تارا فایل

طرح درس علوم سوم با روش حل مسئله اندازه گیری مواد


مشخصات کلی
به نام او…
مشخصات طرح درس
طرح درس علوم سوم دبستان
عنوان درس:اندازه گیری مواد
مدت زمان تدریس: 45 دقیقه
روش تدریس: حل مسئله

اهداف کلی
دانش آموزان با اندازه گیری مایعات و جامدات آشنا شوند.
اهداف جزئی
– دانش آموز با جرم آشنا شود.
– دانش آموز با لیتر به عنوان واحد اندازه گیری مایعات آشنا شود.
– دانش آموز با کیلو گرم و گرم به عنوان واحد اندازه گیری جامدات آشنا شود.
اهداف رفتاری
دانستنی ها
با جرم اجسام آشنا شود
با لیتر آشنا شود.

نگرش ها
به کاربرد ترازو در زندگی انسان فکر کند.

مهارت ها
به نحوه ی ساخت ترازو و اندازه گیری جرم اجسام آشنا شود.

وسایل و رسانه ها
لیوان کاغذی، نخ، سوزن، گیره، ترازو
مبانی نظری تدریس و روش تدریس
روش حل مسئله
مدل کلاس و گروه آموزشی
گروهی. تصادفی.
ارزشیابی تشخیصی
دانش آموزان به سوالات زیر پاسخ دهند:
برای اندازه گیری جرم از چه چیزی استفاده می شود.
زمان: 3دقیقه

ایجاد انگیزه

معلم ابتدا با ترازوی اندازه گیری وزن وارد کلاس می شود.
به دانش آموزان اعلام می کند که می خواهد جرم آنها را اندازه گیری کند.
به نوبت دانش آموزان می آیند و جرمآن ها اندازه گیری می شود.

حال معلم به دانش آموزان می گوید که
ما در زندگی روزمره به اشتباه می گوییم که ترازو وزن اجسام را اندازه گیری می کند.
بهتر است بگوییم جرم را اندازه گیری می کند.

(زمان: 5دقیقه)

فعالیت های معلم و شاگردان بر اساس روش حل مسئله

فعالیت های معلم
فعالیت های دانش آموزان
طرح مسئله:
معلم از دانش آموزان می پرسد مایعات را چگونه اندازه گیری می کنند.
(به دانش اموزان دو پارچ آب می دهیم و از آنها می خواهیم:
در گروه های خود مشورت کنید و مقدار آب داخل این پارچ را با هر روشی که دوست دارید اندازه بگیرید.

در آخر این مسئله مرح می شود که برای اندازه گیری حجم مایعات از چه کلمه ای استفاده می شود؟
و بعد به این سوال پاسخ دهند که:

آیا می توانید نشان دهید ترازو چگونه ساخته شده و چه کاربرد هایی دارد؟
(زمان: 10 دقیقه)

دانش آموزان در مورد سوال فکر می کنند.
در گروه های خود قرار می گیرند و با هم مشورت می کنند.
شور و شوقی گروه ها را فرا می گیرد.
هر گروه با همکاری همدیگر با لیوان های خود مقدار آب را اندازه گیری می کنند.

جمع آوری اطلاعات
دانش آموزان به کتاب خود یا کتاب های علمی مراجعه می کنند.
(زمان: 5دقیقه)

دانش آموزان با تحقیق در می یابند که حجم مایعات را با لیتر بیان می کنیم.

فرضیه سازی

دانش آموزان در مورد ساخت ترازو فرضیه می سازند:
ن: 2 دقیقه)

با توجه به اطلاعاتی که هر دانش اموز دارد برای ساخت ترازو پیشنهاداتی می دهند
آزمایش فرضیه
با توجه به پیشنهادات هر دانش آموز گروه ها به ساخت ترازو می پردازند
زمان: 7 دقیقه)
در این مرحله دانش آموزان با ساخت ترازو با نحوه ی کار آن آشنا می شوند.
نتیجه گیری
از دانش آموزان می خواهیم فرضیه های خود را بررسی کنند و نتیجه گیری کنند.

(2 دقیقه)
نتیجه می گیریم:
همه ی اجسام از ماده تشکیل شده اند . مقدار ماده ی تشکیل دهنده ی هر جسم را جرم جسم می گوییم.
گروهی دیگر:
جرم جسم را با ترازو اندازه گیری می کنند.
معمولا مقدار جرم مواد را با گرم یا کیلوگرم بیان می کنند.
نیچه می گیریم همه ی اجسام به یک صورت نور را بازتاب نمی دهند.
ارزشیابی
جرم چیست؟
حجم مایعات را با چه کلمه ای بیان می کنیم؟

(2دقیقه)
در طول انجام مراحل درس دانش آموزان زیر نظر ارزشیابی تکوینی هستند و همکاری ها و نظرات آنها در ارزیابی مستمر آنها تاثیر دارد.
در این مرحله با توجه به اینکه اطلاعات کسب شد، کاوش انجام شد و دانسته هایی به دانش آموزان اضافه شد. حال نوبت به این می رسد که دانش آموزان ارزیابی شوند و در صورتی که نیاز باشد خطا ها رفع گردد:

تعیین تکلیف (تمرینی، بسطی، خلاقیتی، آماده سازی)

برای جلسه ی بعدی ججرم اعضای خانواده ی خودتان را اندازه بگیرید و در دفتر یادداشت کنید و به کلاس ارائه دهید.


تعداد صفحات : 2 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود