بسمه تعالی
مشخصات کلی : طرح درس روزانه
1- نام درس فارسی
2- موضوع درس امدادگران
3- پایه دوم
4-مقطع تحصیلی مهارتهای حرفه ای
5- تعداد مهارت آموزان 6 نفر
6- مدت تدریس 30 دقیقه
7- مدل کلاس گروههای کوچک
8- نام دبیر زکیه ایلی کیان
9- نام آموزشگاه حاج احمد سوادی
10- تاریخ تدریس ……..
1- آشنایی با سازمانهای امدادگر و کار آن ها ( حیطه شناختی )
2- تقویت مهارت خواندن و نوشتن صحیح کلمات درس ( حیطه روانی – حرکتی )
3- علاقه مند شدن جهت کمک به همنوعان ( حیطه عاطفی )
1- با سازمان هلال احمر آشنا شود .
2- با صلیب سرخ آشنا شود .
3- با کمیته امداد امام خمینی (ره) آشنا شود .
4- با کار امدادگران آشنا شود .
5- با معنی کلمات جدید آشنا شود .
– سازمان های امدادگر را نام می برد . ( دانش )
– مواقع کمک رسانی امدادگران را بیان می کند . ( دانش )
– انواع کمک رسانی امدادگران را بیان می کند .( دانش )
– نام سازمانهای کمک رسانی در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی را بیان می کند . ( دانش )
– با دیدن علامت سازمان , نام آن را بیان می کند . ( دانش )
– با ذکر نام سازمان علامت آن را از بین دیگر علامت ها جدا می کند .( تجزیه و تحلیل )
– کلمات جدید درس را معنی می کند .
( حیطه روانی – حرکتی )
– متن درس را به طور صحیح می خواند . ( تقلید )
– کلمات و جملات آموخته شده را به طور صحیح می نویسد . ( تقلید )
حیطه عاطفی
– در کمک کردن به همنوعان خود علاقه نشان می دهد . ( ارزش گذاری )
– برای کمک به دیگران پیش قدم می شود . ( ارزش گذاری )
هدف های رفتاری
– امداد گران را دیده ولی با کار آن ها آشنا نیست .
– کلمات جدید درس را شنیده و یا خوانده ولی معنی آنها را نمی داند .
– علامت سازمان ها را دیده ولی ارتباط آن ها را با سازمان ها نمی داند .
ارزشیابی تشخیصی : نتیجه
– حوادثی مانند سیل – زلزله – آتش سوزی – جنگ را نام ببرد . +
– خطرات بروز این حوادث را بیان کند . +
– نام گروه های امدادگر را می گوید . –
– کار گروه های امداد گر را می گوید . –
ارائه درس جدید :
درس را به شیوه پرسش و پاسخ در مهارت آموزان ایجاد می کنیم تا نسبت به شروع درس علاقه مند شوند و در این راستا فعالیت ها عبارتند از :
فعالیت های معلم
فعالیت های مهارت آموز
زمان
معلم داخل کلاس است . سلام , وقت به خیر
حضور و غیاب,احوالپرسی,توجه به حالات روحی و روانی مهارت آموزان , پرسیدن تاریخ و نوشتن آن پای تخته
شروع درس با نام خدا – بچه ها قرار بود برای امروز تصاویری از حوادث سیل و … بیاورید .
معلم تصاویر را گرفته آن هارا تشویق می کند .
بچه ها درس قبلی در مورد چه بود ؟
شعر آب را دسته جمعی بخوانید .
تشکر از بچه ها به خاطر خواندن شعر
ورود به کلاس با رعایت نظم
سلام – احوالپرسی
پاسخ دادن
ارائه تصاویر از سیل – زلزله آتش سوزی
آب
اول من آب بودم بودم میان دریا
بعداً بخار گشتم رفتم به آسمان ها
در آسمان آبی یک تکه ابر بودم
با شور و شوق بسیار رفتم به آن رسیدم
باران شدم چکیدم
فعالیت های معلم
فعالیت های مهارت آموز
زمان
معلم چند سوال در مورد شعر از گروهها می پرسد.
– بخار به چه تبدیل می شود ؟
– باران از چه می بارد ؟
– اگر باران شدید ببارد ممکن است چه اتفاقی بیفتد ؟
– سیل چه میکند ؟
– بچه ها شما توی تصاویری که آورده اید چه می بینید؟
– معلم تصاویر را نشان می دهد .
– امروز می خواهیم ببینیم وقتی این حوادث پیش می آید چه کسانی به ما کمک می کنند .
برای همین در درس امروز ما که امدادگران است از چند مهمان دعوت کرده ایم تا شما با آنها و کارشان آشنا شوید . ( نوشتن موضوع روی تابلو )
– از مهمانان دعوت می کنیم به کلاس بیایند .
با هم مشورت می کنند و پاسخ می دهند.
پاسخ می دهند .
گروه نمایش : سه مهمان و یک مجری داریم .
1- مهمانی با علامت و لباس مخصوص هلال احمر و جعبه کمک های اولیه
2- مهمانی با علامت کمیته امداد امام (ره) و یک صندوق صدقات
3- مهمانی با علامت صلیب سرخ و با ماشینی با علامت صلیب سرخ
یکی از بچه های کلاس مجری است .
فعالیت مجری و گروه نمایش
فعالیت های مهارت آموز
زمان
وارد کلاس می شوند – سلام احوالپرسی , معلم از آنها تشکر می کند.
از مجری می خواهد بیاید و سوالاتی از آنها بپرسد :
– شما کجا کار می کنید ؟ اولی سازمان هلال احمر – دومی کمیته امداد . سومی . من در سازمان صلیب سرخ کار می کنم البته سازمان ما در ایران نیست ما در کشورهای دیگر سازمان داریم .
دقت و توجه به نمایش .
فعالیت مجری و گروه نمایش
فعالیت های مهارت آموز
زمان
مجری : کار شما چیست ؟ همه با هم می گویند , ما امدادگر هستیم
لطفاً درباره ی کارتان توضیح دهید ؟
مهمان اول : امداد یعنی کمک و یاری , امدادگر کسی است که به مردم کمک و یاری می رساند اگر زمانی خدای ناکرده در کشور ما اتفاقی مثل سیل و زلزله و… بیفتد ما به کمک مردم آن منطقه می رویم و به درمان آنها مشغول می شویم . این سازمان در کشورهای اسلامی وجود دارد .
مهمان دوم : کمیته امداد امام خمینی در تمام مدت سال کمک هایی را که جمع آوری کرده بین خانواده های نیازمند تقسیم می کند .
مهمان سوم : زمانی که حادثه ای در جایی اتفاق می افتد . مردم به تنهایی نمی توانند کاری انجام دهند این سازمان برای نجات جان مردم به کمک آنها می رود . این افراد قبلاً آموزش دیده اند . ( در صورت لزوم توضیحات دیگر هم می دهد )
مجری : درباره ی وسایلی که همراه خودتان آورده اید توضیح دهید .
اولی : این جعبه ی کمک های اولیه است . که هلال احمر در اختیار ما می گذارد تا با استفاده از آن به مجروحان حادثه کمک کنیم . ضمناً ما وسایلی مانند , چادر – پتو – غذا – نیز برای آنها می بریم . ما حتی اگر در کشورهای دیگر هم لازم باشد به کمک آنها می رویم .
ضمناً این لباس تن من هم مخصوص امدادگران است تا به راحتی در منطقه شناخته شوند .
دومی : کمیته امداد امام خمینی ( ره ) این صندوق صدقات را در سراسر کشور در خیابان ها نصب کرده تا مردم صدقات و نذوراتشان را داخل آن بیندازند و ما لین کمک ها را جمع آوری می کنیم و به مردم نیازمند می دهیم . ما بعضی اوقات به مردم کشورهای دیگر هم کمک می کنیم .
دقت وتوجه
فعالیت مجری و گروه نمایش
فعالیت های مهارت آموز
زمان
سومی : این آمبولانس است که علامت صلیب سرخ دارد . با این مجروحان حادثه دیده را به بیمارستان ها می بریم . البته این سازمان یک سازمان جهانی است و در کشورهای دیگر است ولی اگر در کشوری اتفاقی بیفتد ما به آنها کمک می کنیم . ( در صورت لزوم توضیحات دیگر را مهمانان می دهند )
مجری : خیلی ممنون سوالات من تمام شد .
دقت و توجه
فعالیت های معلم
فعالیت مهارت آموزان
زمان
معلم : از مهمانان تشکر می کنم و از آنها قول می گیرد اجازه بدهند یک روز بچه ها به این سازمانها بیایند و کارهای دیگر آن ها را از نزدیک ببینند. ( کمیته امداد و هلال احمر ) آن ها ضمن قول دادن وسایل کارشان را به یادگاری در کلاس می گذارند .
نوشتن مطالب روی تابلو : از گروهها می پرسد .
گروه 1 مهمانان ما از کدام سازمان ها بودند ؟ تصاویر را نصب می کند و می نویسد .
گروه 2 چه موقعی به مردم کمک می کردند ؟ نوشتن جواب و نصب تصاویر چه کمک هایی می کردند .
گروه 3 – چه نتیجه ای از درس امروز می گیریم ؟ بعد از هر پاسخ تشویق می شوند . بچه ها ما هم باید سعی کنیم با کمک های خود به مردم دیگر یاری برسانیم . چون شعری به ما می گوید . چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضو ها را نماند قرار تو کز محنت………
کمک به حادثه دیده ها فقط کار این سازمانها نیست , ما هم باید کمک کنیم پس من این صندوق را در سالن مدرسه بعداً نصب می کنم تا هر کس توانست کمک هایش را داخل آن بیندازد . حالا کتاب ها را باز کنید .
تشویق گروه نمایش
پاسخ دادن
پاسخ دادن
پاسخ دادن
گشودن و خط بردن از روی کتاب
فعالیت معلم
فعالیت مهارت آموز
زمان
بچه ها اگر معنی کلمه ای را نمی دانید زیر کلمات را خط بکشید و بعد از درس معلم بپرسید . معلم معلم از روی درس رسا و بلند می خواند . اگر بچه ها معنی درس را پرسیدند معنی آن را از خود بچه ها با راهنمایی و هدایت آنان می پرسد . و کلمه را با معنی روی تابلو می نویسد و گر نه معلم اشاره به کلمات ستاره دار کرده و آنها را معنی می کند .
بچه ها حالا مسابقه داریم . خوب دقت کنید تابرنده شوید .
1- متن را بین گروه ها تقسیم می کند و از اعضای گروه می خواهد متن را به ترتیب بخوانند . گروهی که کمترین اشتباه در خواندن را داشت امتیاز می گیرد .
2- نوشتن سه سوال از روی برگ کاغذ و هر گروه یک سوال را بردارد . و با مشورت هم پاسخ دهند و جواب های درست هم امتیاز دارد .
*بچه ها اگر سوالی دارید بپرسید .
شرکت در مسابقه
تشویق گروه یا گروههای برنده
1- سر گروهها با دیگر اعضای گروه خواندن و نوشتن متن را کار کنند .
2- درس را در منزل با صدای بلند برای مادرشان بخوانند .
3- بعد از بازدید از کمیته امداد و هلال احمر گزارشی از فعالیت های آن ها بنویسند و بیاورند .
خسته نباشید . صلوات
1- امداد گران برای مردم سیل زده چه چیزهایی آورده بودند ؟
2- به کسانی که بعد از حادثه برای کمک به مردم می روند چه می گویند؟
3- در کشور ما چه سازمان هایی هنگام نیاز به مردم کمک می کنند؟
9