تارا فایل

طرح درس ریاضی دوم ابتدایی- آموزش اعدا سه رقمی


" بنام خدا "
نام درس: ریاضی دوم ابتدایی نام معلم: ……………
نام مدرسه: ……………………..
موضوع درس: اعداد سه رقمی تاریخ تدریس: ………. مدت زمان تدریس: 30 دقیقه
تعداد دانش آموزان: 20 نفر شماره فصل: 4 پایه: دوم ابتدایی

مشخصات کلی
هدف کلی:
آشنایی دانش آموزان با عددهای سه رقمی

اهداف جزئی:
1- معرفی پول.
2- آموزش اعداد سه رقمی.
3- حل مسئله از طریق حذف حالت های نامطلوب.
4-آمادگی برای جمع و تفریق اعداد سه رقمی.
اهدف رفتاری:
1-دانش آموزان اعداد سه رقمی را بشناسند.
2-دانش آموزان اعداد سه رقمی را به ترتیب باعدد و حروف بنویسند.
3-دانش آموزان از بسته های ده تایی، بسته صد تایی درست کنند.
4-دانش آموزان بتوانند عدد صد را در جدول ارزش مکانی قراردهند.
5-دانش آموزان مفهوم عدد صد را بشناسند.
6-دانش آموزان ارزش عدد صد را در زندگی روز مره بدانند.

تعیین اهداف

بسته های یکی، ده تایی، صدتایی، کارت اعداد،کتاب،گچ، تخته.
وسایل آموزشی

دانش آموزان را با توجه به تعداد، به گروه های 5 نفری تقسیم می کنیم.
فضا و مدل کلاس
سلام و احوال پرسی، دقت در وضع روحی و روانی و جسمی دانش آموزان، تلاوت سوره توحید توسط دانش آموز، حضور و غیاب، بررسی تکالیف جلسه قبل.
امور مقدماتی

دادن کارت اعداد به گروه ها و ساختن اعداد دو رقمی

ارزشیابی شخصیتی
معلم با یک بسته صدتایی وکارت هایی که روی آن صفر و یک نوشته شده است واردکلاس می شود تا برای شروع درس جدید ایجاد انگیزه کند. دانش آموزان از معلم می پرسند که آن ها چیست؟ و معلم با گفتن این که امروز بعد از درس متوجه می شوید این وسایل چه هستند؟ در آن ها ایجاد علاقه و انگیزه می کند.
ابتدا کارت اعداد را به گروه ها می دهد تا اعداد دو رقمی را با آن ها بسازند.
سپس از بچه ها کمک می گیرد و دو نفر از دانش آموزان را پای تخته می خواند و به هرکدام بسته های یکی و ده تایی را می دهد تا عدد99 درست شود. سپس به دانش آموزی که اسمش اسما است که درخانه ی یکی ها است، یکی دیگر هم می دهد تا یکی های اسما ده تا شود و اشاره می کند10تا یکی یک بسته ی ده تایی می شود و یکی ها را می گیرد و یک بسته ده تایی می دهد و می گوید آیا یک بسته ده تایی درخانه ی یکی ها جا می گیرد و دانش آموزان پاسخ می دهند خیر و معلم می گوید پس چکار کنیم؟
بچه ها می گویند باید درخانه ده تایی ها قراردهیم و ده تا یکی را به خانه ده تایی ها می دهند و برای یکی ها چند تا می ماند، هیچی یعنی صفر تا وگردن آویزی را که عدد صفردر آن نوشته شده به گردن اسما خانم می اندازد. سپس به ده تایی ها اشاره می کند و می گوید چندتاده تایی داشتیم؟9 تا، حالایک ده تایی دیگه هم اسما به خانه ی ده تایی ها داد، سایرا خانم درخانه ی ده تایی هاچند تا بسته ی ده تایی دارد؟دانش آموزان جواب می دهند10تا بسته ی10تایی.معلم می پرسد آیا 10تا10تا در خانه ی ده تایی ها می تواند باشد؟ دانش آموزان: خیر. معلم: پس چکارکنیم؟
و در این لحظه عدد صد را معرفی می کند. در کنار خانه ی یکی ها و ده تایی باید یک خانه ی دیگر هم بسازیم به نام صدتایی و دانش آموز دیگری را به نام مریم می آورد تا خانه ی صدتایی را بسازد و خانه ی ده تایی ها خالی می شود وگردن آویزی را که صفر روی آن نوشته شده به گردن سایرا می اندازد و معلم اشاره می کند10 تا بسته ی10تایی چند تا می شود و صدتا(100)را با صدای بلند تکرار می کند و دانش آموزان نیز همراه معلم تکرارمی کند وگردن آویز شماره یک را برگردن مریم می اندازد و اشاره می کند یک بسته ی صد تایی. سپس از دانش آموزان می خواهد که به اعداد روی کارت ها دقت کنند و می گوید این اعداد چه عددی نشان می دهند. بچه ها همگی با هم عدد صد(100).
بعد به یکی ها اشاره می کند و101،102،103،….را نیز نشان می دهد.سپس معلم بین دانش آموزان مسابقه برگزار می کند وکارت هایی می دهد که روی آن ها سوال نوشته شده است. بچه ها با اشتیاق و شوق و ذوق بسیار مسابقه را برگزار می کنند(سوال مسابقه ترتیب اعداد از98 تا110 ) می باشد.
بعد از دانش آموزان می خواهد ص60 کتاب را بازکنند و تمرین های کتاب را گروها باهم حل کنند. بعد دوباره به کمک چینه ها و بسته های یکی دوتایی صدتایی اعداد سه رقمی را نشان دهند.
مرحله نیمه مجسم: با استفاده از پاور پوینت عدد صد و اشاره به تخته و نوشته های روی آن.

ارائه درس

نوشتن و حل کردن تمرین های ص61 کتاب در دفتر برای خانه

ارائه تکلیف
با ذکر صلوات وقت کلاس را به پایان می رسد.
خاتمه


تعداد صفحات : 3 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود