
جمع بندی
بهتر است خلاصه درس توسط برخی از دانش آموزان بیان شود، سپس معلم در تکمیل سخنان دانش آموزان، درس را جمع بندی نماید.
ارزشیابی
1- چندنوع خاک داریم؟ آنها را با هم مقایسه کنید
2- عوامل فرسایش خاک را بیان کنید؟
3- گیاخاک را تعریف کنید؟
4- نتیجه آزمایش را بیان کنید؟
ارائه تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم که درباره ی جانورانی که از خاک استفاده می کنند، ( در مورد زندگی، نوع تغذیه و چگونگی لانه سازی آنها ) اطلاعاتی بدست آورده و به صورت مختصر آن را بنویسند. ( اختیاری )
معلم از دانش آموزان میخواهد نتایج آزمایشها و پاسخ پرسش ها را در دفتر علوم بنویسند.
یکی از موضوعات زیر را انتخاب کرده و در موردش تحقیقی بنویسید ( اختیاری )
1- میزان تاثیر خاک را درکشاورزی توضیح دهد.
2- کاربرد خاک را در زندگی بیان کند.