تارا فایل

طرح درس روزانه اقتصاد دهم انسانی




طرح درس روزانه درس اقتصاد
مشخصات کلی
شماره طرح درس: دو
موضوع درس: انتخاب نوع کسب و کار
تاریخ اجرا: 1402
مدت اجرا: 45 دقیقه

مجری:
کلاس: دهم
تعداد فراگیران: 25
مکان: دبیرستان:مفتح
الف: قبــل از تـــــــدریــس
اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقه بندی جدید بلوم
سطح هدف
اهداف و پیامدها
هدف کلی
آشنایی با انواع کسب و کار
اهداف مرحله ای
-کدوم کسب و کار را انتخاب کنیم.
-آشنایی با مزایا و معایب انواع کسب کار.
-چه ایده ای برای کسب و کار خود دارید.
هدف های رفتاری آموزشی
اهداف (با رعایت توالی محتوای درسی)
انتظارات در پایان آموزش
حیطه و سطح در بلوم
عناصر برنامه درسی ملی
تعقـل، ایمـان، علـم، عمـل و اخـلاق

عنصر
عرصه ارتباط با

خدا
خود
خلق
خلقت

انواع کسب و کار را نام ببرد.
شناختی
علم عقل
ن
*

با انواع کسب و کارها آشنا می شود.
شناختی-دانشی
علم عقل

*

مزایا و معایب کسب و کار شخصی را بیان می کند.
شناختی ارزشیابی و قضاوت
علم عقل

*

مزایا و معایب کسب و کار شراکتی را بیان می کند.
شناختی ارزشیابی و قضاوت
علم عقل

*

مزایا و معایب کسب و کار شرکتی را بیان می کند.
شناختی ارزشیابی و قضاوت
علم عقل

*

مزایا و معایب کسب و کار تعاونی را بیان می کند.
شناختی ارزشیابی و قضاوت
علم عقل

*

مزایا و معایب موسسات غیر انتفاعی و خیریه را بیان می کند
شناختی ارزشیابی و قضاوت
علم عقل

*

رئوس مطالب

کدوم کسب و کار -کسب و کار شخصی-شراکتی-شرکتی-تعاونی-موسسات غیر انتفاعی و خیریه
مواد و رسانه های آموزشی

وایت برد- ماژیک- ویدئو پروژکتور- لبتاب- تلفن همراه- کتاب-تصاویر کتاب-اسالید- فیلم آموزشی- نرم افزار شاد- تصاویر مرتبط با درس
پیش بینی رفتار ورودی
در درس قبلی با مفهوم کسب و کار و آشنا شده است.
با انواع کسب و کار و مزایا و معایب ها آنها آشنا شده است.
ایجاد ارتباط اولیه
سلام و احوال پرسی-با خوشرویی وارد کلاس شدن- حضور و غیاب- دلیل غیبت دانش آموزان در جلسه گذشته- دیدن تکالیف- برقراری رابطه عاطفی با بیان داستان – نوشتن به نام خدا در پای تابلو.
فعالیت فراگیر: پاسخ دادن دانش آموزان با سلام و لبخند.
زمان: دو دقیقه
گروه بندی، مدل و ساختار کلاسی
دانش آموزان به5 گروه 5 نفره با تخصیص شماره 1 و 2 و3 و4و5تقسیم می شوند. سرگروهها مشخص می شوند. دانش آموزان میتوانند به صورت گروهی ابهامات و سوالهای خود را (حضوری و مجازی( برطرف کنند و تکالیفشان را انجام دهند و جلسه آینده تکالیف خود را ارائه می دهند.

روش ایجاد و تداوم انگیزه
تعمیم مباحث درسی به دنیای واقعیت و به کاربستن آنها در جامعه و حائز اهمیت بودن نکات و مطالب درس حتی برای آینده شغلی خود دانش آموزان. دانش آموزان در سال دهم باید با مسائل اقتصادی جامعه آشنا شوند و آگاهی های الزم را برای حضور در جامعه به عنوان شاغلین آینده (کارمندان و کارآفرینان و..) کسب نمایند. زیرا به کاربردن علم و دانش و کسب درآمد از اهداف بسیاری از دانش آموزان است. در نهایت از دانش آموزان جویا می شویم که در آینده دوست دارند در کدوم گروه کسب و کار شاغل شوند.
زمان:دو دقیقه
ارزشیابی آغازین
پرسش دانش آموزان از درس گذشته: از دانش آموزان خواسته می شود کسب و کار و کار آفرینی را بازگو کنند.
ویژگی های مشترک کار آفرینان را بیان کنند،هزینه تولید را تعریف کنند و نحوه محاسبه سود و زیان یک شریک تولیدی را بازگو کنند.
زمان: دو قیقه
روش های تدریس

روش تدریس : نمایش فیلم. توضیحات دبیر، بحث و مشارکت گروهی، پرسش و پاسخ، حل مسئله، تصاویر و تحلیل و بررسی و سخنران.

ب: فعالیت های مرحله حین تدریس
آماده سازی
بازدید تکالیف: بچه ها قرار بود بعضی گروها ایده یک کسب و کار ارائه دهندو بعضی دیگر از گروهها یک کسب و کار از نزدیکانتان خود را مورد بررسی قرار دهند حال ببینیم کدام گروه کار خود را به خوبی انجام داده است و به گروه ها امتیاز دهیم. پرسش سوالاتی از مفاهیم اولیه و آغازین درس برای درگیر کردن ذهن دانش آموزان برای شروع تدریس مانند:بچه ها کسی میدونه بگه ما چند نوع کسب و کار داریم؟
زمان :پنج دقیقه
ارائه درس جدید
فعالیت های معلم- دانش آموز: این فعالیت ها به صورت تلفیقی مطرح می شود و تفکیک آن به معنای مجزا بودن فعالیت های معلم و دانش آموز است و منطقی به نظر نمی رسد و به همین خاطر از خط چین استفاده شده است.

فعالیت های معلم- دانش آموزان
فعالیت های دانش آموزان

در منزل: ارسال فیلم و یا پاور های درس – دیدن آنها به دفعات دلخواه و با دقت

در کلاس: رفع اشکال و پرسش از مطالب ارسالی – پرسش سوالها و اشکالات و پاسخ و بحث

مدت زمان: 20دقیقه

در کلاس: در این درس با انواع کسب و کارها و مزایا و معایب آنها آشنا می شویم بچه ها بطور کلی ما پنج نوع کسب و کار داریم:
1-کسب و کار شخصی 2-کسب و کار شراکتی 3-کسب و کار شرکت 4-کسب و کار تعاونی 5-کسب و کار غیر انتفاعی و خیریه

1-کسب و کار شخصی:کسب و کار شخصی متعلق به یک شخص است. امروزه اکثر کسب و کارها تو کشور خودمون شخصی اند مثل کسب و کار هایی که بعضی از اعضای خانوادتون دارند یعنی چی؟یعنی کوچک مقیاس هستند و تو خیلی از بخش ها مانند کشاورزی،صنعت ،مخصوصا خدمات حضور دارند .مکانیکی ها،بنگاههای معاملاتی،دندان پزشکی ها ،وکالت نمونه هایی از کسب و کار های شخصی هستند .بچه ها به نظرتون کسب و کار شخصی چه مزایا و معایبی می تونه داشته باشه؟
مزایا:یک)راه اندازی نسبتا آسان و هزینه های اندک 2)آزادی عمل و سهولت در تصمیم گیری
معایب:یک)بار سنگین مسئولیت دو)مشکل تامین مالی.
2-کسب و کار شراکتی:کسب و کاری متعلق به دو نفر یا بیشتر است که شریک نامیده می شوند و هر کدام هم متناسب با سهمشان در سود و زیان کسب و کار سهیم هستند.
بچه ها خیلی از کسب و کارها رو باید بصورت شریکی انجام داد برخی مغازه ها ،رستوران ها و پیمانکاران اینا مثالهایی از کسب و کار شراکتی هستند مزایا و معایبی هم دارند به نظرتون چی می تونه باشه؟
مزایا: یک)دسترسی به منابع و سرمایه های مالی بزرگتر دو)تقسیم بار مسئولیت
معایب: یک)اختلاف نظر شرکا با همدیگر دو)مسئولیت نامحدود در مقابل بدهی ها و دعاوی.
3-شرکت:بچه ها تصور کنید مدتی بعد از راه اندازی کار شخصی تون خیلی موفق بودید وافق های بزرگتر و فرصت های بیشتری برای کسب سود برای خودتون می بینید و دوست دارید به افراد بیشتری خدمات ارائه بدید در این حالت شما باید به فکر تاسیس یک شرکت باشید.
شرکت:کسب و کاری است که خودش هویت قانونی دارد یعنی قانون باهاش مثل یه فرد یا انسان رفتار می کند .مهمترین آنها شرکت های سهامی هستند و بهدو دسته سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می شوند،بنظرتون چرا دولت با شرکت ها مثل انسان رفتار می کند؟جدا از این که شرکت ها تعهدات خاصی دارند دولت با این کار به سرمایه گذارن اطمینان می دهد و کمک می کند تا فریب نخورند یعنی از سرمایه گذاری که کردند خیالشون راحت باشه.بچه کیا تو کلاس خودمون کد بورسی دارند؟بچه ها شما وقتی سهام یک شرکت را می خرید یعنی مالک بخشی از اون شرکت هستید و در سود و زیان شریک هستید.
مزایا و معایب ایجاد شرکت:
مزایا:یک)مسئولیت محدود برا سهامداران دو)امکان افزایش سرمایه و تامین مالی بانکی
معایب:یک)هزینه راه اندازی بالا دو)تاخیر در تصمیم گیری
4_تعاونی:شرکت تعاونی کسب و کاری است که با هدف تامین نیازمندی های اعضا تشکیل می شود و به بهبود وضعیت اقتصادی آنها کمک می کند،در واقع تو تعاونی ها اعضا میان به هم کمک می کنند مثل تعاونی کشاورزی .

5_موسسات غیر انتفاعی و خیریه:بطور خیلی ساده یعنی هدفشون کسب سود و تجارت نیست بلکه اغلب در زمینه های انسانی و اجتماعی ماموریت دراند مانند خیریه هاو….و محدوده عمل یا کارشون گاهی محلی ،ملی وحتی جهانی است .

فعالیت های خلاقانه دانش آموزان
تجزیه و تحلیل ایده کسب و کار دانش آموزان
بیان نقاط صعف و قدرت ایده دانش آموزان

ج: فعالیت های تکمیلی
ارزشیــابـــــی
الف: تکوینی (در جریان تدریس)
پرسش انواع کسب کارها
مزایا و معایب انواع کسب و کارها
تفاوت انواع کسب و کارها با یکدیگر
به کدوم گروه از کسب و کارها علاقه دارید
دوست دارید خودتون صاحب کسب و کار باشید یا نه؟چرا؟بطور کلی در د
به عنوان یک اقتصاد دان کدوم گروه از کسب و کارها را پیشنهاد می دهید.
چه راهکارهایی را برای افزایش درآمد و یا کاهش زیان یک کسب و کار مثلا شخصی دارید.
به نظرتون دولت در ایجاد وحمایت هر یک از انواع کسب و کارها ازچه راهکارهایی می تواند استفاده کند.
اگر در کسب و کار خود موفق نشوید و شکست بخورید آیا سراغ کسب و کاری دیگر می روید یا به دنبال پیدا کردن نقاط صعف و قدرت خود هستید.

ب: ارزشیابی تراکمی
در کلاس: حل فعالیت صفحه 19 کتاب به صورت انفرادی. و نمره دادن به پاسخ دانش آموزان در چک لیست. و بیان جواب صحیح.
زمان: در طول تدریس ده دقیقه
جمع بندی
و ساخت دانش جدید
در این درس با انواع کسب و کار آشنا شدیم مزایا و معایب هر کسب و کار را بررسی کردیم در واقع مطالب تکمیل کننده درس اول هستند .
زمان: دودقیقه
تعیین
تکالیف و اقدامات بعدی
در منزل: حل تمرینهای پایانی درس (همه دانش آموزان(
در منزل: پاسخ تحلیل کنید پایانی درس(همه دانش آموزان)
زمان:یک دقیقه
معرفی منابع
کتاب اقتصاد دهم انسانی و کتابهای اقتصاد عمومی- سایت دفتر تالیف- مجالت رشد و اقتصادی- سایتها- محتواهای رسمی در شاد
زمان:


تعداد صفحات : 2 | فرمت فایل : WORDx

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود